Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amazon w Sadach bije rekordy

Katarzyna Dobroń
Amazon w Sadach bije rekordy
Amazon w Sadach bije rekordy Grzegorz Dembiński
Węzeł komunikacyjny warty 25 mln. złotych, 5,5 tysiąca miejsc pracy w okresie świąt Bożego Narodzenia, 3 miliony złotych rocznie na inwestycje dla gminy oraz podniesienie atrakcyjności terenów inwestycyjnych - to bilans otwarcia centrum logistycznego Amazona w Sadach.

Oficjalne otwarcie magazynu odbyło się w środę, ale pierwsze paczki przyjmowano tu już w połowie września. Pierwszym wysłanym towarem był wieloryb - zabawka do  kąpieli. W środę natomiast budynek został poświęcony, a reprezentanci Amazona oraz lokalnych władz, w tym Piotr Florek, wojewoda wielkopolski Jerzy Stępień, zastępca prezydenta Poznania i Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego, wspólnie przecieli wstęgę.

Rekordowa inwestycja

Podpoznański magazyn w  Sadach jest jednym z największych centrów Amazona w Europie - zajmuje 95 tysięcy m.kw. czyli wielkość trzynastu boisk do piłki nożnej. Rekordowe jest też tempo budowy. Od pustego pola do rozpoczęcia pracy przez pierwszych magazynierów minęło zaledwie 11 miesięcy.

- Częścią naszej strategii jest szybkie działanie. Staramy się wychodzić na przeciw oczekiwaniom naszych klientów - powiedział Tim Collins wiceprezes ds. logistyczych Amazona w Europie. - Jest to jedno z najszybciej zbudowanych przez nas centrów logistycznych, również dzięki świetnej współpracy z lokalnymi władzami. 

Kto skorzysta najbardziej?

Zaangażowanie władz jest zrozumiałe zwłaszcza ze względu na korzyści jakie niesie za  sobą nowa inwestycja.
- Jestem przekonany, że firma o globalnej rozpoznawal-ności i globalnych możliwościach wpłynie pozytywnie na  nasz region i lokalne firmy - powiedział Jerzy Stępień, zastępca prezydenta Poznania.
Najawięcej na tej inwestycji skorzstała jednak gmina Trano-wo Podgórne. Wpływy do budżetu z samego tylko podatku od nieruchomości będą wynosiły około 3 mln. złotych rocznie.

- Dzięki tej inwestycji zbudujemy półtora kilometra ulicy z chodnikami, ścieżkami rowerowymi i kanalizacją deszczową. Planujemy też inne inwestycje - zapewnia Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego. I wymienia dalej: - Nawet przy  naszym niskim bezrobociu nowe miejsca pracy są ważne, bo urozmaicają rynek pracy. Podniosła się też atrakcyjność tego obszaru, a wciąż mamy wolne tereny inwestycyjne.

Znaczącą korzyścią dla gminy i jej mieszkańców była budowa węzła komunikacyjnego w Sadach, który kosztował ponad 25 milionów złotych. Jego budowa również była ekspresowa. Rozpoczęto się w marcu, a zakończono w  sierpniu, przy  czym droga nigdy nie była zamknięta.

- Węzeł skraca drogę i podnosi bezpieczeństwo - podkreśla Tadeusz Czajka. - Całą odpowiedzialność za  ten projekt wzięła na siebie gmina, więc to jest nasz własny wiadukt na  drodze krajowej.
W sierpniu 2013 roku odbyło się pierwsze spotkanie z  Timem Collinsem, a już na  drugim spotkaniu pojawiła się propozycja listopada jako terminu rozpoczęcia prac. Jednak nie wszyscy widzą nową inwestycję przez różowe okulary. Pojawiają się głosy, że Amazon szuka w Polsce taniej siły roboczej.

- Nie skupiamy się na specyfice danego kraju, ale na rozbudowie naszej siatki klientów - tłumaczy Tim Collins. - Przez długi czas punkty we Francji, Niemczech i Anglii obsługiwały całą Europę, ale rynek rośnie, a my chcemy docierać do nowych klientów w  ich ojczystym języku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski