Będą laptopy dla nauczycieli i uczniów! Gminy mają kupić sprzęt, 180 milionów złotych przekaże Ministerstwo Cyfryzacji

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Nauczyciele nie ukrywają, że jedną z barier przy realizacji nauki zdalnej jest technologia. Nie każdy uczeń, a także nauczyciel ma dostęp do odpowiedniego sprzętu, narzędzi czy połączenia z internetem.
Nauczyciele nie ukrywają, że jedną z barier przy realizacji nauki zdalnej jest technologia. Nie każdy uczeń, a także nauczyciel ma dostęp do odpowiedniego sprzętu, narzędzi czy połączenia z internetem. Pixabay
Ministerstwo Cyfryzacji przekaże samorządom pieniądze na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli. Sprzęt ma usprawnić funkcjonowanie nauki i zdalnej i wspomóc tych nauczycieli i uczniów, którzy nie mają dostępu do komputera lub internetu. O pieniądze może wnioskować każda gmina. Łącznie na sprzęt dla szkół zostanie przekazane ponad 180 mln złotych.

Od 12 marca wszystkie szkoły w Polsce są zamknięte. Ze względu na zagrożenie koronawirusem w kraju została podjęta decyzja, że placówki nie będą prowadziły zajęć edukacyjnych ani opiekuńczo-wychowawczych aż do Wielkanocy. W związku z tym, Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało rozporządzenie zobowiązujące szkoły do prowadzenia nauki zdalnej. Od środy, 25 marca nauczyciele realizują więc program nauczania online.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: Szkoły i przedszkola zamknięte do Wielkanocy. Jak sprawdza się nauka zdalna?

Sprawdź też:

Nauka zdalna: Uczniowie i nauczyciele korzystają z prywatnych urządzeń

Nauczyciele nie ukrywają, że jedną z barier przy realizacji nauki zdalnej jest technologia. Nie każdy uczeń, a także nauczyciel ma dostęp do odpowiedniego sprzętu, narzędzi czy połączenia z internetem.

- Trzeba rozumieć, że, po pierwsze, nie wszyscy nauczyciele i uczniowie mają do tego techniczne możliwości. Mierzymy się też ze słabością technologii, np. przeciążone serwery e-dzienników - przyznaje Anna Schmidt Fic, nauczycielka matematyki z Liceum Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu.

- Nie korzystamy ze sprzętu szkolnego, bo byłoby trzeba przychodzić do szkoły, a przecież to niezgodne z zasadami sanitarnymi na dziś. Nie w każdej szkole też jest taki sprzęt dostępny dla każdego. Niemal wszyscy nauczyciele działają na prywatnych urządzeniach - dodaje.

Zobacz też: Próbna matura 2020: Egzaminy odbędą się zdalnie. Wiemy, kiedy CKE opublikuje arkusze maturalne Anastazja BezdusznaANASTAZJA BEZDUSZNA26 marca

Nauka zdalna: MC przekaże 180 mln złotych na laptopy dla nauczycieli i uczniów

Ministerstwo Cyfryzacji przekaże samorządom pieniądze na laptopy dla nauczycieli i uczniów. Gminy już w przyszłym tygodniu będą mogły wnioskować o pieniądze. Jeśli nie chcą czekać, już teraz mogą kupować sprzęt, za które resort cyfryzacji zwróci pieniądze.

- Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty. Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – podkreśla Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Sprawdź też:

Pieniądze na zakup sprzętu dla nauczycieli i uczniów będą pochodziły z zaoszczędzonych do tej pory w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa środków. Kwota, jaka zostanie przekazana samorządom, to ponad 180 milionów złotych.

Czytaj również: Koronawirus w Polsce: Międzynarodowa matura 2020 w części pisemnej się nie odbędzie. Egzamin odwołano ze względu na pandemię

Laptopy dla szkół: Ile pieniędzy dostaną gminy?

O pieniądze może wnioskować każda gmina. Nie jest określona kwota, którą otrzymają poszczególne samorządy. Z informacji MC wynika jednak, że będzie to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na gminę.

- Wydatki można już ponosić, wnioski zaczniemy przyjmować od 1 kwietnia. Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by gminy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów - mówi szef Ministerstwa Cyfryzacji. I zapewnia: - Nie potrzeba wkładu własnego. Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty.

Zobacz też:

Zmagania dwóch frakcji - uczniów i nauczycieli są źródłem wielu memów i demotywatorów. Wiele z nich w humorystyczny sposób przedstawia sytuacje, które każdy nas pamięta z własnej szkoły. Zobacz te najzabawniejsze -------->

Najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko ucznió...

Sprawdź też:

Największe problemy są z materiałami, które trzeba wydrukować". Polska szkoła mierzy się z e-learningiem. Zobacz wideo:

źródło: TVN

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie