Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

79. rocznica zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań. Na Cytadeli złożono kwiaty

OPRAC.:
Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Tak jak w roku ubiegłym, główne uroczystości odbyły się na górnym tarasie Cytadeli, ale nie pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, a pod Dzwonem Pokoju. Zorganizowanie ceremonii w tym miejscu miało wymiar symboliczny.
Tak jak w roku ubiegłym, główne uroczystości odbyły się na górnym tarasie Cytadeli, ale nie pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, a pod Dzwonem Pokoju. Zorganizowanie ceremonii w tym miejscu miało wymiar symboliczny. poznan.pl / materiały prasowe
Na poznańskiej Cytadeli uczczono w piątek, 23 lutego kolejną, 79. już rocznicę zakończenia okupacji niemieckiej. Obchody odbyły się pod Dzwonem Pokoju, gdzie złożono kwiaty.

23 lutego minęła 79. rocznica wyzwolenia Poznania. Z tej okazji na poznańskiej cytadeli odbyła się uroczystość, podczas której Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, w asyście straży miejskiej złożył kwiaty pod Pomnikiem Cytadelowców oraz pod Pomnikiem Żołnierzy Alianckich.

- Chcemy pamiętać o tym najbardziej dramatycznym rozdziale w historii Poznania, aby poświęcenie naszych przodków, którzy żyli w naszym mieście w najtrudniejszych czasach wojny - próbować zrozumieć, poddać refleksji - mówił podczas uroczystości Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Tak jak w roku ubiegłym, główne uroczystości odbyły się na górnym tarasie Cytadeli, ale nie pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, a pod Dzwonem Pokoju. Zorganizowanie ceremonii w tym miejscu miało wymiar symboliczny.

Do aktualnej sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów nawiązał także w swoim przemówieniu zastępca prezydenta.

- Poświęceniem była nie tylko walka z bronią w ręku, ale też pomoc sąsiadowi, podzielenie się jedzeniem, zaopiekowanie się osieroconym dzieckiem. Nasz naród w latach wojny został obarczony wielkim ciężarem. Obecnie, drugi już rok podobne brzemię nosi Ukraina. Należy jednak wierzyć w siłę solidarności, która pomaga przetrwać najcięższy czas i zwyciężać - mówił Mariusz Wiśniewski. - Znamy cenę wolności, jesteśmy świadomi siły solidarności, dlatego w przeddzień drugiej rocznicy napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę chcemy powiedzieć naszym sąsiadom: jesteśmy z Wami - podkreślił zastępca prezydenta.

Dzień wcześniej przedstawiciele Miasta odwiedzili także kwatery żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich na Miłostowie. Kwiaty złożono również pod kamieniami pamięci ofiar wojny w Ukrainie, znajdujących się na cmentarzach Junikowo i Miłostowo.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Takich wizji architektonicznych i planistycznych w obecnym magistracie jeszcze nie ma (może to i lepiej). Zapytaliśmy sztuczną inteligencję: jak według niej będzie wyglądać centrum Poznania w 2123 roku i jak będzie wyglądać poznańskie Stare Miasto z okolicami za 100 lat? A także: jak zmieni się Poznań za sto lat?Podoba Ci się taka wizja? Zobacz, co ma na ten temat do powiedzenia sztuczna inteligencja --->

Poznań nie do poznania! Zapytaliśmy sztuczną inteligencję (A...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski