Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Wyrzysk

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Wideo
od 16 lat
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Wyrzysk.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wyrzysku
Dokładna data powstania wyrzyskiej straży pożarnej jest trudna do określenia, o jej wyposażeniu również nie wiadomo nic pewnego. Wnioskować jednak można, że do 1921 roku na jej wyposażenie składały się trzy lub cztery pojazdy, ponieważ tyle właśnie stanowisk posiadała pierwsza remiza, która zbudowana została ok. 1910 roku. Były to pojazdy konne, do których siłę pociągową dostarczali obywatele posiadający zaprzęgi; np. właściciele młyna, browaru itp.
Najbardziej pracowite okazały się lata 1999-2003. W 1999 roku odbyła się uroczystość 95-lecia jednostki połączona z przekazaniem nowego sztandaru. Uhonorowaniem ciężkiej pracy było włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, co nastąpiło 14 grudnia 2000 roku. Od tego momentu diametralnie zwiększyła się ilość wyjazdów do zdarzeń i w związku z tym strażacy postanowili zakupić telefon komórkowy w celu polepszenia łączności, doposażyli samochód ratowniczy marki FSO 1500, a potem wymienili go na Poloneza. Wysłużonego żuka do transportu zwłok skasowali, a w jego miejsce zakupili Fiata 125 PickUp... Prawdziwe inwestycyjne „boom” nastąpiło na początku 2020 roku. To wtedy oficjalnie zakończono przebudowę i rozbudowę remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyrzysku. Zadanie objęło nadbudowę jednego z istniejących boksów garażowych i rozbudowę o kolejny boks. Powstała również kotłownia, dwa pomieszczenia gospodarcze i zaplecze socjalne. Obiekt zyskał także pomieszczenie z aneksem kuchennym, toalety, prysznice i szatnie na stroje bojowe połączone bezpośrednio z boksami garażowymi. Koszt prac wyniósł 1 mln 254 tys. 600 złotych.
OSP w Wyrzysku ma nie tylko nowoczesną siedzibę, ale także coraz bardziej specjalistyczny sprzęt m.in. własny defibrylator, którym strażacy ratują życie od 2021 roku. Druhowie do dyspozycji mają także cztery samochody m.in. marki Ford, Star i Jelcz.
W skład zarządu jednostki wchodzą: Marcin Śmigaj - prezes, Mateusz Kentzer - naczelnik, Maciej Włazik - skarbnik, Krzysztof Śmigaj - sekretarz, Artur Jankiewicz - gospodarz i Arkadiusz Kozik - członek zarządu.

Ochotnicza Straż Pożarna w Osieku nad Notecią
Powstanie OSP Osiek nad Notecią datuje się na roku1903. W tym okresie nastąpiło gromadzenie podręcznego sprzętu przeciwpożarowego takiego jak: dwukołowy drewniany 400 litrowy beczkowóz, kubły drewniane, tłumice. W 1905 roku jednostka otrzymała sikawkę konną, jednocylindrową oraz drabinę. Ze względu na brak dokumentów, które uległy zniszczeniu w czasie wojny, oficjalna rejestracja jednostki w dokumentach państwowych przypada na 1909 rok. W 1907 roku został utworzony zespół orkiestry dętej. Murowana remiza powstała w 1927 roku. Pierwszą rozbudowę remizy podjęto w 1940 roku, a dalsze powiększanie i rozbudowa boksów nastąpiła w latach 50-tych.
W 1960 roku strażacy z Osieka nad Notecią przesiadają się z pojazdu konnego na samochód bojowy Doczka. W późniejszym czasie otrzymują Lublina, a następnie Stara 25. Na 70-lecie jednostka otrzymała sztandar. W 1986 roku zarząd podjął uchwałę o rozbudowie remizy i budowie sali na uroczystości.
W tym czasie zawiązują się nowe drużyny MDP, a jednostka zaczyna działać aktywnie na terenie dawnego województwa pilskiego. Organizuje wojewódzki turniej wiedzy pożarniczej, zawody rejonowe sportów pożarniczych. Za swoje bardzo duże zaangażowanie w pożarnictwie OSP Osiek otrzymała w 1990 roku nowy wóz bojowy Star 200, który do dzisiaj służy strażakom w działaniach ratowniczo-gaśniczych.
W 1995 roku OSP Osiek nad Notecią otrzymało nominację do KSRG. Są to lata, w których jednostka z Osieka, jako jedna z nielicznych w powiecie ma urządzenia hydrauliczne, które są wykorzystywane do udzielania pomocy w wypadkach szczególnie na drodze krajowej numer 10. Natomiast w 1997 roku ratownictwo drogowe usprawnia nowo otrzymany samochód SLRT Polonez Truck. W 2004 roku jednostka otrzymuje nowy sztandar. Na dzień dzisiejszy siłą bojową OSP Osiek nad Notecią jest GBM Star- 200, GBA MAN 4x4, SLRT Ford Transit, łódź ratunkowa, przyczepka sprzętowa. Jednostka liczy 138 członków: 75 czynnych, 15 wspierających, 8 honorowych i 40 członków DDP i MDP.
W 2022 roku jednostka czyni starania o pozyskanie nowego samochodu ratowniczo gaśniczego GCBA. Obecny zarząd OSP w Osieku nad Notecią tworzą: prezes- Sławomir Królak, v-ce - Michał Koniec, naczelnik - Przemysław Repczyński, zastępca naczelnika - Grzegorz Michałek, zastępca naczelnika - Tomasz Liszka, skarbnik - Angelika Jurgiel, sekretarz - Szymon Stejenka, gospodarz - Paweł Pływaczyk oraz kronikarz - Wojciech Królak.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kościerzynie Wielkim
W 1937 roku kilkunastu mieszkańców Kościerzyna Wielkiego zawiązało w swojej miejscowości Ochotniczą Straż Pożarną. Pierwszym prezes OSP został Józef Piszczek, naczelnikiem - Władysław Wojtecki, a skarbnikiem - Franciszek Stosin. Od 1939 roku OSP w Kościerzynie Wielkim posiadało sikawkę ręczną.
Obecnie prezesem jednostki jest Marek Bąbiński, naczelnikiem Antoni Zdanowicz, skarbnikiem Marek Badura, sekretarzem Paweł Głowacki, zastępcą naczelnika Piotr Głowacki, a gospodarzem Piotr Pinkowski. Jednostka, choć jest jedną z najmniejszych w Gminie Wyrzysk, zawsze bierze udział w uroczystościach gminnych, zawodach sportowo-pożarniczych. W 2010 roku strażacy z Kościerzyna Wielkiego byli organizatorami obchodów Gminnego Dnia Strażaka, podczas których dzięki wsparciu druhów strażaków z OSP Osiek nad Notecią mogli pokazać mieszkańcom, na czym dziś polega praca strażaków i z użyciem jakiego sprzętu niosą ludziom pomoc, zwłaszcza podczas wypadków drogowych.
W 2017 roku druhowie obchodzili uroczyście Jubileusz 80-lecia jednostki, w którym brali udział strażacy z innych jednostek, władze samorządowe, liczni sympatycy i mieszkańcy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Gromadnie
Ochotnicza Straż Pożarna Gromadno powstała w 1945 roku, obecnie jest jedną z większych jednostek w Gminie Wyrzysk. Liczy 90 członków. Strażacy uczestniczą w zawodach sportowo -pożarniczych gminnych i powiatowych, obecnie - co warto podkreślić - są mistrzami powiatu pilskiego.
W latach 2017 - 2019 została odnowiona i wyremontowana remiza ze środków pozyskanych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Remont został przeprowadzony wewnątrz jak i na zewnątrz remizy. Ponadto została zamontowana nowa brama.
Na wyposażeniu jednostki znajduje się samochód lekki ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą, który został zakupiony w 2020 roku. Rok później został wyposażony w zestaw ratownictwa technicznego. Sprzęt jest wykorzystywany w akcjach ratowniczych, bo OSP Gromadno jest jednostką wyjazdową.
Do wyjazdów uprawnionych jest 12 druhów, którzy są odpowiednio przeszkoleni i przechodzą coroczne badania.
Zarząd jednostki działa w składzie: Marcin Piszczek - prezes, Adam Kapczyński - naczelnik, Stanisław Mrotek - skarbnik, Ryszard Kowalski - zastępca naczelnika, Marcin Kowalski - gospodarz, Michał Zych - sekretarz, Karol Kowalski - członek zarządu.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kosztowie
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kosztowie powstała w 1948 roku. Od tego czasu służyło w niej wielu mieszkańców. Obecnie funkcję prezesa pełni Józef Kołos, naczelnika Tomasz Wiśniewski. Skarbnikiem jest natomiast Piotr Żłobiński, sekretarzem Tadeusz Sadowski, a gospodarzem Rafał Wachowski.
Druhowie z tej jednostki są gotowi do niesienia pomocy o każdej porze dnia i nocy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Chociaż nie biorą bezpośrednio udziału w działaniach ratowniczych, to czynnie wspierają druhów z innych jednostek przy zabezpieczaniu imprez i wydarzeń. Zawsze godnie reprezentują jednostkę podczas ważnych uroczystości gminnych i strażackich. W strukturach OSP Kosztowo działają również młodzieżowe drużyny pożarnicze.
W 2018 roku jednostka uroczyście świętowała swoje 70-lecie istnienia.
We wrześniu 2020 roku dokonano oficjalnego przekazania jednostce samochodu strażackiego marki Ford Transit zakupionego przez Gminę Wyrzysk. W kolejnym roku dla jednostki w Kosztowie zakupiono motopompę szlamową. Jej wartość to 6 tys. złotych.

Ochotnicza Straż Pożarna w Bąkowie
Rozpoczęcie działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Bąkowie datuje się na 1952 rok. Jednostka powstała z inicjatywy mieszkańców wsi Bąkowo. W skład komitetu organizacyjnego weszli: Antoni Polasik, Karol Krasicki, Stanisław Hames, Edmund Witkowski, Józef Kosak, Edward Wydeheft, Michał Rzepecki i Wojciech Kowal. Pierwsze zebranie odbyło się w Szkole Podstawowej w Bąkowie, podczas którego na pierwszego prezesa został wybrany Antoni Polasik. Komendantem został Stanisław Hames, sekretarzem - Edmund Witkowski, a funkcję skarbnika pełnił Józef Kosak.
W pierwszym okresie działalności Ochotnicza Straż Pożarna w Bąkowie nie posiadała mundurów ani czapek. W późniejszym okresie zakupiono kolejne mundury, które zostały przekazane strażakom.
Pierwsza strażnica powstała na przełomie lat 60-tych XX wieku, a w latach 90-tych została wybudowana w czynie społecznym sala wiejska wraz z remizą. Pierwszy samochód w Bąkowie pojawił się w roku 2005. Był nim Żuk, którego druhowie pozyskali ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Notecią. Nie był on przystosowany do akcji pożarniczych, więc strażacy własnymi rękami przerobili go na wóz bojowy. W 2019 roku jednostce został nadany sztandar. W tym samym roku przekazano z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile pierwszy samochód Ratowniczo-Gaśniczy Renault Mascott ze zbiornikiem wodnym.
OSP w Bąkowie liczy obecnie 36 członków, z których 16 może brać udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. OSP należy również do modułu zaopatrywania wodnego w powiecie pilskim. Corocznie pozyskuje dotacje na niezbędne doposażenia sprzętu. Obecny zarząd prezentuje się następująco: prezes - Karol Kochman, wiceprezes - Andrzej Kryza, naczelnik - Kamil Pawlaczyk, zastępca naczelnika - Krzysztof Drews, skarbnik - Szymon Wełniak, sekretarz - Michał Wojciechowski , gospodarz - Andrzej Szołdra.

Ochotnicza Straż Pożarna w Falmierowie
Ochotnicza Straż Pożarna w Falmierowie została założona w 1936 roku. Druhowie z tej jednostki niosą pomoc mieszkańcom, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Chociaż nie biorą bezpośrednio udziału w działaniach ratowniczych, to czynnie wspierają druhów z innych jednostek przy zabezpieczaniu licznych imprez i wydarzeń.
Cały czas współpracują z Szkołą Podstawową w Falmierowie, gdzie przekazują wiedzę dzieciom na temat straży oraz udzielania pierwszej pomocy. Zawsze godnie reprezentują jednostkę podczas ważnych uroczystości gminnych i strażackich.
W strukturach OSP Falmierowo działają również młodzieżowe drużyny pożarnicze. Prezesem jednostki jest Michał Jagodziński, a naczelnikiem Dawid Bednarek.
Sekretarzem jednostki jest Łukasz Cybulski, skarbnikiem - Krzysztof Mrotek, a gospodarzem - Bartłomiej Nowak. W 2020 roku została wyremontowana remiza OSP w Falmierowie. Prace polegały na zamontowaniu drzwi wjazdowych, zabezpieczeniu antywilgociowym pomieszczeń, ociepleniu ścian elewacji wraz z ich pomalowaniem i montażu nowych lamp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski