Andrzej Rataj: W Poznaniu chcemy dzielnicy żydowskiej z festiwalem

Maciej Łosiak
Andrzej Rataj z rady osiedla Stare Miasto
Andrzej Rataj z rady osiedla Stare Miasto Waldemar Wylegalski
Z dr. Andrzejem Ratajem, wiceprzewodniczącym Rady Osiedla Stare Miasto, rozmawia Maciej Łosiak.

Co Pana zdaniem wyniknie z debaty "Dawna dzielnica żydowska w Poznaniu", której jest Pan jednym z inicjatorów?
Tak jak Kazimierz w Krakowie przyciąga tysiące turystów, tak w Poznaniu przypomnienie, że przez wieki istniała dzielnica żydowska może okazać się dobrym pomysłem na promocję miasta i dzielnicy.

CZYTAJ TEŻ:
POZNAŃ: HOTEL I MUZEUM W NOWEJ SYNAGODZE
POZNAŃ: CENTRUM JUDAIZMU I DIALOGU

Na czym szczególnie zależy Panu i instytucjom zaangażowanym w tę ideę?

Jest kilka konkretnych projektów, zwłaszcza w zakresie rewitalizacji. Najnowszy to zorganizowanie festiwalu, ale nie tylko związanego z kulturą żydowską. Dlatego do współpracy namawiam najbliższych sąsiadów: są to zarówno osoby z gminy żydowskiej jak i jezuici, salezjanie oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, a także restauracje, kawiarnie i kluby w tej okolicy.



Festiwal to jednak nie jedyny pomysł na ożywienie Starego Miasta...

Chcemy przygotować też trasę turystyczną, dlatego zwróciliśmy się z propozycją współpracy do przewodników miejskich. Mało kto wie, że w XIII wieku na terenie obecnego Starego Miasta istniała chrześcijańska osada św. Gotarda. Warto by znalazły się tablice informujące o tym. Myślimy także o wydawnictwach.

A co udało się już zrobić?

Radni osiedlowi byli mocno zaangażowani w odnowienie zaniedbanego skweru przy ul. Małe Garbary. Miasto zamierza też uspokoić ruch i poszerzać przestrzeń dla pieszych w ul. Żydowskiej i ul. Wronieckiej. Kształtu nabiera również budowa Centrum Judaizmu i Dialogu w dawnej synagodze na narożniku ulic Stawnej i Wronieckiej.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kate
Owszem czasami jest kropka - gdy słowo jest odmieniane, czyli "dr Kowalski", ale "z dr. Kowalskim".
e
ew
W tym przypadku kropka po "dr" jest jak najbardziej uzasadniona i ani dziennikarz, ani redaktor nie popełnili błędu.
Kropki po skrócie (identycznie jest z mgr) nie stawia się wyłącznie wtedy, gdy ostatnia litera skrótu jest też ostatnią literą skracanego słowa.

Nazwisko Andrzeja Rataja jest w pierwszym zdaniu odmienione, stąd i skrót się odmienia ("Z doktorem Andrzejem Ratajem...").
A
Arab
Oni znają odpowiedź. Szczególnie ci mordowani przez Żydów i to zimna krwią. Jak się tu nie podoba to droga wolna. Ale tam musisz pracować i to uczciwie...
G
Gość
szok. Ileż nienawiści, złości, "podwórkowej" inteligencji. Jestem ciekawa, jakimi wartościami kierują się w swoim życiu ludzie, których słowa są nasączone taką wrogością. Niby to człowiek, ale jakiż mierny...
pomysł Andrzeja Rataja jest świetny, bo to krok ku łamaniu stereotypów, uprzedzeń. Jak niewielu rozumie, że kultura polska to efekt wielonarodowości, to wypadkowa działań i osiągnięć obywateli polskich o różnych korzeniach. Społeczność żydowska współtworzyła polską historię i kulturę od wieków, podobnie jak społeczności innych mniejszości narodowych i takie obraźliwe słowa, jakie tutaj padają to świadectwo niewiedzy, niedouczenia i zaściankowości. Zamiast więc wyrzucać z siebie tony ksenofobicznego kurzu lepiej nieco się dokształcić i otworzyć na tolerancję, zrozumienie, akceptację?
j
jarek
Temu " doktorowi " tylko załozyć chałat i zapuścic pejsy i wystrczy ....bo rudy to juz jest
J
Jo
Nie zna historii Poznania?? W XIX wieku niemcy kazali się okreslić mieszkańcom czy są polakami czy niemcami. Żydzi wybrali niemców....
G
Gość1
Trzeba się trochę tego i owego doczytać. Nieznajomość faktów np. z powodu wieku nie jest wytłumaczeniem. I do tego jest jeszcze redaktor, który to puścił....
W
Widukind
Krzysztof Makowski. Siła mitu. Żydzi w Poznańskiem w dobie zaborów w piśmiennictwie historycznym. Poznań 2004. Lektura b. ciekawa ale , ze względu na wielką ilość przypisów, trudna do czytania. Ale warto co upierdliwy Widukind potwierdza.
a
ania
po DR nie ma kropki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
x
xasa
Może zajęlibyśmy się zapomnianą kulturą kresowian, zamiast z niezrozumiałych powodów kultywować żydów?!?
Moja babka mówiła, jak to żydzi odnosili się do Poznaniaków, zresztą większość z nas to już kiedyś słyszało:
,,Wasze ulice, nasze kamienice"- Jest to wymowne, że komentować nie trzeba.
I jeszcze jedno - od ulicy do dzielnicy droga bardzo daleka- Rataj jest niestety wielkim historycznym ignorantem, a kto wie, może turnus za zasługi w Tel Awiwie czeka?!?
P
PL
Proponuję przeprowadzkę do Łodzi... albo najlepiej do Izraela!!!
m
marta
Następny nawiedzony.Tu nie Izrael.
o
opax
Znowu jakiś kmiotek z prowincji próbuje z Poznania zrobić miasto żydowskie. Jestem na tyle stary, że pamiętam czasy przedwojenne. Wtedy na mieszkających tu żydów mówiło się Niemcy gdyż porozumiewali się szwargotem podobnym do (zniekształconego) języka niemieckiego. Nigdy nie wywierali żadnego wpływu na życie miasta. Ten cały Andrzej Rataj próbuje jakby tu się załapać na jakąś kasę od współczesnych żydów. Pnie Rataj - wracaj pan skądeś przyszedł i nie próbuj z ulicy Żydowskiej zrobić krakowskiego Kazimierza.
m
maria n
Żydzi po0znańscy w odróżnieniu od krakowskich byli zniemczeni. Nie sądzę, by tam w zaświatach, do których ich wysłali ich idole, cieszyli się, że ci pogardzani przez nich Polacy usiłują urządzić im żydowską dzielnicę
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie