15 Poznań Półmaraton. Zdjęcia biegaczy i zwycięzców na mecie biegu. Kto brał udział, kto wygrał poznański półmaraton? [16.04.2023]

od 16 lat
18-letni debiutant z Etiopii, Haftamu Gebresilase został w niedzielę, 16 kwietnia zwycięzcą 15. Poznań Półmaratonu. Młody zawodnik z Czarnego Lądu ukończył bieg w czasie 1:00:26, czyli o prawie minutę gorszym od rekordu trasy. Trzeba jednak pamiętać, że biegł w niesprzyjających warunkach, przy siąpiącym deszczu, a ponadto ostatnie kilometry pokonał samotnie. To, co nie udało się Gebresilase udało się jednak jego rodaczce, Anchalem Haymanot. Etiopka wygrała w czasie 01:07:54, czyli rekord trasy poprawiła o 1,5 minuty. Za niesamowite osiągnięcie otrzyma dodatkowo 10 tys. zł.

22-letnia Etiopka wyprzedziła Ugandyjkę Juliet Chekwel i Etiopkę Likinę Ayle. Z kolei za plecami zwycięzcy 18-letniego Etiopczyka finiszowali jego rodacy. Na drugim miejscu bieg zakończył Salomon Weldeslassie, a na trzecim Sikiyas Abate. Najlepsze miejsce z Polaków, siódme, zajął Krystian Zalewski w czasie 1:04:00.

- Jakiś niedosyt czuję, skoro mierzyłem w rekord życiowy, który jest rekordem Polski. W takich warunkach jak dzisiaj więcej jednak nie dało się zdziałać. Dla mnie celem nr 1 w pierwszym półroczu będzie start w majowym maratonie w Pradze. Warto dodać, że świetnie wypadli kibice. Na trasie było mnóstwo ludzi dopingujących biegaczy - tłumaczył doświadczony biegacz.