Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

97. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Oto plan tegorocznych uroczystości

Norbert Kowalski
Obchody 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się inscenizacją przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania
Obchody 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się inscenizacją przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania Pawel Miecznik
Tradycyjną inscenizacją przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania rozpoczną się tegoroczne obchody 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Nastąpi to 26 grudnia, a główne uroczystości zaplanowano dzień później.

Wtedy to o godzinie 10.15 przedstawiciele samorządu złożą kwiaty na mogile gen. Stanisława Taczaka na cmentarzu zasłużonych Wielkopolan. O godzinie 11 rozpoczną się główne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

– Następnie odbędzie się tradycyjny przemarsz ulicami miasta do poznańskiej Fary, gdzie o 12.45 rozpocznie się msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich. Podczas przemarszu złożymy kwiaty przy tablicach pamiątkowych. O 14 zapraszam wszystkich na plac Wolności, gdzie chcemy zaprezentować nowe atrakcje – opowiada Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Głównym elementem będzie obóz powstańczy, który zostanie rozstawiony na placu. A w nim będzie można otrzymać legitymację powstańczą czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ponadto wszystkich gości będzie witał powstaniec wielkopolski, który będzie… hologramem.

– Chcemy rozwijać innowacyjne działania w zakresie Powstania Wielkopolskiego – wyjaśnia Marek Woźniak.

Na placu Wolności będzie również ustawiony specjalny autobus, w którym każdy chętny będzie mógł oddać krew. A dla pierwszych stu dawców przewidziane są gry planszowe oraz figurka powstańca wielkopolskiego.

Nowością będzie również bieg Powstania Wielkopolskiego, który ruszy o godzinie 16.40 z placu Wolności.

– To nowoczesna forma upamiętnienia Powstania, którą kierujemy do wszystkich Wielkopolan, ale przede wszystkich do osób młodych. Mam wrażenie, że obecna młodzież nie wie tyle o historii, ile ich ojcowie. To sposób, by odciągnąć ich od komputera i zachęcić do poznawania własnej historii i tożsamości – opowiada Seweryn Stuła ze stowarzyszenia Bieg Powstania
Wielkopolskiego.

Trasa biegu będzie prowadziła obok miejsc istotnych dla Powstania i Poznania jak np. Teatr Polski, ul. Taczaka, ul. Ratajczaka, cmentarz zasłużonych Wielkopolan czy hotel Bazar. Aktualnie zapisanych jest czterysta osób. Tyle samo miejsc jest jeszcze wolnych. Chętni mogą zapisywać się na stronie internetowej www.biegpowstaniawlkp.pl.

– Hasło naszego biegu brzmi „Pokonywanie trudności mamy we krwi” i wierzę, że uczestnicy wezmą je sobie do serca – mówi Seweryn Stuła.

Jeszcze 27 grudnia o godzinie 18 rozpocznie się Koncert Marszałkowski pt. „Polskiej Pieśni Cześć” w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W programie znajdą się pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina, pieśni patriotyczne i kolędy.

Uroczystości ku czci Powstania odbędą się również 28 grudnia w Warszawie. Rozpoczną się one o godzinie 12 od mszy świętej w intencji powstańców wielkopolskich, która zostanie odprawiona w kościele Ojców Dominikanów przy ul. Freta 10. Następnie uroczystości przeniosą się przed Grób Nieznanego Żołnierza, a na końcu zostaną złożone kwiaty na Powązkach.

Zakończeniem obchodów będzie ceremonia odsłonięcia pomnika Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie, która odbędzie się 29 grudnia. – Generał Dowbór-Muśnicki spędził tam resztę miejsca i tamtejsi mieszkańcy o nim pamiętają – tłumaczy Marek Woźniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski