18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życiowy sukces Patrycji Wyciszkiewicz i wysyp tytułów poznańskich lekkoatletów na MP w Toruniu

Radosław Patroniak
Patrycja Wyciszkiewicz osiągnęła w Rieti życiowy sukces
Patrycja Wyciszkiewicz osiągnęła w Rieti życiowy sukces Fot. lesznonaszemiasto.pl
Życiowy sukces odniosła we włoskim Rieti Patrycja Wyciszkiewicz (Olimpia Poznań), zdobywając złoty medal mistrzostw Europy juniorów w biegu na 400 m i poprawiając czasem 51,56 rekord Polski juniorek. W Toruniu natomiast nasi lekkoatleci wywalczyli pięć złotych medali. Czternasty tytuł MP świętował Szymon Ziółkowski.

Pochodząca ze Śremu 19-latka była bardzo zaskoczona osiągniętym czasem na zawodach w Rieti, bo po raz pierwszy w karierze złamała granicę 52 sekund. Szybciej w historii MEJ biegały tylko dwie Niemki w latach 70-tych (rekord mistrzostw należy do Christiny Brehmer 51,27 i został ustanowiony prawie 40 lat temu). Zawodniczka Olimpii wyprzedziła Hiszpankę Biankę Razor 51,82 (rekord życiowy) i Rosjankę Jekaterinę Renżynę 52,27.
Tymczasem w Toruniu przez ostatnie trzy dni rywalizowano o medale w 89. MP w lekkiej atletyce. Wielkopolanie dziewięć razy stawali na podium, a na jego najwyższym stopniu Anna Jagaciak (Juvenia Puszczykowo) w trójskoku z dobrym wynikiem 14,20 m (w skoku w dal wywalczyła srebro, przegrywając z odwieczną rywalką Teresą Dobiją), Damian Krupa (Olimpia Poznań) w biegu na 400 m ppł, Żaneta Glanc (AZS Poznań) w rzucie dyskiem i Szymon Ziółkowski (AZS Poznań) w konkursie rzutu młotem, który w pokonanym polu pozostawił m.in. Pawła Fajdka (Agros Zamość), podopiecznego poznańskiego trenera Czesława Cybulskiego.
– Czuję się jak stare, dobre wino, rocznik 1976 – żartował poznański młociarz, który do walki o złoto przystąpił ze średnim samopoczuciem. – Albo łóżko w akademiku było za krótkie, albo ja jestem za długi... Wstałem z bólem pleców i pomyślałem „starość nie radość”. Z planu na rok 2016 igrzysk w Rio de Janeiro nie wykreśliłem. Teraz jednak więcej myślę o sierpniowych MŚ w Moskwie – dodał popularny „Szymek”.
Więcej złotych medali w historii mistrzostw kraju w jednej konkurencji zdobył wśród mężczyzn tylko Robert Korzeniowski, a mianowicie piętnaście w chodzie na 20 km. Po czternaście mieli także legendarny oszczepnik Janusz Sidło oraz mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z Monachium (1972) ,Władysław Komar. Srebro zdobył niespodziewanie Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok), a brąz Fajdkowi.
Swój drugi tytuł w karierze wywalczyła Glanc. Podopieczna Jerzego Sudoła rzuciła dyskiem na odległość 59,13 m w trzeciej próbie. Próbowała ją wyprzedzić Joanna Wiśniewska (LKS Polkowice), ale w ostatniej kolejce do wyniku poznanianki zabrakło jej 18 cm. Aspiracje medalowe, nawet do złota, miała męska sztafeta 4x100 m AZS Poznań. Niestety w ogóle nie stanęła ona na starcie, gdyż Remigiusz Olszewski doznał kontuzji w biegu na 100 m.
Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski