Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Grodzisk Wielkopolski

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Grodzisk Wielkopolski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Grodzisku Wielkopolskim

Ochotnicza Straż Pożarna w Grodzisku Wielkopolskim powstała w latach 1891-1893 i w tym okresie zaliczała się do najbardziej licznych organizacji w ówczesnym mieście. Pierwsze spotkanie organizacyjne miało miejsce w 1891 roku, natomiast na zebraniu w dniu 2 lutego 1893 roku został uchwalony statut, który stwierdzał, że jest to organizacja ochotników, których zadaniem jest pomoc przy pożarach. To data, którą uznano za początek istnienia OSP w Grodzisku Wielkopolskim.

Do 2002 roku siedzibą strażaków była remiza przy ul. 3 Maja. Gdy wybudowano Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim przy ul. Rakoniewickiej, druhowie przenieśli się do nowej lokalizacji, gdzie stacjonują do dziś.

Współcześnie Ochotnicza Straż Pożarna w Grodzisku Wielkopolskim jest włączona do KSRG, w swoich szeregach zrzesza 50 członków czynnych i 1 honorowego. Na swoim wyposażeniu posiada dwa samochody bojowe - ciężki samochód gaśniczy rocznik 2015 marki Scania GCBA 5/32 oraz lekki rocznik 2012 - Ford Transit SLRT, przyczepkę z namiotem ratowniczym z wyposażeniem oraz nowoczesny sprzęt do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

Dumą jednostki jest Star A26P z roku 1972, nazywany „babcią”. Auto jest w pełni sprawne, a do życia druhowie przywrócili go nakładem własnej pracy, w czynie społecznym. W ramach Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim działa też grupa retro, która kultywuje pamięć o swoich poprzednikach i dawnym sposobie działania straży. Świadkiem historii jest też oryginalna sikawka konna, która po odrestaurowaniu stanęła w jednym z centralnych punktów miasta.

Ochotnicza Straż Pożarna w Grodzisku Wielkopolskim to też Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, w której szeregach działa 10 adeptów pożarnictwa. Druhowie podejmują wiele inicjatyw społecznych - prowadzą kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, biorą udział w uroczystościach i wydarzeniach organizowanych na terenie gminy. W 2023 roku będą obchodzić jubileusz 130-lecia istnienia.

Ochotnicza Straż Pożarna w Słocinie

Ochotnicza Straż Pożarna w Słocinie powstała w 1946 roku. Jej założycielem był miejscowy kowal Jan Hadzielski. Początkowo strażacy gasili pożary za pomocą sikawki konnej, którą z czasem zastąpiła motopompa. W 1995 roku druhowie otrzymali z Nadleśnictwa Grodzisk samochód gaśniczy GCBM Praga, który otworzył drogę do rozwoju jednostki.

Słocińska Ochotnicza Straż Pożarna odnosi wiele sukcesów w zawodach sportowo - pożarniczych oraz angażuje się w organizację imprez na terenie gminy Grodzisk Wielkopolski. Jednostka uczestniczy także w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych, dzięki czemu z roku na rok pozyskuje coraz nowocześniejszy sprzęt. W kolejnych latach funkcjonowania jednostki Praga została zastąpiona Starem 25, następnie OSP w Słocinie zasiliły dwa wozy przekazane z partnerskiej gminy Delligsen - GBA Mercedes oraz bus WV LT. W 2010 roku do jednostki zakupiony został nowy lekki samochód ratowniczo-techniczny Ford Transit, a w 2015 roku druhowie uzyskali kilkuletni pojazd GBA Man, który wcześniej wykorzystywany był w OSP Grodzisk Wlkp. Aktualnie w Ochotniczej Straży Pożarnej w Słocinie działa 44 ochotników. Uprawnienia do udziału w akcjach ratowniczo - gaśniczych ma 19 druhów. Jednostka stanowi mocny i bardzo ważny filar zabezpieczenia przeciwpożarowego gminy Grodzisk Wielkopolski, głównie dzięki rozbudowanej w ubiegłych latach remizie, która znajduje się w centralnym punkcie wsi, wykwalifikowanej kadrze oraz wyposażeniu w najwyższej klasy sprzęt ratowniczy.

W jednostce działa też reaktywowana w 2019 roku Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Po kilku latach przerwy spowodowanej zaprzestaniem organizacji zawodów sportowo-pożarniczych na terenie gminy, zarząd OSP Słocin podjął decyzję o ponownym utworzeniu MDP, w której aktualnie strażacki fach przyswaja 12 członków, w tym 4 dziewczyny oraz 8 chłopców w wieku od 9 do 17 lat. Głównym celem jest zainteresowanie młodzieży tematem ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowania jej do służby w szeregach OSP. Równie ważnym aspektem jest współpraca z lokalnymi stowarzyszeniami podczas organizacji imprez sportowych oraz kulturalnych na terenie Słocina.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kąkolewie

Jeszcze do niedawna przyjmowano, że Ochotnicza Straż Pożarna w Kąkolewie powstała w 1936 roku. W 2022 roku, podczas przeprowadzania rozbiórki domu należącego do jednego z pierwszych sekretarzy tutejszej jednostki, odnaleziono dokumenty, które wskazują, że historia ta zaczęła się nieco wcześniej. Według ujawnionych protokołów, pierwsze zebranie miało odbyć się 26 maja 1935 roku, a inicjatorem powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kąkolewie był Jan Jankowiak.

W roku 1948 mieszkańcy wsi, w podziękowaniu za strażacką gotowość do niesienia pomocy, ufundowali jednostce sztandar. Pierwszy samochód druhowie otrzymali w roku 1984. Od tego momentu rozpoczął się okres dynamicznego rozwoju organizacji, podnoszenia kompetencji druhów i zwiększania poziomu bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców Kąkolewa, ale także całej gminy Grodzisk Wielkopolski. Od tego czasu druhowie z Kąkolewa aktywnie biorą udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, a ważnym obszarem, który zabezpieczają jest Lotnisko w Kąkolewie - nowa siedziba Aeroklubu Poznańskiego imienia Wandy Modlibowskiej. Obecnie jednostka liczy 37 członków czynnych oraz 10 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Strażakom bardzo zależy na tym, żeby zwiększać poziom bezpieczeństwa we wsi. Jedną z podjętych w tym celu inicjatyw była zbiórka środków na automatyczny defibrylator, który udało się zakupić dzięki przychylności wielu przyjaciół jednostki.

Każdego dnia druhowie udowadniają, że są zawsze tam, gdzie ktoś potrzebuje ich pomocy. Aktywnie włączają się i współorganizują akcje charytatywne, z których dochód przekazywany jest potrzebującym. Wspierają wszelkie inicjatywy podejmowane w Kąkolewie, współpracują z innymi organizacjami i instytucjami z terenu całej gminy.

Jednym z najważniejszych momentów w historii jednostki był rok 2019. Wówczas, po wielu latach starań, wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kąkolewie uzupełnił nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy. Jednostka została odznaczona Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Ochotnicza Straż Pożarna w Grąblewie

Ochotnicza Straż Pożarna w Grąblewie powstała w roku 1947 z inicjatywy mieszkańców wsi. Założycielami jednostki byli Bolesław Kaczmarek, Władysław Jokś, Ludwik Bobowski (prezes), Józef Gracz (naczelnik), Jan Skrzypczak (skarbnik), Stefan Wojszyński (sekretarz), Stanisław Cieślik, Stanisław Samoląg, Kazimierz Rutowski.

Obecnie OSP liczy 28 członków czynnych, 5 członków wspierających i 1 członka honorowego. Druhowie dysponują samochodem STAR 244 oraz specjalistycznym sprzętem ratowniczym.

Przy jednostce działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która aktualnie liczy 20 osób. Jej głównym założeniem jest przekazywanie wiedzy i doświadczenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej, zainteresowanie młodzieży działalnością społeczną oraz przygotowanie jej do bezinteresownej służby w szeregach OSP.

Druhowie z Grąblewa dysponowani są do pożarów, jak również do usuwania zagrożeń związanych z miejscowymi podtopieniami. W roku 2017 przyłączyli się do pomocy przy usuwaniu wiatrołomów w Rytlu - jednej z wielu miejscowości dotkniętej klęską żywiołową. Kilka lat wcześniej wzięli udział w akcji pomocy przetransportowania rodzącej kobiety do szpitala. Błotnista droga uniemożliwiała przejazd karetki. Akcja przebiegła pomyślnie, a członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grąblewie zostali uhonorowani dyplomem uznania przez Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka.

Jednostka podejmuje również wiele inicjatyw społecznych, wśród których warto wymienić akcję „SzczepimySię z OSP”. W okresie pandemii druhowie zaangażowali się w zbiórki najpotrzebniejszych artykułów na rzecz pacjentów i pracowników Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wielkopolskim.

Są inicjatorami i współorganizatorami wielu wydarzeń o charakterze kulturalnym, a swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielą się z uczniami Szkoły Podstawowej w Grąblewie oraz dziećmi z Przedszkola Gminnego imienia Krasnala Hałabały.

Za wieloletnią, ofiarną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej, dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej, Ochotnicza Straż Pożarna w Grąblewie została odznaczona Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Ochotnicza Straż Pożarna w Borzysławiu

Ochotnicza Straż Pożarna w Borzysławiu została założona w 1949 roku i liczyła wówczas 21 członków. Do roku 1952 jednostka nie posiadała własnej siedziby. Wyposażona była w sikawkę konną czterokołową (przekazano ją do Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach) oraz drobny sprzęt ratowniczy. Dopiero w roku 1952 ówczesny prezes zapoczątkował budowę strażnicy na terenie podarowanym przez jednego z mieszkańców Borzysławia. Prace mieszkańcy wsi wykonywali samodzielnie, w czynie społecznym.

Kolejny rozdział w historii jednostki przypada na rok 1986. Wybudowano nową remizę, połączoną z salą wiejską. Przełom nastąpił w 2004 roku, gdy Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała pierwszy samochód pożarniczy marki Żuk. 6 lat później nastąpiła modernizacja i rozbudowa siedziby druhów. Działania te zapoczątkowało pozyskanie bardziej nowoczesnego samochodu Volkswagen LT 31. W tym samym roku udało się zrealizować największe marzenie - jednostka wzbogaciła się o duży wóz bojowy marki Star 266 GBA, z napędem na 6 kół, umożliwiający udział w akcjach ratowniczych. Druhowie otrzymali też umundurowanie i nowoczesny sprzęt. Samochód spełnia swoją rolę aż do dziś, a jego wyposażenie doskonale sprawuje się w trakcie gaszenia pożarów na terenach rolniczych.

Pozyskanie wozu bojowego zdecydowanie przyczyniło się do powołania Jednostki Operacyjno-Technicznej na wniosek ówczesnego naczelnika Arkadiusza Studzińskiego. Ochotnicza Straż Pożarna w Borzysławiu została wpisana do podziału bojowego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim. W strażnicy zamontowano nowoczesny selektywny system powiadamiania, dzięki czemu druhowie otrzymali zdolność do podejmowania działań ratowniczo-gaśniczych.

Ochotnicza Straż Pożarna uczestniczy w akcjach na terenie całej gminy Grodzisk Wielkopolski. Druhowie angażują się też w życie kulturalne i społeczne. Aktualnie w szeregach jednostki służy 47 członków, w tym 11, którzy mogą brać bezpośredni udział w działaniach.

Ochotnicza Straż Pożarna w Snowidowie

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Snowidowie została założona w 1952 roku przez Feliksa Kosickiego (prezes), Stanisława Obsta (naczelnik) i Mariana Bresza (zastępca naczelnika), którzy funkcje te pełnili do roku 1957. Historia jednostki nabrała rozpędu rok później, a struktury OSP w Snowidowie na dobre zaczęły się kształtować. Wówczas to udało się zapewnić pierwsze wyposażenie, które stanowiła beczka o pojemności 700-litrów. Druhowie otrzymali też podstawowy sprzęt taki jak wiadra czy haki. W kolejnych latach Ochotnicza Straż Pożarna sukcesywnie się rozwijała. Postęp technologiczny sprawił, że jednostka otrzymywała coraz nowocześniejszy sprzęt, w tym motopompę M400 w roku 1969.

Wciąż brakowało strażnicy z prawdziwego zdarzenia. Jednostka funkcjonowała na terenie jednego z gospodarstw rolnych, dzięki uprzejmości jego właściciela. Gdy w Snowidowie zlikwidowano szkołę, strażacy rozpoczęli starania o pozyskanie budynku po niej. Sprawa doczekała się szczęśliwego finału dzięki staraniom ówczesnego naczelnika Ryszarda Kucharczaka. W kolejnych latach budynek rozebrano, a w jego miejscu od podstaw wybudowano zupełnie nowy obiekt. Druhowie wspierali inwestycję pracując przy niej w czynie społecznym.

Sukcesywnie wymieniano wyposażenie jednostki, a nowoczesnego sprzętu w kolejnych latach przybywało. W roku 1998 spełniło się największe marzenie druhów - udało się pozyskać pierwszy samochód marki Żuk, który służył do 2011 roku. Darowiznę przekazał Ośrodek Kopalń Zielonogórski Zakład Górnictwa, Nafty i Gazu w Grodzisku, z siedzibą w Snowidowie. Gdy sąsiednia Ochotnicza Straż Pożarna w Słocinie wymieniała auto na nowsze, do Snowidowa trafił lekki samochód Volkswagen LT, który służy do dziś.

Aktualnie Ochotnicza Straż Pożarna w Snowidowie zrzesza 19 członków, w tym 5 honorowych. Druhowie mogą poszczycić się wieloma dyplomami i pucharami za udział w zawodach sportowo-pożarniczych. Jednostka bierze czynny udział w imprezach organizowanych na terenie gminy Grodzisk Wielkopolski. Nigdy nie odmawiają pomocy. Gdy wybuchła pandemia, natychmiast odpowiedzieli na apel i włączyli się w zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla pacjentów i personelu szpitala.

W 2022 roku jednostka będzie obchodzić jubileusz 70-lecia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski