Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ASF: Wydano nakaz odstrzału dzików w Wielkopolsce

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Myśliwi z wielkopolskich kół łowieckich mają przeprowadzić sanitarny odstrzał dzików
Myśliwi z wielkopolskich kół łowieckich mają przeprowadzić sanitarny odstrzał dzików Anna Arent
Myśliwi z wielkopolskich kół łowieckich mają przeprowadzić sanitarny odstrzał dzików – taki nakaz wydał Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski. Wyrok na dziki zapadł w związku z ryzykiem wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru ASF na terenie województwa. Martwych zwierząt mają poszukiwać m.in. strażacy, a możliwe też, że takie zdanie otrzymają żołnierze.

To nie pierwszy taki nakaz w tym roku - takie rozporządzenie w dniu 18 stycznia wydał ówczesny wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Nakazał on wykonanie odstrzału sanitarnego wolno żyjących dzików, na terenie zagrożonym chorobą, do 31 grudnia tego roku. Obrońcy zwierząt przypominali wówczas, że dla myśliwych może to być źródło dochodu, bo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi określił zryczałtowaną stawkę za każdego odstrzelonego dzika – życie samicy przelatki lub dorosłej lochy warte jest 650 złotych. W sezonie łowieckim 2018/2019 myśliwi zastrzelili 275 tys. dzików, ale… rzeź tych zwierząt nie tylko choroby nie zatrzymała, ale przyczyniła się jeszcze do jej rozprzestrzenienia się, z województw wschodnich na zachód.

Odstrzałem mają zająć się koła łowieckie z terenów, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia wirusa jest największe Rozporządzenie wojewody precyzuje je ustalając, że w grę wchodzi powiat wolsztyński, powiat leszczyński - gmina Wijewo i Włoszakowice, powiat grodziski - gmina Rakoniewice i Wielichowo, a także powiat nowotomyski - gmina Zbąszyń. W pierwszej kolejności powiatowi lekarze weterynarii mają ustalić terminy sanitarnego polowania, zbierają też informacje o padłych dzikach.

Zobacz też: Poznań: Czy dziki w mieście stanowią zagrożenie? Jak postępować, gdy je spotkamy?

Na terenie tych powiatów muszą też być organizowane poszukiwania martwych dzików, z udziałem m.in. lekarzy weterynarii, nadleśniczych, dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich i członków Ochotniczych Straży Pożarnych. Wojewoda zwrócił się też do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o zgodę na zaangażowanie wojska w poszukiwaniach martwych dzików.

Wojewoda nakazuje też, by osoby, które mają kontakt z padłymi lub zastrzelonymi dzikami dopilnowali zasad higieny, by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, m.in. odkażali ręce i obuwie.

Rozporządzenie wzywa do dostarczenia do miejsca nadzorowanego przez Inspekcję Weterynaryjną każdego odstrzelonego dzika wraz z wypatroszonymi narządami wewnętrznymi.

Zobacz też:

W poniedziałek po godz. 7 rano poznańska straż miejska otrzymała zgłoszenie o wtargnięciu około 10 dzików na teren ogródka przedszkolnego na osiedlu Tysiąclecia - Biały Orzeł. Zobacz więcej zdjęć ---->

Dziki na terenie przedszkola w Poznaniu - dzieci w niebezpie...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski