MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą laptopy dla nauczycieli i uczniów! Gminy mają kupić sprzęt, 180 milionów złotych przekaże Ministerstwo Cyfryzacji

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Nauczyciele nie ukrywają, że jedną z barier przy realizacji nauki zdalnej jest technologia. Nie każdy uczeń, a także nauczyciel ma dostęp do odpowiedniego sprzętu, narzędzi czy połączenia z internetem.
Nauczyciele nie ukrywają, że jedną z barier przy realizacji nauki zdalnej jest technologia. Nie każdy uczeń, a także nauczyciel ma dostęp do odpowiedniego sprzętu, narzędzi czy połączenia z internetem. Pixabay
Ministerstwo Cyfryzacji przekaże samorządom pieniądze na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli. Sprzęt ma usprawnić funkcjonowanie nauki i zdalnej i wspomóc tych nauczycieli i uczniów, którzy nie mają dostępu do komputera lub internetu. O pieniądze może wnioskować każda gmina. Łącznie na sprzęt dla szkół zostanie przekazane ponad 180 mln złotych.

Od 12 marca wszystkie szkoły w Polsce są zamknięte. Ze względu na zagrożenie koronawirusem w kraju została podjęta decyzja, że placówki nie będą prowadziły zajęć edukacyjnych ani opiekuńczo-wychowawczych aż do Wielkanocy. W związku z tym, Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało rozporządzenie zobowiązujące szkoły do prowadzenia nauki zdalnej. Od środy, 25 marca nauczyciele realizują więc program nauczania online.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: Szkoły i przedszkola zamknięte do Wielkanocy. Jak sprawdza się nauka zdalna?

Sprawdź też:

Nauka zdalna: Uczniowie i nauczyciele korzystają z prywatnych urządzeń

Nauczyciele nie ukrywają, że jedną z barier przy realizacji nauki zdalnej jest technologia. Nie każdy uczeń, a także nauczyciel ma dostęp do odpowiedniego sprzętu, narzędzi czy połączenia z internetem.

- Trzeba rozumieć, że, po pierwsze, nie wszyscy nauczyciele i uczniowie mają do tego techniczne możliwości. Mierzymy się też ze słabością technologii, np. przeciążone serwery e-dzienników - przyznaje Anna Schmidt Fic, nauczycielka matematyki z Liceum Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu.

- Nie korzystamy ze sprzętu szkolnego, bo byłoby trzeba przychodzić do szkoły, a przecież to niezgodne z zasadami sanitarnymi na dziś. Nie w każdej szkole też jest taki sprzęt dostępny dla każdego. Niemal wszyscy nauczyciele działają na prywatnych urządzeniach - dodaje.

Zobacz też: Próbna matura 2020: Egzaminy odbędą się zdalnie. Wiemy, kiedy CKE opublikuje arkusze maturalne Anastazja BezdusznaANASTAZJA BEZDUSZNA26 marca

Nauka zdalna: MC przekaże 180 mln złotych na laptopy dla nauczycieli i uczniów

Ministerstwo Cyfryzacji przekaże samorządom pieniądze na laptopy dla nauczycieli i uczniów. Gminy już w przyszłym tygodniu będą mogły wnioskować o pieniądze. Jeśli nie chcą czekać, już teraz mogą kupować sprzęt, za które resort cyfryzacji zwróci pieniądze.

- Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty. Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – podkreśla Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Sprawdź też:

Pieniądze na zakup sprzętu dla nauczycieli i uczniów będą pochodziły z zaoszczędzonych do tej pory w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa środków. Kwota, jaka zostanie przekazana samorządom, to ponad 180 milionów złotych.

Czytaj również: Koronawirus w Polsce: Międzynarodowa matura 2020 w części pisemnej się nie odbędzie. Egzamin odwołano ze względu na pandemię

Laptopy dla szkół: Ile pieniędzy dostaną gminy?

O pieniądze może wnioskować każda gmina. Nie jest określona kwota, którą otrzymają poszczególne samorządy. Z informacji MC wynika jednak, że będzie to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na gminę.

- Wydatki można już ponosić, wnioski zaczniemy przyjmować od 1 kwietnia. Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by gminy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów - mówi szef Ministerstwa Cyfryzacji. I zapewnia: - Nie potrzeba wkładu własnego. Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty.

Zobacz też:

Zmagania dwóch frakcji - uczniów i nauczycieli są źródłem wielu memów i demotywatorów. Wiele z nich w humorystyczny sposób przedstawia sytuacje, które każdy nas pamięta z własnej szkoły. Zobacz te najzabawniejsze -------->

Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...

Sprawdź też:

Największe problemy są z materiałami, które trzeba wydrukować". Polska szkoła mierzy się z e-learningiem. Zobacz wideo:

źródło: TVN

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski