Tenis. Awans Igi Świątek i śrubowanie kolejnych rekordów. Zobacz szczegóły

Mateusz Pietras
Iga Świątek pisze historię.
Iga Świątek pisze historię. PAP/EPA/DANIEL GONZALEZ
Po trzysetowym boju Iga Świątek ko pierwsza awansowała do półfinału tegorocznego turnieju WTA Masters 1000 w Madrycie. Dla 22-letniej to dwunaste zwycięstwo na madryckiej mączce. Liderka światowego rankingu przeszła również do historii oraz zanotowała siódmy ''rowerek''. Po wygranym meczu z Brazylijka Beatriz Haddad Maią udzieliła wywiadu, w którym nie brakowało głębokiej analizy spotkania jak i odpowiedzenia na pytanie odnośnie jutrzejszego Święta Pracy.

Siódmy ''rowerek'' w tym sezonie

Polka po dwóch godzinach i dwudziestu ośmiu minutach spędzonych na ziemnych kortach Madrytu pokonała Beatriz Haddad Maię (14. WTA) 4:6, 6:0, 6:2. Dzięki zwycięstwu została pierwszą półfinalistką tegorocznej edycji. W jednym z trzech setów Polka nie straciła gema. Taka sytuacja w środowisku tenisowym jest powszechnie nazywana ''rowerkiem'', bądź ''bajglem''. Jak się okazuje, to siódmy taki przypadek Polki w tym sezonie. Wcześniej seta ''na sucho'' wygrała z Andżeliką Kerber (Australian Open), Wiktorią Azarenką (Dausze), Danielle Collins (WTA w Indian Wells), Lindą Noskovą (WTA w Indian Wells), Marią Sakkari (WTA w Indian Wells), czy Sarą Sorrbies Tormo. Z ostatnią z nich wygrała w czwartej rundzie w stolicy Hiszpanii.

Po meczu z Igą Świątek rozmawiała Joanna Sakowicz-Kostecka.

– Po ludzku się trochę spięłam. Wszystkie moje ruchy zaczęły być niepewne. Po prostu chciałam się zresetować po tym secie, bo takie rzeczy się zdarzają

– o pierwszym secie powiedziała dla Canal Plus Sport 2.

Podkreśliła również, że w drugim secie miała więcej pomysłów.

Dla Polki to trzecia wygrana z Brazylijką, a dwudzieste pierwsze z leworęczną zawodniczką.

Nie obyło się także bez zapytania o jutrzejsze celebrowanie Święta Pracy.

– Już miałam jeden dzień wolny, także wątpię, żeby przydarzył mi się drugi wolny na tym turnieju. Dlatego przyjedziemy i potrenujemy. Trzeba pozostać w rytmie pracy, ale faktycznie jest jutro święto, wiec może będzie okazja, by zrobić coś wyjątkowego.

Druga zawodniczka w historii

Drugi set był również historyczny z innego punktu widzenia. - Według ,,OptaAce'' raszynianka stała się drugą tenisistką przekraczającą granicę dziesięciu meczów turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych, w których wygrała partię nie tracąc gema. Rekordzistką pod tym kątem jest Rumunka Simona Halep - 17.

Przeciwko dzisiejszej rywalce popełniła trzy podwójne błędy serwisowe i 27 niewymuszonych błędów jak i zdobyła 21 ''winnerów''.

Półfinał zaplanowano na czwartek. W nim zmierzy się z triumfatorką spotkania Ons Jabeur - Madison Keys.

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?