Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

96. rocznica Powstania Wielkopolskiego: Pamiętamy o naszych bohaterach! [PROGRAM]

Katarzyna Dobroń
Hołd powstańcom zostanie oddany na wiele sposobów
Hołd powstańcom zostanie oddany na wiele sposobów Marek Zakrzewski
Centralne uroczystości poświęcone 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu, jednak mieszkańcy wielu wielkopolskich miast również oddadzą hołd uczestnikom powstania.

Obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

Złożeniem prochów powstańców na cmentarzu na Junikowie o godz. 9.00 rozpoczną się tegoroczne obchody 96. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Kwiaty zostaną złożone o godz. 10.00 przy mogile gen. Taczaka i o godz. 11.00 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

O godz. 12.45 odbędzie się msza św. w kościele farnym. Na placu Wolności o godz. 14.30 rozstawiony zostanie obóz powstańczy.

Wato też zajrzeć do Galerii Miejskiej Arsenał o godz. 16, gdzie przygotowano zdjęcia z planu "Hiszpanki" oraz do Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

O godz. 17.00 zaplanowano tu inscenizację walk powstańczych.

ZOBACZ KONIECZNIE: Marek Rezler o Powstaniu Wielkopolskim: Nie szukajmy sensacji na siłę, nie twórzmy mitów

Powstaniec przyjedzie do Gniezna

Do Gniezna przyjedzie wyjątkowy pociąg, "Powstaniec", który o godzinie 14.30 w asyście Orkiestry Dętej Powiatu Gnieźnieńskiego wjedzie na stację "Gniezno Winiary".

O godz. 15 odbędzie się widowisko historyczne "Powstańcy zdobywają stację kolejową". Następnie gnieźnianie wspólnie z grupą wokalną "Fantazja", chórem "Metrum" i orkiestrą dętą zaśpiewają pieśni patriotyczne. Będą mogli też ogrzać się przy ciepłych napojach oraz poczęstować się grochówką. Na miejsce można będzie dojechać bezpłatnym autobusem MPK, który wyjedzie o godz. 13.45 z przystanku na ul. Dworcowej w kierunku dworca "Winiary".
W uroczystościach poświęconych Powstaniu Wielkopolskiemu we Wrześni wezmą udział przedstawiciele Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich oraz Stowarzyszenie Kibiców "Lecha" FC Września.

O godz. 18.30 odbędzie się msza święta w kościele farnym. Już o godz. 19 rozpocznie się w kościele część artystyczna w wykonaniu uczniów ZSZ nr 2. Zaplanowano również prezentację filmu o powstaniu oraz przejście wśród szpaleru rac zapalonych przez członków FC Września pod pomnik Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym, gdzie zostaną złożone kwiaty na mogile powstańczej.

Film obejrzą też mieszkańcy Leszna. Po zapaleniu zniczy w Centrum Kultury i Sztuki o godzinie 16.40, odbędzie się seans "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Ukoronowanie drogi do niepodległości".

Krotoszynianie z kolei ozdobią tego dnia swoje domy flagami, które mają zostać aż do końca roku. Komenda Hufca ZHP przeprowadzi też akcję "Kokarda wolności".

Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza i Rawicza oddadzą hołd Powstańcom Wielkopolskim, składając kwiaty pod pomnikami.

W Ostrowie Wielkopolskim uroczystość odbędzie się o godzinie 10 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich oraz na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w kwaterze Powstańców Wielkopolskich.

Kaliska delegacja władz miasta złoży kwiaty w południe pod tablicami pamiątkowymi na murze kościoła Św. Rodziny oraz na ścianie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej.

Również o godzinie 12 mieszkańcy Rawicza oddadzą hołd Powstańcom Wielkopolskim, składając kwiaty pod pomnikiem Żołnierza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski