Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

76. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września inscenizacja na poligonie w Łagiewnikach

ZSN
76. rocznica wybuchu II wojny światowej - uroczystość rocznicowa w Łagiewnikach
76. rocznica wybuchu II wojny światowej - uroczystość rocznicowa w Łagiewnikach gmina Suchy Las
1 września, 76 lat po wybuchu II wojny światowej, na terenie dawnej wsi Łagiewniki odbędzie się uroczystość rocznicowa. W programie m.in. rekonstrukcja przygotowana przez grupę Poznańczycy - "Historia działalności członków Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ich los po wybuchu wojny".

Uroczystość odbędzie się przed pomnikiem ofiar faszyzmu, który znajduje się na terenie poligonu Biedrusko, w miejscu nieistniejącej już wsi Łagiewniki. Początek we wtorek, 1 września, o godz. 17. Oprócz inscenizacji, którą przygotuje grupa Poznańczycy, przewidziano też m.in. mszę świętą.

Zgodnie z ustaleniami z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, auta prywatne będą mogły wjechać na poligon. Gmina Suchy Las, która jest organizatorem wydarzenia, zachęca też do skorzystania ze specjalnie uruchomionych w tym dniu autobusów ZKP.

Pojazdy odjadą sprzed: Urzędu Gminy Suchy Las (o godz. 16.20), Zespołu Szkół im. M. Żelazka w Chludowie (o godz. 16.15), Zespołu Szkół im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wlkp. w Biedrusku (o godz. 16.30).

ZOBACZ: Piknik militarny w Biedrusku: Przybliżyli historię poligonu. Setki zainteresowanych [ZDJĘCIA]

Wszyscy, którzy dotrą w tym dniu do Łagiewnik, będą zobaczyć rekonstrukcję historyczną, która przypomni działalność członków OSP oraz prześladowania ludności po wkroczeniu okupanta na terytorium Polski.

- Na kilka dni przed wybuchem wojny na oddziały OSP spadły nowe obowiązki. Chodziło o zabezpieczenie wsi przed dywersją i wrogą działalnością mniejszości niemieckiej w naszej gminie. Ochotnicza Straż Pożarna pomagała policji w dokonywaniu rewizji w podejrzanych mieszkaniach Niemców - wyjaśnia Ryszard Chruszczewski, historyk i regionalista.

- Po zajęciu naszej gminy przez Niemców na strażaków spadły szykany i prześladowania. Wielu z nich zostało aresztowanych, wyrokiem sądu niemieckiego skazanych na więzienie, z którego już nie wrócili - kończy.

POLECAMY TEŻ:
Co roku w Podrzeczu pod Gostyniem spotykają się grupy rekonstrukcyjne z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski