Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Kamieniec

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Kamieniec.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńcu
Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńcu została założona 15 kwietnia 1930 roku. Inicjatorem jej powstania był Stanisław Woźny, a wkład w stworzenie struktur strażackich mieli też: Czesław Gajdziński, Józefat Błażejewski, Józefat Meller, Leopold Szubert, Franciszek Kubiak oraz Seweryn Kaczmarek.

Pierwsze zebranie odbyło się w maju 1930 roku. Wybrano zarząd, którego prezesem został Józefat Meller, naczelnikiem Stanisław Woźny, sekretarzem Leon Grosman a skarbnikiem Józef Błażejewski. Już po kilku miesiącach działalności, dzięki wysiłkom wszystkich założycieli, jednostka mogła się poszczycić sprzętem w postaci ręcznej pompy oraz 6 hełmami. Dziś na wyposażeniu jednostki znajduje się między innymi średni wóz ratowniczo-gaśniczy marki Scania oraz lekki wóz techniczny marki Ford.

Ponad 90-letnia historia OSP w Kamieńcu to nieustanny rozwój, doskonalenie umiejętności druhów oraz zabieganie o najwyższej klasy sprzęt. Przy jednostce od lat działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. To tu dzieci uczą się, że bycie druhem to nie tylko gaszenie pożarów, ale też codzienna wzorowa postawa i gotowość niesienia pomocy potrzebującym.

Członkowie OSP aktywnie włączają się w życie lokalnej społeczności. Biorą udział w akcjach charytatywnych, organizują zawody sportowo-pożarnicze na szczeblu gminnym, powiatowym, a nawet wojewódzkim. Strażacy odnoszą sukcesy w rozgrywkach sportowych, są współorganizatorami zbiórek krwi, godnie reprezentują jednostkę podczas uroczystości państwowych i kościelnych. Podejmują też działania edukacyjne z zakresu niebezpieczeństw związanych z czadem, pożarami kominów, zdrowiem czy udzielaniem pierwszej pomocy.

Druhowie wielokrotnie udowodnili, że można na nich liczyć w każdej sytuacji. Własnymi siłami wyremontowali remizę. Za wkład w życie lokalnej społeczności przyznano im Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Z okazji 80-lecia jednostka została wyróżniona Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Ochotnicza Straż Pożarna w Konojadzie

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Konojadzie sięga 1899 roku. Pierwsza remiza, według przekazów najstarszych członków, została zniszczona przez wiatr. W 1947 roku strażacy wybudowali nową. Prace wykonali w czynie społecznym. Kilkadziesiąt lat później, w związku z dynamicznym rozwojem jednostki, podjęto decyzję o budowie zupełnie nowego obiektu, przystosowanego do garażowania wozu bojowego.

Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Konojadzie zrzesza 58 członków czynnych i 5 honorowych. Jednostka wyposażona jest w samochód ratowniczo-gaśniczy Jelcz 422 CGBA. Za sprawą podejmowanych przez druhów inicjatyw, usłyszała o nich cała Polska. To właśnie w niewielkiej wsi w gminie Kamieniec powstały dwa murale, które stały się ozdobą strażnicy. Pierwszy z nich przedstawia św. Floriana - patrona strażaków, Kościół Parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła w Konojadzie, herb gminy Kamieniec oraz znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Drugi, który oficjalnie odsłonięto w 2021 roku, ma przede wszystkim zwracać uwagę dzieci i młodzieży na lokalną historię. Muralem strażacy upamiętnili wielkie wydarzenie, jakim było Powstanie Wielkopolskie.

Jednostka aktywnie włącza się w życie lokalnej społeczności. To w Konojadzie stanęło pierwsze w gminie metalowe serce na nakrętki, które wspomaga zbiórkę środków na leczenie i rehabilitację osób potrzebujących.

Kilka lat temu strażacy zdobyli środki na zakup automatycznego defibrylatora, defibrylatora szkoleniowego oraz fantomu. Od tego czasu regularnie przeprowadzają pokazy i szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Formę oraz poziom wiedzy dopasowują do wieku słuchaczy, prowadząc zajęcia również dla najmłodszych mieszkańców wsi. Druhowie z Konojadu włączyli się również w akcję „Gasimy Afrykę. Misja Tanzania”, dzięki której do Butiamy w Tanzanii trafił wóz strażacki z niezbędnym wyposażeniem.

W tym wszystkim nie zapominają również o tym, że podstawą ich działalności jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kotuszu

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotuszu rozpoczęła się w 1946 roku. Pierwszym naczelnikiem i organizatorem jednostki był Franciszek Galusik, który pełnił tę funkcję przez 14 lat. W pierwszych latach wyposażenie stanowił beczkowóz z wodą oraz konny wóz bojowy z sikawką, który do dziś cieszy oko mieszkańców i odwiedzających, stojąc w centralnym punkcie wsi. Dzięki działalności pierwszego naczelnika, udało się wyremontować niewielkie pomieszczenie, które pełniło funkcję remizy.

Obecnie jednostka liczy 17 członków czynnych i 1 honorowego. Wyposażenie OSP Kotusz stanowią między innymi średni wóz bojowy STARMAN, pompa pływająca NIAGARA, pompa szlamowa, torba ratownictwa R1, nosze ratunkowe, agregat prądotwórczy. Druhowie biorą aktywny udział w życiu całej gminy. Zabezpieczają imprezy masowe, organizują festyny rodzinne, pełnią asystę podczas uroczystości kościelnych, biorą udział w zawodach sportowo pożarniczych. Ochotnicza Straż Pożarna w Kotuszu zdobyła tytuł jednostki roku 2021 w powiecie grodziskim.

Ochotnicza Straż Pożarna w Parzęczewie

Niestety nie zachowały się dokumenty potwierdzające rok założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Parzęczewie. Z przekazów najstarszych druhów wynika, że początki jednostki można datować na lata 1932-1934.

Przez lata zmieniały się kolejno zarządy, ale druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Parzęczewie pozostali wierni ideom strażackim i do dziś biorą udział w wielu akcjach i lokalnych zagrożeniach dla mienia i życia. Oprócz statutowych obowiązków i brania udziału w akcjach są bardzo aktywni podczas organizowania imprez sportowo-kulturalnych, zawodów pożarniczych i pozostałych wydarzeń, które odbywają się na terenie gminy Kamieniec.

Dzięki doposażaniu strażacy z Parzęczewa dysponują coraz lepszym sprzętem ratowniczym. Obecnie jednostka liczy 15 członków czynnych i 1 honorowego. W codziennej działalności, jak i podczas podejmowanych działań gaśniczych nie brakuje poświęcenia i ofiarności w ratowaniu mienia ludzkiego i zarządzania jednostką. W roku 2013 Ochotnicza Straż Pożarna w Parzęczewie zyskała nowoczesną remizę, a trzy lata później - samochód.

Strażacy poświęcają swój wolny czas na rzecz wspólnych przedsięwzięć realizowanych dla dobra mieszkańców całej gminy. Angażują się w działalność społeczną. W 2021 roku własnoręcznie wykonali pojemnik w kształcie serca, do którego mieszkańcy całej okolicy wrzucają nakrętki. Dochód z ich sprzedaży wspomaga leczenie i rehabilitację osób potrzebujących. Druhowie z Parzęczewa włączają się w wiele akcji charytatywnych. Na prośbę o wsparcie strażaków z Ukrainy odpowiedzieli natychmiast, przekazując im sprzęt i umundurowanie. Dla uchodźców, którzy na terenie gminy Kamieniec znaleźli schronienie przed wojną, zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów.

Działalność jednostki spotyka się z poparciem i pomocą władz, sympatyków, przyjaciół, sponsorów, za które przy tej okazji jednostka serdecznie dziękuje i obiecuje, że uczyni wszystko, aby działalność OSP była nadal zapisywana na kartach historii przez długie lata.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski