Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania dla babci i dziadka. O tym powinni pamiętać seniorzy!

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie niepokojących objawów, a tym samym na ich wyleczenie
Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie niepokojących objawów, a tym samym na ich wyleczenie 123RF
Niebawem Dzień Babci i Dzień Dziadka, to dobra okazja, by przypomnieć im, jak ważne jest ich zdrowie. Z tej okazji sprawdziliśmy, które badania profilaktyczne powinni wykonywać seniorzy.

Badania dla babci i dziadka. O tym powinni pamiętać seniorzy!

Jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, jakie powinni wykonywać seniorzy są badania krwi. Pozwalają one kontrolować poziom glukozy, cholesterolu oraz innych markerów stanu zdrowia. Seniorzy powinny wykonywać je co najmniej raz w roku.

Kolejnym bardzo istotnym badaniem, o którym powinny pamiętać osoby po 50. roku życia jest badanie serca. Powinno być wykonywane również co najmniej raz w roku.

Kobiety między 50. a 69. rokiem życia co dwa lata powinny wykonywać mammografię, która umożliwia wczesne wykrycie raka piersi. Z kolei każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien odwiedzić urologa i wykonać badanie poziomu PSA.

Z kolei na wczesne wykrycie osteoporozy i ocenę gęstości kości pozwala badanie densytometrii kości. Zaleca się wykonywanie tego badania co 2-3 lata dla kobiet po menopauzie oraz dla mężczyzn po 65. roku życia.

Jako kolejną warto wymienić kolonoskopię. Pozwala ona na wczesne wykrycie raka jelita grubego. Zaleca się wykonywanie jej co 10 lat dla osób między 50. a 74. rokiem życia.

Pamiętajmy, że osoby, które borykają się z poszczególnymi schorzeniami powinny wykonywać dane badania częściej. Seniorzy nie powinni zapominać też o codziennej dawce ruchu i zdrowym odżywianiu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jedzenie w szpitalach - dobre czy niedobre? Ten temat od lat budzi wiele kontrowersji. Pacjenci często skarżą się na posiłki, jakie przychodzi im jeść podczas pobytu w szpitalu. Poprosiliśmy czytelników "Głosu Wielkopolskiego", by podzielili się swoimi wrażeniami na temat szpitalnego jedzenia. W poniższej galerii zamieściliśmy zdjęcia przesłane przez naszych czytelników. Zobacz, jak wyglądają posiłki oferowane przez wielkopolskie szpitale --->Czytaj też: Ogromne rachunek po wizycie u dentysty? Zęby można leczyć za darmo! Zobacz, co Ci przysługuje w ramach NFZ

Jedzenie w szpitalach może zaskoczyć! Co jedzą pacjenci? Tak...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski