MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Andrzejki 2022 już dzisiaj. To będzie wyjątkowa noc! Jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe? To musisz wiedzieć o andrzejkach!

WB
Choć dzisiaj wróżb andrzejkowych raczej nie traktuje się tak poważnie, jak kiedyś, wciąż wiele osób czerpie z nich dużo przyjemności. Co ciekawe, dzisiejsze sposoby na przewidywanie przyszłości są zupełnie inne. Jak wiele lat temu wyglądały wróżby andrzejkowe w różnych regionach Polski? Sprawdź naszą galerię ---->
Choć dzisiaj wróżb andrzejkowych raczej nie traktuje się tak poważnie, jak kiedyś, wciąż wiele osób czerpie z nich dużo przyjemności. Co ciekawe, dzisiejsze sposoby na przewidywanie przyszłości są zupełnie inne. Jak wiele lat temu wyglądały wróżby andrzejkowe w różnych regionach Polski? Sprawdź naszą galerię ---->Mariusz Kapala/materiał ilustracyjny
Ustawianie butów od ściany do progu, lanie wosku czy losowanie imienia swojej prawdziwej miłości. Andrzejki, czyli wyjątkowa noc, podczas której, odprawiane są różnego rodzaju wróżby, przypada z 29 na 30 listopada. Święto związane jest z imieninami św. Andrzeja obchodzonymi właśnie 30 listopada. Jakie wróżby warto przygotować na andrzejki? Które wróżby andrzejkowe są najlepsze dla dzieci? Warto też wiedzieć, że różne regiony Polski niekiedy mają swoje własne tradycyjne sposoby wróżenia i przewidywania przyszłości. Jak zatem wróży się w różnych regionach Polski? A ponadto, czym właściwie są popularne katarzynki?

Spis treści

Co to są i kiedy przypadają Andrzejki?

Co roku andrzejki przypadają pod koniec listopada i stanowią dobrą okazję do zorganizowania imprez przed rozpoczynającym się z początkiem grudnia adwentem. W ten dzień wiele osób poza standardowymi pomysłami na zabawę skupia się przede wszystkim na różnego rodzaju wróżbach.

W nocy z 29 na 30 listopada, w tym roku z wtorku na środę, biorący udział w andrzejkach przygotowują wróżby, szczególnie te miłosne, i starają się przewidzieć swoją przyszłość.

Trwa głosowanie...

Czy zamierzasz przygotować wróżby na andrzejki?

Skąd się wzięły andrzejki? Historia

Kiedyś wróżby andrzejkowe miały charakter przede wszystkim matrymonialny i były przeznaczone jedynie dla panien.

Choć teraz przewidywanie przyszłości w to święto traktuje się raczej jako dobrą zabawę, kiedyś podchodzono do tego znacznie poważniej. Wróżby odprawiano indywidualnie i w samotności, z czasem przybrały formę zbiorową i niezamężne kobiety spotykały się, by wspólnie zająć się wróżeniem.

Do tej pory jednak nie jest do końca znane pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych. Niektórzy wskazują na starożytną Grecję i podobieństwo słów imienia Andrzej (Andreas) oraz greckich słów "aner"/"andros" oznaczających męża, mężczyznę. Inni zaś sądzą, że początków należy doszukiwać się w kulcie starogermańskim boga Frejra, bóstwa miłości i płodności.

Co to są katarzynki? Kto je obchodzi?

Męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki. One także były obchodzone w nocy, tym razem z 24 na 25 listopada, czyli w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Charakter wróżb był taki sam jak w przypadku andrzejek, tzn. najwięcej uwagi poświęcano sprawom związanym z małżeństwem i poszukiwaniem przyszłej partnerki. Przewidywanie przyszłości było głównie związane ze snami.

Pochodzenie zwyczaju nie jest do końca znane, choć powszechnie łączy się je właśnie z wigilią św. Katarzyny, będącą patronką m.in. cnotliwych kawalerów, pragnących szczęśliwego małżeństwa.

Największą popularnością święto cieszyło się w XVIII i XIX wieku, głównie na wsiach. Od początku jednak wróżby nie były traktowane poważnie. Stanowiły bardziej zwykłe spotkanie, podczas którego można było się zabawić. Wynikało to z uwikłań kulturowych: w tamtych czasach to do mężczyzny i jego rodziny należało głównie zadanie poszukiwania i wyboru żony, dlatego też mając duży wpływ na to, z kim spędzą resztę życia, wróżenie nie było tak istotne.

Zobacz też: Figura woskowa prawdę ci powie. Co zobaczysz w jej cieniu? Poznaj znaczenie wróżb

Pomysły na wróżby andrzejkowe dla dorosłych i dla dzieci

  • lanie wosku – rozpuszczony wosk leje się do miski z wodą. Powstałe woskowe figurki ogląda się, rzucając ich cień na ścianę. To właśnie z cieniów można doszukiwać się przepowiedni swojej przyszłości lub wskazówek dotyczących przyszłej miłości.
  • przedmioty pod filiżankami – pod filiżankami można ułożyć różne przedmioty, np. obrączkę, monetę itp. Po przemieszaniu ich, wylosowany przedmiot stanowi wróżbę na najbliższą przyszłość.
  • ustawianie butów – uczestnicy zabawy ustawiają buty jeden za drugim od ściany leżącej naprzeciwko drzwi w ich kierunku. Osoba, której but pierwszy przekroczy próg, najszybciej wyjdzie za mąż/ ożeni się.
  • obieranie jabłka ­– z tej zabawy uczestnicy mogą dowiedzieć się dwóch rzeczy. Pierwszy etap polega na takim obraniu jabłka, by obierka była jak najdłuższa. Ta osoba, której udało się uzyskać najdłuższą skórkę w całości, będzie mieć najdłuższe i najszczęśliwsze małżeństwo. Następnie rzuca się nią przez ramię za siebie. Z kształtu, w jaki się ułoży, odczytuje się inicjał ukochanej osoby.
  • czytanie z fusów od herbaty – w filiżance należy zaparzyć liściastą herbatę. Po jej wypiciu odwraca się do góry dnem naczynie, a następnie się je podnosi. Z ułożonych fusów, trzeba dojrzeć obrazek i go zinterpretować.
  • serce z imionami – do tej zabawy należy przygotować dwa wycięte serca z papieru. Po ich jednej stronie zapisuje się imiona: na jednym tylko żeńskie, na drugim tylko męskie. Następnie po kolei każda osoba przekuwa serce szpilką. Imię, które przebijemy (bądź takie, które znajduje się najbliżej przekucia) to imię naszej sympatii/miłości. Taką zabawę można też zmodyfikować i zamiast imion wpisać nazwy zawodów.
  • ciasteczka z wróżbą – ciekawym pomysłem na kolejną atrakcję wieczoru są ciasteczka z wróżbą. Można je samodzielnie upiec albo kupić gotowe. Po zjedzeniu wypieku odczytuje się swoją indywidualną wróżbę z karteczki, która znajdowała się w jego środku.

Tradycje andrzejkowe w różnych regionach Polski. Jak kiedyś wyglądały wróżby?

Wróżby z okazji andrzejek lub katarzynek wyglądały kiedyś zupełnie inaczej. Co więcej, niektóre regiony mogły pochwalić się swoimi lokalnymi zwyczajami. Jak kiedyś wróżono? Dowiedz się tego, sprawdzając naszą galerię!

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Opuszczony szpital psychiatryczny pod Poznaniem od lat przyciąga osoby żądne wrażeń. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tragicznej historii tego miejsca. Kliknij tutaj, przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->Zobacz też: Restauracja-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularny zajazd "Pod Kaczorem" to dziś ruina. Poznajcie jego tajemniczą historię

Opuszczony szpital psychiatryczny pod Poznaniem kryje przera...

od 7 lat
Wideo

Ewa Zajączkowska-Hernik na Dzień Matki wpomina mamę i składa życzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski