Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja #SzczepiMYgminy - jak przebiegają szczepienia w gminach? Rozmowa z burmistrzem Pawłem Adamem

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Arkadiusz Wojtasiewicz
O technicznej stronie organizowania szczepień, frekwencji i... tańcu – opowiada burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam.

Czy w gminie Buk były jakieś problemy ze szczepieniami? Czy pracownicy tych punktów mogli liczyć na wsparcie?
Nie, nie odnotowaliśmy tego typu przypadków. Udział, wsparcie i obecność moich współpracowników w punkcie szczepień okazały się być bardzo przydatne. Ich pomoc na miejscu, np. informowanie do którego gabinetu należy się udać, czy przy wypełnianiu ankiety, bardzo pomaga w utrzymaniu porządku. Wcześniej zajmowali się też obdzwanianiem osób zgłaszających się do szczepienia i informowaniem ich o terminie szczepienia.

Jak przebiegają szczepienia?
Nie chciałbym się chwalić, ale myślę, że dość dobrze. Od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień jako samorząd przystąpiliśmy do realizowania wytycznych wojewody, które obligowały samorządy do współorganizowania punktów szczepień. Gdy już padły ze strony ministerstwa deklaracje, że szczepionek jest wystarczająco dużo, by organizować masowe punkty szczepień, to bardzo szybko podjęliśmy odpowiednie działania. Na terenie naszej gminy, w Szkole Branżowej w Buku, taki punkt został uruchomiony. Mimo że masowe punkty szczepień ruszały w trochę późniejszym terminie, to u nas już szczepiono w skali takiej, jak w masowych punktach.

A ilu chętnych jest teraz? Czy da się w statystykach zauważyć pewien regres?
Trudno mówić o regresie. Jest czas wakacyjny i w dużej mierze mieszkańcy wyjechali i cieszą się letnim wypoczynkiem. Mamy nadzieję, że po powrocie skorzystają z możliwości zaszczepienia.

Szczepionki są niebezpieczne, zmieniają DNA, wywołują choroby lub zarażają wirusem – to parę mitów na temat szczepionek, które trwają do tej pory. Wywołują kontrowersje i sprzeciw wielu osób, które nie wierzą w słuszność szczepień, co uniemożliwia zdobycie zbiorowej odporności na COVID-19. Często jedna teoria zasłyszana od danej osoby, zmienia swoją formę i przeobraża się w kolejną. W ten sposób powstaje szereg mitów, które odstraszają ludzi przed zaszczepieniem. Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...

Jak wygląda frekwencja ?
Co ciekawe, odnotowaliśmy zainteresowanie szczepieniami u nas też ze strony mieszkańców z innych gmin. Sprawnie zaczęliśmy działać, takie opinie zaczęły do nas docierać, co nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania przede wszystkim pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Buku. Odpowiedzieliśmy też na zalecenia wojewody, chociażby w kwestii dowozów osób starszych czy niepełnosprawnych do punktów szczepień. Przełożyło się to na efekt, jaki mamy obecnie. W skali powiatu, województwa czy nawet kraju jesteśmy usytuowani, jeśli chodzi o odsetek zaszczepionych mieszkańców, dość wysoko, bo mamy prawie 54 proc. osób, które skorzystały z możliwości zaszczepienia. Jeśli mielibyśmy wziąć pod uwagę tych, co się zaszczepili, a są spoza naszej gminy, to wskaźnik byłby jeszcze wyższy. Obecnie jesteśmy w stanie zaszczepić wszystkich chętnych.

Czyli od strony technicznej jesteście przygotowani na masowe szczepienia?
Chcieliśmy zadbać o mieszkańców naszej gminy i podjęliśmy odpowiednie działania. O tym, że nam się one udały, najlepiej świadczy zainteresowanie ze strony innych – wizytowaliśmy wielu obserwatorów z innych gmin, którzy przyglądali się, w jaki sposób został u nas przygotowany punkt szczepień.

Czy Miasto i Gmina Buk podejmowało się organizacji akcji zachęcających do szczepień?
Nasza gmina systematycznie podejmuje działania zachęcające mieszkańców do szczepienia. Dwa dni w tygodniu, w punkcie w Szkole Branżowej, są realizowane szczepienia bez rejestracji, można też wybrać szczepionkę. Cały czas ustawiają się kolejki, średnio przychodzi około 250 osób. Jednak trudno powiedzieć, czy są to mieszkańcy tylko naszej gminy, czy też innych. Od początku sierpnia przy każdym wydarzeniu plenerowym, które organizujemy, staramy się też, aby mobilne punkty szczepień też były. Jeśli w takiej imprezie kulturalno-rozrywkowej uczestniczy np. 200 mieszkańców, to można założyć, że około 40 osób skorzysta z możliwości zaszczepienia.

Czy w najbliższym czasie będzie coś takiego organizowane?
W ostatnim tygodniu sierpnia odbędą się Dni Gminy Buk, wyjątkowe wydarzenie dla naszej lokalnej społeczności, w ramach którego będzie też możliwość zaszczepienia się. Mamy nadzieję, że bogaty i różnorodny program tego wydarzenia zachęci mieszkańców naszej gminy, aby wzięli w nim udział. Nie tylko w koncertach, pokazach filmowych, spektaklu teatralnym i wielu innych, ale też w wyzwaniu tanecznym, które specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy i które promujemy w nakręconym przez nas klipie. Około 70 osób, pracowników urzędu, radni, sołtysi, przedstawicieli gminnych jednostek oraz przedstawiciele branż, które szczególnie mocno dotknęła pandemia lub które były zaangażowane w walkę z nią, wzięło udział w nagraniu teledysku, który dokumentuje taneczne wyzwanie, jakim jest Jerusalema Dance Challenge. Wcześniej, przez kilka tygodni, osoby uczestniczące w projekcie ćwiczyły kroki pod okiem instruktorów. Nakręcony klip zapraszać ma mieszkańców do dołączenia do wyzwania. Jerusalema Dance Challenge będzie mógł zatańczyć każdy podczas Dni Gminy Buk na Stadionie Miejskim (29 sierpnia, o godz. 18). Zanim jednak mieszkańcy przyjdą na Dni Gminy, chcemy, a właściwie prosimy, żeby się zaszczepili. Jeśli nawet do tego czasu nie będą mieli okazji tego zrobić, to w trakcie tych dwóch dni tego wydarzenia też będą mieli taką możliwość.

Zobacz najpopularniejsze osoby z Polski, które pochwaliły się, czym zostały zaszczepione. Która szczepionka okazała się najbardziej popularna wśród sław? Sprawdź!Czytaj dalej. Kliknij tutaj lub przesuń --->

Jaką szczepionkę wybrali: prezydent, politycy i celebryci? Z...

A czy jeszcze jakieś inne działania zostały podjęte?
Systematycznie podejmujemy nowe działania, w mediach społecznościowych czy też na naszej stronie internetowej. Podajemy numery infolinii, informujemy, jakie są dostępne punkty szczepień, w jakich godzinach. Ponadto staramy się na bieżąco reagować na sygnały mieszkańców. Na przykład w komentarzach na Facebooku mieszkańcy napisali, że chcieliby, aby punkty szczepień były dostępne też w godzinach popołudniowych. Już na drugi dzień została podjęta decyzja, by jeden z punktów był czynny od godz. 15 do 19. I tak mieszkańcy też po pracy mają możliwość skorzystania ze szczepień, co jak się okazało, cieszy się dużym zainteresowaniem.

Jak Pan zachęca mieszkańców do szczepień?
Jako samorząd, gmina, urząd uważamy, że szczepienia jak na razie są jedyną skuteczną formą przeciwdziałania Covid-19. Szczepiąc się, nie robimy tego tylko dla siebie, ale też dla innych. Ta zbiorowa odpowiedzialność, nie tylko za siebie powinna być bardziej akcentowana w mediach, w różnego typu działaniach. To też chcemy zrobić we wspólnym tańcu z mieszkańcami podczas Dni Gminy Buk. W formie wyzwania pokazać, że jesteśmy razem, ale możemy być razem, bo jesteśmy zaszczepieni.

Chociaż praca farmaceuty jest bardzo odpowiedzialna, to jednak w aptece za sprawą pacjentów zdarzają się dość zabawne sytuacje, przy których trudno zachować powagę. Oto najzabawniejsze anegdoty opublikowane na stronie "Będąc młodym farmaceutą". Zobacz ---->

Najśmieszniejsze teksty usłyszane w aptece. To zdarzyło się naprawdę!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski