Żużel: Tomasz Jędrzejak mistrzem Polski

TS
Tomasz Jędrzejak został indywidualnym mistrzem Polski na żużlu. 32 -letni zawodnik Sparty Betard Wrocław pod nieobecność kilku czołowych zawodników (broniący tytułu Jarosław Hampel cały czas leczy kontuzję, a Tomasz Gollob po raz kolejny zrezygnował z udziału w tej imprezie) na torze w Zielonej Górze w ładnym stylu pokonał rywali i wywalczył największy sukces w karierze. Warto jednak pamiętać, że wychowanek Iskry Ostrów stał już na podium IMP. Było to w 2003 roku, kiedy to sięgnął po brązowy medal.

W zielonogórskim finale o tytule mistrza kraju zadecydował siedemnasty bieg, w którym Jędrzejak zmierzył się z drugim po czwartej serii startów Rafałem Okoniewskim. Zawodnik PGE Marmy zaspał jednak na starcie i na dystansie nie był już w stanie dogonić rywala. Co więcej, przegrał także z Krzysztofem Buczkowskim, który w tym momencie zrównał się z nim punktami i o tym, kto zdobędzie srebrny medal musiał zadecydować bieg dodatkowy. Wygrał go Okoniewski i tym samym to on stanął na drugim stopniu podium.

W tym wyścigu mógł jeszcze wystartować Grzegorz Zengota, ale on szansę na medal stracił w swoim ostatnim starcie, gdy musiał uznać wyższość Bartosza Zmarzlika oraz Piotra Protasiewicza. Ten ostatni okazał się największym przegranym finału. Na własnym torze w Zielonej Górze "Pepe" był bowiem kandydatem numer jeden do zwycięstwa, a musiał się zadowolić tylko szóstą lokatą.

W gronie faworytów do medali wymieniano również innego reprezentanta Stelmet Falubazu, Patryka Dudka. Jeden z najlepszych polskich juniorów miał jednak wczoraj pecha, ponieważ po pierwszym niezłym biegu, w kolejnym swoim starcie zaliczył upadek i został wykluczony z powtórki, co praktycznie przekreśliło jego szanse na miejsce na podium.

Niestety, po raz pierwszy od dłuższego czasu w finale indywidualnych mistrzostw Polski zabrakło żużlowców leszczyńskiej Unii. W Zielonej Górze nie było również reprezentantów Lechmy Startu Gniezno. W takiej sytuacji honoru Wielkopolski bronił Sławomir Musielak. Zawodnik drugoligowego Kolejarza Rawag Rawicz niestety nie odegrał znaczącej roli w zawodach. Na domiar złego w czternastym wyścigu, po kolizji z Krzysztofem Jabłońskim, upadł na tor i został odwieziony do szpitala.