Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20 marca zaczyna się astronomiczne wiosna, dzień później wiosna kalendarzowa, a za oknem śnieg. Czy to normalne?

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Tegoroczna wiosna zaczyna się opadami śniegu
Tegoroczna wiosna zaczyna się opadami śniegu Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
20 marca, czyli jutro, zaczyna się astronomiczna wiosna. To wiosenna równonoc. Od niedzieli każdy dzień będzie już dłuższy od nocy. 21 marca zaczyna się wiosna kalendarzowa. W nocy z 27 na 28 marca przesuniemy zegary z godziny 2.00 na 3.00. Zaczniemy odmierzać godziny według czasu letniego.

Temperatury jednak nas nie rozpieszczają. Za dnia nieznacznie przekraczają zero, w nocy bywa jeszcze zimniej. Czasem sypie śnieg, kilka godzin później pada deszcz, czyli... w marcu jak w garncu.

- Taka pogoda w marcu jest typowa dla naszego klimatu - twierdzi dr hab. Bogdan Chojnicki, klimatolog - Ostatnie, bardzo ciepłe lata zmieniły nasze odczucia. Poza tym marzec to ostatni z zimowych miesięcy.

od 16 lat

Zmiana czas na letni 2021 - kiedy przesuwamy zegarki?

W niedzielę 28 marca przesuniemy wskazówki zegarków z godziny 2.00 na 3.00, przechodząc w ten sposób na czas letni. Osoby pracujące na nocnej zmianie będą pracować o godzinę krócej. Odrobią ten czas w nocy z 30 na 31 października, kiedy znów wrócimy do czasu zimowego, który w Polsce jest najbardziej zbliżony do czasu słonecznego.

W Polsce pod raz pierwszy zmieniliśmy czas w... 1919 roku, ale tylko raz. Do II wojny światowej Polska funkcjonowała według czasu zimowego - w Polsce najbardziej zbliżonego do słonecznego. W czasie II wojny światowej zmiany czasu następowały w Polsce w tych samych terminach, co w Rzeszy Niemieckiej, która zaczęła zmieniać czas w 1916 roku. Następnie w latach od 1945 do 1949 r., od 1957 do 1964 r., od 1977 r.

Do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w "Monitorze Polskim" i tak np. w 1964 r. zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.

Koniec przesuwania zegarków?

Zmiany czasu były motywowane chęcią lepszego wykorzystania światła dziennego i ograniczenia zużycia energii. Dziś ten efekt jest co najmniej dyskusyjny. a lekarze zwracają uwagę, że zmiany czasu mogą powodować pogorszenie kondycji, a nawet problemy zdrowotne.

Komisja Europejska zapowiadała rezygnację ze zmian czasu - ostatnim rokiem z czasem letnim i zimowym miał być 2021, ale pandemia przerwała prace nad tymi regulacjami. Na razie nic więc nie wskazuje na to, żebyśmy mieli ze zmian czasu zrezygnować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski