Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barwny korowód rozpoczął światowy przegląd folkloru [ZDJĘCIA]

MAZ
Feeria barwnych strojów i dynamiczne tańce - tak najkrócej określić można XI Światowy Przegląd Folkloru  "Integracje"
Feeria barwnych strojów i dynamiczne tańce - tak najkrócej określić można XI Światowy Przegląd Folkloru "Integracje" Zdjęcia: Bartłomiej Wutke
W poniedziałek rozpoczął się w Poznaniu XI Światowy Przegląd Folkloru Integracje. Uczestniczy w nim ponad 200 tancerzy z Armenii, Azerbejdżanu, Holandii, Kolumbii, Meksyku, Słowacji i Polski. Impreza potrwa do przyszłej niedzieli. Popisy tancerzy jak co roku zobaczą nie tylko mieszkańcy stolicy Wielkopolski, ale również Wronek, Leszna i Swarzędza.

W przeglądzie uczestniczy ponad 200 tancerzy , śpiewaków i muzyków. Największym zespołem jest liczący 35 członków Nairi z Armenii, najmniejszym Grupa Elnara Abdullayeva z Azerbejdżanu. Oprócz tego podczas tegorocznych Integracji oklaskujemy zespoły Paloina z Holandii, Vallarta Azteca z Meksyku, Zaite z Kolumbii i Topi'An ze Słowacji. Polskę reprezentują Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej Połoniny oraz gospodarze czyli Zespół Tańca Ludowego Poznań Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
"Integracje", czyli folklor na ulicach wielkopolskich miast
Integracje: Gronicek i Marynia na zakończenie

Imprezę zainaugurowała ekumeniczna msza święta z udziałem wszystkich zespołów w poznańskim kościele Wszystkich Świętych. Co ciekawe występy zespołów z Holandii i Meksyku zastąpiły kazanie. Pozostałe zespoły zaprezentowały się w końcowej części uroczystości. Spod kościoła barwny korowód taneczny wyruszył na Stary Rynek gdzie można było nie tylko podziwiać pełne ekspresji tańce i barwne stroje , ale także nauczyć się będącej odmianą wielkopolskiego "wiwatu" "karolinki".

Zobacz też: Bitwa z Bolszewikami nad Wartą - film

Zjazd Harleyowców w Poznaniu

Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpiło wieczorem podczas Biesiady ludowej w Parku Wilsona.
We wtorek od godziny 16.30 taneczny korowód przejdzie ulicami Wronek w kierunku amfiteatru Olszynki gdzie o godzinie 18.00 zaplanowano koncert.

Środę zarezerwowano na Międzynarodowy Turniej Sportów Tradycyjnych, który rozpocznie się około godziny 17 na boisku przy Malta Ski. W czwartek o godzinie 18 uczestnicy festiwalu zatańczą na Rynku w Lesznie, a w piątek od godziny 16.30 oklaskiwać ich będą mogli mieszkańcy Swarzędza. Po przemarszu przez miasto zaplanowano koncert na placu przy pływalni.

W sobotę festiwal powróci do Poznania. Około godziny 16 barwny korowód przejdzie jak co roku ulicą Półwiejską. Zachęcać do obejrzenia go będzie specjalny tramwaj pełen folkloru, który o godzinie 14.30 przejedzie na trasie Politechnika - Kupiec Poznański.

Warto już dziś zarezerwować sobie czas na finałowy koncert "Muzyka w folklorze świata", podczas którego wszystkie zespoły nie tylko pokażą najciekawsze fragmenty swoich programów, ale także wspólnie wykonają polską piosenkę góralską "Gronicek". Koncert ten rozpocznie się w niedzielę w rejonie Malta Ski o godzinie 21.

Przy okazji Integracji warto zwrócić uwagę jeszcze na dwa elementy. Codziennie wieczorem w klubie Trops przy ulicy Św. Rocha odbywają wieczory narodowe, podczas których uczestnicy festiwalu nie tylko prezentują swe narodowe tańce, ale i potrawy.

Na około godzinę 22 w poniedziałek zaplanowano wieczór polski. Natomiast we wtorek około godziny 23 rozpocznie się wieczór holenderski.

Dodajmy też, że po raz pierwszy w historii Integracji zorganizowano konkurs fotograficzny na najciekawsze zdjęcie festiwalu. Jego plon zostanie zaprezentowany we wrześniu na wystawie. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski