10 czerwca rusza Poznańska Kolej Metropolitalna. Na razie na...

  10 czerwca rusza Poznańska Kolej Metropolitalna. Na razie na czterech liniach. W godzinach szczytu pociągi będą kursować co 30 minut

  Zdjęcie autora materiału
  Bogna Kisiel

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Linie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą obsługiwać pociągi spółki Koleje Wielkopolskie

  Linie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą obsługiwać pociągi spółki Koleje Wielkopolskie ©Waldemar Wylegalski

  10 czerwca rusza Poznańska Kolej Metropolitalna. W godzinach szczytu pociągi będą kursować co 30 minut. Nie wiadomo jednak, czy zatrzymają się w Szreniawie i Opalenicy. Dlaczego? Komorniki i Opalenica nie chcą dopłacać do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.
  Linie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą obsługiwać pociągi spółki Koleje Wielkopolskie

  Linie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą obsługiwać pociągi spółki Koleje Wielkopolskie ©Waldemar Wylegalski

  Na czterech liniach z Poznania do Grodziska Wielkopolskiego, Wągrowca, Nowego Tomyśla i Jarocina kursować będą 23 pary pociągów. W praktyce oznacza to, że w stosunku do tego co jest obecnie pojawią się po trzy dodatkowe pary pociągów na każdej z tych linii. Dzięki temu w godzinach szczytu będą kursować one co 30 minut.

  Funkcjonowanie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będzie finansowane przez samorządy – województwa oraz te, które są położone wzdłuż czterech linii kolejowych:
  • Poznań – Grodzisk Wielkopolski;
  • Poznań – Wągrowiec;
  • Poznań – Nowy Tomyśl;
  • Poznań – Jarocin.


  - Pokazujemy, że potrafimy się porozumieć. Mamy partnera w marszałku województwa, Stowarzyszeniu Metropolia Poznań oraz w gminach i trzech powiatach – wągrowieckim, średzkim i poznańskim. Spośród powiatów poznański płaci za wszystkie linie – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. - Chcemy, by mieszkańcy jeździli do Poznania koleją. Dzięki temu będzie mniej samochodów na drogach, mniej korków.

  Zobacz też: Magazyn Info z Polski


  W poniedziałek Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego podpisał z częścią samorządów umowę, dotycząca finansowania pierwszych linii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

  - Kolejne umowy podpiszemy 7 maja – zapowiada W. Jankowiak. I wyjaśnia: - Nie wszystkie gminy zdążyły podjąć uchwały, przeznaczające pieniądze na wsparcie tego przedsięwzięcia. Z Poznańską Koleją Metropolitalną ruszamy 10 czerwca. Chciałbym, aby do tego czasu udało się podpisać wszystkie umowy.
  1 3 »

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wągrowiec-Poznań

  Pasażer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Póki co internetowy rozkład jazdy nie pokazuje, o której godzinie będą jeździły dodatkowe składy na trasie Wągrowiec-Poznań... A brakuje połączeń - szczególnie w godzinach 7.00-9.00 oraz 17.00-19.00.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wągrowiec-Poznań

  Krzysztof .M (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  było by super .może by się polepszyło ,bo do tej pory problem był z dojazdem w niedziele i święta do Poznania na 6.00 do pracy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo