18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 września: podwyżki dla nauczycieli i zmiany w egzaminach

Monika Kaczyńska, Sylwia Bukowska
W Wielkopolsce nowy rok szkolny zaczyna 37 tys. uczniów.
W Wielkopolsce nowy rok szkolny zaczyna 37 tys. uczniów.
Nauczyciele mają powody, by nowy rok szkolny zaczynać z optymizmem. Od 1 września dostaną 7 proc. podwyżki, jako jedyni w sferze budżetowej.

Uczniów także czekają zmiany. Będą one dotyczyły przede wszystkim egzaminów. Na nowych zasadach odbędzie się w roku szkolnym 2011/2012 egzamin gimnazjalny. Nieco zmieni się także sposób zdawania egzaminów maturalnych. O ile do tej pory zdający ustnie język obcy przystępowali do egzaminu na poziomie podstawowym i rozszerzonym, o tyle maturzyści przystępujący do egzaminu dojrzałości w 2012 roku będą zdawać jeden egzamin. Spośród trzech zadań dwa będą odpowiadały mniej więcej dotychczasowemu poziomowi podstawowemu, trzecie będzie wymagało już większych umiejętności.

Czytaj także:
Drogie podręczniki zastąpią e-książki?
Pierwszoklasista zawsze jest najdroższym uczniem

Gimnazjaliści jak dotąd będą zdawali język nowożytny oraz egzamin w części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej. Ważne jednak, że wyniki z egzaminu z języka obcego będą liczyły się w punktacji służącej do rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, a egzaminy zostaną podzielone na dwie części: w części humanistycznej uczniowie osobno będą zdawać język polski, osobno historię i wiedzę o społeczeństwie, w części matematyczno-przyrodniczej pierwszą część egzaminu będą stanowić zadania z matematyki, drugą część zadania z przedmiotów przyrodniczych.

Zobacz najnowsze filmy na Głos.tv
Poród na Dworcu Głównym w Poznaniu
Rozpoczął się nowy rok szkolny
Wielki pożar w Chaławach koło Śremu

Ten podział ma ułatwić uczniom zdawanie egzaminów, a tym samym poprawić ich wyniki. Czy tak się stanie? - Czy podzielenie poszczególnych egzaminów gimnazjalnych na dwie części będzie korzystniejsze od poprzedniego rozwiązania, okaże się dopiero po pierwszych wynikach - mówi Wiesław Banaś, dyrektor Gimnazjum nr 50 w Poznaniu. - My jako szkoła staramy się przygotować młodzież do nowej wersji egzaminu pod kątem zapowiadanych zmian.

W tym roku po raz ostatni rodzice sześciolatków mogli wybierać między posłaniem dziecka do szkoły bądź przedszkola. W Poznaniu z reguły wybierali pierwsze wyjście.

- Obecnie w szkołach mamy ponad 70 proc. sześciolatków - mówi Andrzej Tomczak, dyrektor wydziału oświaty. - Nikt z rodziców do takiego wyboru nie nakłaniał, ale dzieci mają w szkołach doskonałe warunki. Nie dziwię się takim decyzjom.

Obecny rok jest pierwszym, kiedy pięciolatki rozpoczną obowiązkowo edukację przedszkolną. Ta ma przygotować dzieci do rozpoczęcia kariery w szkole w wieku sześciu lat. Dla wszystkich dzieci pięcioletnich są przygotowane miejsca. Następne w kolejce do przedszkola będą cztero- i trzylatki.
Jeśli najmłodsi z reguły początek szkoły witają z radością, to starsi 1 września zaczynają odliczać dni do wakacji. Na te przyjdzie im zapewne poczekać nieco dłużej niż w latach poprzednich, bo rok szkolny skończy się dopiero 29 czerwca. O jego skróceniu w związku z Euro 2012 mogą ewentualnie zdecydować samorządy. Takie decyzje na razie jednak nie zapadły.

Podobnie jak w minionym roku szkolnym wielkopolscy uczniowie na ferie zimowe pojadą dopiero w lutym. Wypoczywać będą od 13 do 26 lutego. Do szkoły wrócą na niespełna półtora miesiąca, bo już 5 kwietnia zacznie się przerwa wielkanocna.

Wcześniej uczniów czeka jeszcze przerwa bożonarodzeniowa, która zacznie się 23 grudnia i zakończy w pierwszym dniu 2012 roku.

Harmonogram egzaminów w roku szkolnym 2011/2012
sprawdzian dla szóstoklasistów - 3 kwietnia, godz. 9
egzamin gimnazjalny - 24-26 kwietnia godz. 9 - część humanistyczna - 24 kwietnia, godz. 9.00
- część matematyczno-przyrodnicza - 25 kwietnia, godz. 9.00
- język obcy nowożytny - 26 kwietnia, godz. 9.00
egzamin maturalny
Część pisemna:
4 maja
godz. 9 - język polski pp
godz. 14 - wiedza o tańcu
7 maja
godz. 9 - język polski pr
godz. 14 - historia muzyki
8 maja
godz. 9 - matematyka pp
godz. 14 - język łaciński i kultura antyczna
9 maja
godz. 9 - matematyka pr
godz. 14 - historia sztuki
10 maja
godz. 9 - język angielski pp
godz. 14 - język angielski pr
11 maja
godz. 9.00 - wiedza o społeczeństwie
godz. 14.00 - fizyka i astronomia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski