Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Wysoka

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Wideo
od 16 lat
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Wysoka.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wysokiej
Ochotnicza Straż Pożarna w Wysokiej to wiodąca jednostka w gminie Wysoka, wchodząca w skład KSRG. Jest to jedna z najlepiej wyposażonych jednostek w powiecie pilskim. Oficjalna data założenia jednostki to 1930 rok. Remiza znajduje się nieprzerwanie pod tym samym adresem, choć w latach 60-tych zburzono budynek, a nową, obecną siedzibą jednostki stał się dawny garaż PKS. W tamtych latach w remizie można było zobaczyć pojazdy marki Star czy też Volkswagen zwany jako „ogórek”. Obecna remiza jest za mała i nie spełnia standardów, które mamy w dzisiejszym świecie, chociażby dlatego, że pojazdy jakimi dysponuje jednostka są coraz większe i brakuje miejsca na inny sprzęt oraz zaplecza socjalnego. Dlatego podjęto już pierwsze kroki ws. budowy nowej remizy.
Straż pożarna to przede wszystkim ludzie. W szeregi wysockiej jednostki wchodzi 52 druhów, a 27 z nich może brać udział w działaniach ratowniczo- gaśniczych. Jednostka posiada Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Strażacy cały czas poszerzają swoją wiedzę, organizują zbiórki oraz ćwiczenia. Biorą udział w manewrach ratowniczo- gaśniczych, a także z ratownictwa medycznego. Niedawno do grona ratowników Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dołączyło kolejnych 5 druhów.
OSP Wysoka dysponuje trzema pojazdami: SLRt Volkswagen T4- lekki samochód ratownictwa technicznego, GCBA 8/50 Scania P400- ciężki samochód gaśniczy wyposażony min. w działko zderzakowe oraz GBA 3/27 Scania P360- średni samochód gaśniczy jest to najnowszy nabytek jednostki z 2019 roku.
Średnio w roku strażacy z Wysokiej wyjeżdżają do akcji 100 razy. Są to przede wszystkim miejscowe zagrożenia, kolizje, wypadki, usuwanie skutków anomalii pogodowych oraz pożary. Ponadto jednostka angażuje się w życiu społecznym, bierze udział w różnych uroczystościach oraz festynach. Jeszcze przed pandemią zorganizowali dwa festyny charytatywne podczas których zebrano niemałą sumę pieniędzy na leczenie dzieci z terenu gminy. Wozy OSP Wysoka można było podziwiać min. na Ogólnopolskim Zlocie Samochodów Pożarniczych i Zabytkowych w Zakrzewie oraz Zlocie Czerwonych Samochodów w Poznaniu.
W skład zarządu jednostki wchodzą: Michał Ramusiewicz- prezes, Walerian Borucki- wiceprezes, Michał Radliński- naczelnik, Tomasz Doliwka- skarbnik, Jakub Ramusiewicz- gospodarz oraz Bartłomiej Krysiak- członek zarządu, opiekun MDP.

Ochotnicza Straż Pożarna w Starem
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Starem została założona w 1946 roku. Pierwotnie funkcjonowała przy miejscowym Państwowym Gospodarstwie Rolnym jako Zakładowa Ochotnicza Straż Pożarna w Starem. W 1985 roku ZOSP w Starem nabyła budynki, na bazie których powstały istniejące do dziś remiza oraz świetlica.
Lata 90. XX w. oraz początek XXI w. to głównie działalność statutowa Ochotniczej Straży Pożarnej w Starem. Jednostka osiągała dobre wyniki w zawodach sportowo-pożarniczych, pomagała przy organizacji różnych uroczystości oraz przyciągała i skupiała lokalną społeczność. Punktem zwrotnym w historii jednostki był rok 2011. Wówczas nowo wybrany zarząd wraz z członkami jednostki zaczął czynić starania w kierunku umożliwienia jednostce sprawowania jednego z najważniejszych zadań - ratowania życia, zdrowia i mienia. Niezbędne były do tego sprzęt, umundurowanie oraz odpowiednie przeszkolenie.
Dzięki ogromnej determinacji oraz wsparciu z zewnątrz druhny i druhowie OSP Stare od 2018 roku czynnie uczestniczą w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Głównym środkiem transportu strażaków jest lekki samochód Żuk z 1990 roku. Jednostka planuje zakup nowego samochodu oraz związany z tym remont remizy. Obecny zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Starem funkcjonuje od czerwca 2021 roku. Prezesem jest Arkadiusz Wiśniewski, naczelnikiem Grzegorz Węgrzyn, funkcję skarbnika pełni Elżbieta Kusz, gospodarzem jest Danuta Piech, natomiast funkcję sekretarza pełni Marcin Bedyński.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kijaszkowie
Ochotnicza Straż Pożarna w Kijaszkowie powstała w 1957 roku. Pierwszym naczelnikiem był Stanisław Guzy, który tę zaszczytną funkcję sprawował przez 65 lat, od czasu istnienia jednostki. OSP w Kijaszkowie posiadała cztery samochody pożarnicze, w tym dwa samochody ciężkie.
Obecnie na stanie straży jest samochód pożarniczy Ford Transit, który został zakupiony z własnych funduszy jednostki. W 1973 roku w czynie społecznym została wybudowana remiza, która służy strażakom do dnia dzisiejszego. Na ostatnim zebraniu sprawozdawczo-wyborczym został całkowicie zmieniony zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej Kijaszkowo.
Prezesem został Tadeusz Radliński, naczelnikiem Mieczysław Szynal, skarbnikiem Hubert Szynal, gospodarzem Mirosław Wisiorek, a sekretarzem Adam Garstka. Z kolei komisja rewizyjna składa się z przewodniczącej Honoraty Jarosińskiej oraz członka Adama Szajkowskiego.

Ochotnicza Straż Pożarna w Tłukomach
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Tłukomach jest stowarzyszeniem mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Jednostka w Tłukomach została założona 27 marca 1927roku. Założycielami jednostki byli dwaj druhowie: Władysław Święciaszek oraz Wincenty Samodzewicz.
OSP Tłukomy obecnie zrzesza 45 członków. Posiada na stanie wóz bojowy STAR 200 wyposażony w niezbędny sprzęt. Druhny i druhowie skutecznie wypełniają zadania ratownicze oraz systematycznie rozwijają swoje możliwości bojowe.
Jak prezentuje się skład Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Tłukomy? Prezesem jednostki jest Maciej Mantaj. Funkcję wiceprezesa sprawuje Marcin Lewandowski. Tomasz Banach jest jednocześnie naczelnikiem i gospodarzem. Sekretarzem jest Kacper Mantaj, a skarbnikiem Agnieszka Golińska-Banach. W Komisji Rewizyjnej natomiast zasiadają: Andrzej Sandrzyk, Jan Budnik i Rafał Sonnenberg.

Ochotnicza Straż Pożarna w Jeziorkach Kosztowskich
Ochotnicza Straż Pożarna w Jeziorkach Kosztowskich powstała w 1950 roku. Jest to niewielka jednostka, która zawsze służy pomocą mieszkańcom wsi, gminy, a także powiatu. Druhowie są otwarci na wszelkie kontakty i chętnie służą wsparciem lub radą.
W skład obecnego zarządu wchodzą: prezes Damian Królak, wiceprezes-naczelnik Mariusz Raźniewski, gospodarz Marek Raźniewski, skarbnik Adam Adamczyk i sekretarz Krzysztof Adamczyk. Ile członków liczy Ochotnicza Straż Pożarna w Jeziorkach Kosztowskich? Strażacy mówią, że nie liczy się ilość a jakość, dlatego 20 osobowy skład jest jak najbardziej wystarczający.
Co z nowym narybkiem? Tego brakuje, dlatego druhowie zapraszają w swoje szeregi młodych ludzi. Ich remiza otwarta jest dla każdego. Zaangażowanie jednostki nie tylko podczas pożarów czy innych interwencji, ale także w organizację imprez okolicznościowych na terenie wsi jest doceniane przez wszystkich mieszkańców. Strażacy są tu od wszystkich zadań - bardziej lub mniej specjalnych!

Ochotnicza Straż Pożarna w Bądeczu
Ochotnicza Straż Pożarna w Bądeczu została założona w 1929 roku. Od tego czasu rozwijała się i zyskiwała na sile. Niestety, rok 2022 okazał się już na samym starcie tragiczny dla tutejszych druhów. Na początku stycznia, strażacy musieli gasić pożar we własnej remizie. Prawie wszystko uległo spaleniu i zniszczeniu tj. sprzęt i dokumentacja. To był ogromny cios dla ochotników, którzy muszą zaczynać wszystko od nowa, praktycznie od zera. Remiza, którą rozbudowali w 2014 roku, nie nadaje się do użytku. Trzeba zbudować nową. Ta, jak już wiadomo, będzie miała nową lokalizację. Nie będzie znajdować się już w centrum wsi, ale na terenach w okolicach tzw. byłej szkoły. W Ochotniczej Straży Pożarnej w Bądeczu służy 32 strażaków, z czego 19 bierze czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych i ma wymagane uprawnienia. Zarząd jest dziewięcioosobowy. Tworzą go: prezes Jan Jagiełka, wiceprezes-naczelnik Maciej Półtorak, drugi wiceprezes Bogdan Samoliński, skarbnik Jan Balicki, sekretarz Andrzej Kowalczyk i gospodarz Grzegorz Kowalski. Członkami Zarządu są: Paweł Starszewski, Andrzej Strzelczyk oraz Patryk Jagiełka.

Ochotnicza Straż Pożarna w Czajcze
Ochotnicza Straż Pożarna Czajcze została reaktywowana w 2015 roku. Inicjatorem reaktywowania jednostki był Stanisław Mrotek, sołtys wsi Czajcze. W chwili obecnej jednostka liczy 34 członków. Zarząd składa się z 6 osób. Są to: Stanisław Mrotek - prezes, Maciej Nowak - wiceprezes, Andrzej Kowalski - naczelnik, Anna Żalgiewicz - sekretarz, Tomasz Zelmanowski - skarbnik i Zenon Palicki - gospodarz. W jednostce działa Komisja Rewizyjna w składzie: Marek Jóźwina, Robert Grzonka oraz Radosław Szpot - przewodniczący.
Ochotnicza Straż Pożarna Czajcze jest najmłodszą, jednak prężnie rozwijającą się jednostką w gminie Wysoka, odnoszącą sukcesy w gminnych zawodach pożarniczych.
Obecnie pełni funkcję prewencyjną, aktywnie uczestniczy w uroczystościach państwowych i kościelnych. Organizuje imprezy, wspomaga pracę KGW Czajcze, zabezpiecza uroczystości okolicznościowe na terenie swojej miejscowości. Jednostka podejmuje starania, aby aktywizować życie społeczne w lokalnej wspólnocie.
Od 18 marca 2022 roku sekcja OSP Czajcze otworzyła furtkę na nowe możliwości. Dzięki zaangażowaniu Komendanta Zarządu Miejsko Gminnego ZOSP RP w Wysokiej- Krzysztofa Stefena oraz Prezesa OSP Czajcze - Stanisława Mrotka, jednostka otrzymała lekki samochód pożarniczy. Jest to krok w stronę spełnienia marzeń druhen i druhów, aby jednostka poza obecną funkcją pełniła również czynności bojowe.

Ochotnicza Straż Pożarna w Rudnej
Ochotnicza Straż Pożarna w Rudnej to bardzo mała jednostka, ale pełna ludzi dobrej woli i społeczników z krwi i kości. Powstała w 1948 roku. Wówczas druhowie do akcji wyjeżdżali na wozach, które ciągnęły konie... W szeregach strażackiej braci służy 18 ochotników. Jak wygląda ich ścisła reprezentacja? W Zarządzie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudnej są: prezes Jan Paliński, wiceprezes-naczelnik Marcin Jeliński, skarbnik Łukasz Żabówka, sekretarz Jacek Pawelszczak i gospodarz Michał Dembiński. Komisję Rewizyjną natomiast tworzą: Krzysztof Jan Dembiński, Władysław Stanisław Czerwiński i Wojciech Olejnik. Strażacy angażują się we wszystkie sprawy wsi, która jest jedną z najmniejszych miejscowością na terenie gminy Wysoka. Liczy bowiem tylko około stu mieszkańców. Strażacy mają niewielką, ale bardzo zadbaną remizę, w której na stanie mają tylko jeden pojazd - jest nim żuk, któremu daleko do nowoczesnych wozów bojowych, ale druhowie dbają o niego, jak tylko potrafią. Niestety, brakuje chętnych nowych osób, które chciałyby zasilić OSP w Rudnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski