Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

770 lat Poznania. Podobno złe moce chciały zatopić Poznań. Tak widzi i rysuje poznańskie legendy sztuczna inteligencja. Zobacz ilustracje

Kamil Łuczak
Legenda o diabłach, które chciały zatopić Poznań jest jedną z najstarszych miejskich opowieści. Generalnie chodzi w niej o to, że przyjęcie chrztu św. przez księcia Mieszka I mocno wkurzyło demony dotąd buszujące bezkarnie wśród Polan.Kolejna legenda --->
Legenda o diabłach, które chciały zatopić Poznań jest jedną z najstarszych miejskich opowieści. Generalnie chodzi w niej o to, że przyjęcie chrztu św. przez księcia Mieszka I mocno wkurzyło demony dotąd buszujące bezkarnie wśród Polan.Kolejna legenda --->Image Creator (Microsoft Bing- powered by DALL-e)
W 1253 roku prastary gród Poznań zyskał prawa miejskie. Przez 770 lat stał się ważnym miejscem wydarzeń historycznych, społecznych, politycznych i gospodarczych. Ale słynny jest też ze swoich legend. Znacie je? Poprosiliśmy, by zwizualizowała je dla nas sztuczna inteligencja (AI).

W niedzielę 23 kwietnia 2023 roku, Poznań obchodzi 770 rocznicę nadania praw miejskich. To okazja do świętowania. W związku z tym ulicami stolicy Wielkopolski, ruszając spod Bramy Poznania o godz. 14.00, przejdzie barwny korowód. Wezmą w nim udział poznańscy artyści, aktorzy, muzycy oraz wszyscy mieszkańcy i mieszkanki miasta, którzy chcą wspólnie świętować tę ważną dla stolicy Wielkopolski rocznicę.

Oczywiście Poznań jest znacznie starszy niż wspomniane 770 lat. Pierwsze ślady ludzi na terenie dzisiejszego Poznania pochodzą z okresu 8 tys. lat przed naszą erą, w VIII w. naszej ery pojawili się tu Polanie. Natomiast wzmianki o dzisiejszej stolicy Wielkopolski pojawiają się w IX w., to wtedy na prawym brzegu Warty powstał książęcy gród warowny. W 968 r. założono pierwsze w Polsce biskupstwo, a Poznań stal się najważniejszym, obok Gniezna, grodem Polan i siedzibą Mieszka I.

Dlaczego świętujemy więc „tylko” 770 rocznicę? Poniekąd przeniesiono rozwój Poznania z prawego na lewy brzeg Warty, a w 1253 roku gród uzyskał prawa miejskie na prawie magdeburskim.

Przy okazji przypomnijmy, że nazwa Poznania pochodzi prawdopodobnie od imienia Posnan, legendarnego władcy grodu. Ale jest też i inna legenda: o spotkaniu trzech drużyn wojów prowadzonych przez trzech braci: Lecha, Czecha i Rusa. Wojownicy już szykowali się do walki, gdy nagle bracia rozpoznali się wzajem, jeden z nich krzyknął „poznaję”, a na pamiątkę wydarzenia Lech miał założyć gród o nazwie Poznań.

Ale to tylko jedna z wielu legend, które związane są z historią naszego miasta. Niektóre, jak legenda o poznańskich koziołkach stała się elementem atrakcji turystycznych miasta, inne- jak ta o Królu Kruków są już niemal zapomniane.

My poprosiliśmy sztuczną inteligencję (AI) o zwizualizowanie i narysowanie dla nas kilku najsłynniejszych legend poznańskich. Skorzystaliśmy przy tym z programu Image Creator (Microsoft Bing- powered by DALL-e).

Zobaczcie jak legendy Poznania rysuje AI. Życzymy urodzinowo miłej zabawy.

Zobacz też:

Stare Miasto to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i wartych odwiedzenia dzielnic Poznania i zarazem jedna z najstarszych dzielnic miasta. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, jak zmieniła się ta okolica na przestrzeni lat. Możemy się o tym przekonać m.in. dzięki wyjątkowym zdjęciom z archiwum fotograficznego Mogensa Tørsleffa.Tak kiedyś wyglądało Stare Miasto w Poznaniu. Zobacz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia miasta --->

Tak kiedyś wyglądało Stare Miasto w Poznaniu. Od tego czasu ...

Na zdjęciu Stary Rynek w Poznaniu.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Szalone lata 90. w Poznaniu na zdjęciach. Poznajesz te miejs...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski