70. rocznica zakończenia II wojny: Pojechali do Berlina...

  70. rocznica zakończenia II wojny: Pojechali do Berlina śladem "Czterech pancernych i psa" [ZDJĘCIA]

  ZSN

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  70. rocznica zakończenia II wojny: Pojechali do Berlina śladem "Czterech pancernych i psa"

  70. rocznica zakończenia II wojny: Pojechali do Berlina śladem "Czterech pancernych i psa" ©Michał Budnik

  Duże zainteresowanie wzbudzili członkowie grupy Poznańczycy, którzy 9 maja - 70 lat po zakończeniu II wojny światowej - przyjechali do Berlina. Przechodnie z całej Europy bez problemu rozpoznawali, że rekonstruktorzy z Poznania wcielili się w załogę czołgu Rudy 102 ze znanego serialu "Czterej pancerni i pies".
  70. rocznica zakończenia II wojny: Pojechali do Berlina śladem "Czterech pancernych i psa"

  70. rocznica zakończenia II wojny: Pojechali do Berlina śladem "Czterech pancernych i psa" ©Michał Budnik

  - Gdybyśmy jeszcze mieli psa i czołg, to by dopiero było - śmieje się Tomek, który przyznaje, że do wyjazdu z grupą Poznańczycy dołączył w ostatniej chwili, a zabranie mundurów byłą decyzją podjętą spontanicznie. - I jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę - dodaje.

  W sobotę Poznańczycy odwiedzili m.in. Bramę Brandenburską i Kolumnę Zwycięstwa. Byli też w miejscu, gdzie stała Kancelaria Rzeszy. Zatrzymywali ich Niemcy, Rosjanie, Polacy.

  POLECAMY: Grupa Poznańczycy na Facebooku - KLIKNIJ!

  - Wszyscy byli dla niezwykle mili, każdy chciał sobie zrobić z nami zdjęcie - tłumaczą Poznańczycy. - W tym dniu w niemieckiej stolicy dominowały flagi rosyjskie. Dzięki nam powiewała też jedna polska, byliśmy jedyną grupą rekonstrukcyjną, która spacerowała w tym dniu po ulicach niemieckiej stolicy.

  -----

  W ubiegłym roku grupa Poznańczycy zaczęła opiekować się ponad stuletnim schronem przy Babimojskiej. Dzięki ich pracy po raz pierwszy w historii udało się go udostępnić do zwiedzania. Kolejna okazja nadarzy się już w czerwcu. Obiekt zostanie ponownie otwarty podczas tegorocznych Dni Twierdzy Poznań.

  Tak było w 2014 roku: II Dni Twierdzy Poznań: Schron przy Babimojskiej otwarty dla zwiedzających [ZDJĘCIA]  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co mówi historia?

  axxa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Nigdzie w czasie 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej nie wspomniano że Polacy brali udział a zdobyciu Berlina. I to udział prawdziwy a nie filmowy z Czterech Pancernych. Wojsko polskie...rozwiń całość

  Nigdzie w czasie 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej nie wspomniano że Polacy brali udział a zdobyciu Berlina. I to udział prawdziwy a nie filmowy z Czterech Pancernych. Wojsko polskie walczyło na terenie Tiergarten a końcu zawiesili polską flagę na Siegesseule - czyli Kolumnie Zwycięstwa. Nie wisiała tam długo bo jest to bardzo eksponowany punkt i "kłuła w oczy" Rosjan.
  Tak więc następny wyjazd do Berlina polecam pod hasłem: "Śladami Wojska Polskiego"zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo