Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne porady emerytowanych policjantów ruchu drogowego

Agnieszka Smogulecka
Emerytowani policjanci udzielą porad kierowcom
Emerytowani policjanci udzielą porad kierowcom Andrzej Szozda
Jedziesz autem, a tu nagle... ktoś wjechał w twój samochód. Czujesz uderzenie, słyszysz odgłos zdzieranej blachy, dźwięk tłuczonego reflektora. Zatrzymujesz samochód, oglądasz straty. Czasem panikujesz: - Wzywać policję czy nie? Jakie dane drugiego kierowcy spisać? Czy robić zdjęcia? Od 1 czerwca do końca wakacji nieodpłatnie porad będą udzielać emerytowani policjanci ruchu drogowego. Z dyżurującym emerytem będzie można skontaktować się poprzez infolinię Autofederacji, organizacji zrzeszającej kierowców.

- W służbie, jak i na emeryturze spotykałem się z sytuacjami, gdzie uczestnicy zdarzenia drogowego tracili głowę. Na miejscu jednego z wypadków mężczyzna kopnął tablicę rejestracyjną. Na zwróconą uwagę, że jest to dowód odpowiedział, to tylko tablica - mówi Witold Kapustyński, policyjny emeryt, w przeszłości naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

- To prawda, zdarzają się takie rzeczy, choć większość kierowców wie, że jeśli są ranni lub zabici, czyli gdy jest wypadek, nie wolno niczego ruszać - mówi Józef Klimczewski, szef poznańskiej drogówki. - Niestety, bardzo wiele osób sądzi, że tak samo jest po kolizji. Czasem auto jest lekko uszkodzone, a kierowca nie usuwa go z drogi, blokując ruch. Są jednak i tacy, którzy mówią, że po stłuczce ze zdenerwowania zapomnieli numeru 997.

Projekt "Konsultant" zrodził się podczas kontaktów Stowarzyszenia Emerytowanych Policjantów Ruchu Drogowego z kierownictwem Autofederacji.

- Ustaliliśmy, że wiedza emerytowanych policjantów może być wykorzystana, gdy uczestnik zdarzenia drogowego chciałby skorzystać z porady tuż po tym zdarzeniu - tłumaczy W. Kapustyński. - Nasze działanie będzie dotyczyć wyłącznie kolizji: sytuacji prostych, których nie trzeba zgłaszać policji. Będziemy m.in. instruować uczestnika zdarzenia jak ma postępować, aby w późniejszym czasie nie miał kłopotów w procesie odszkodowawczym. Chodzi np. o dokładne ustalenie personaliów uczestników zdarzenia, sprawdzenie autentyczności dokumentów, zdjęcia, wykluczenie sytuacji "polubownego załatwienia sporu", gdy zachowanie uczestnika wskazuje że może on być pod działaniem alkoholu lub gdy osoba ta jest cudzoziemcem i nie przebywa na stałe w Polsce.

- To dobry pomysł, nigdy dość fachowej pomocy - cieszy się Igor Kowalski, kierowca. - Tylko czy znajdzie się ktoś kto zadzwoni na infolinię, a nie do drogówki? - zastanawia się. - Przecież tam też uzyska się podobne porady - komentuje.

Faktycznie, numer alarmowy policji jest powszechnie znany. W przypadku porad emerytowanych mundurowych trzeba będzie zapamiętać też (dość łatwy zresztą) numer infolinii Autofederacji 801 999 888. To jej operator przekieruje rozmowę do emerytowanego policjanta.

- Ostatniego dnia służby policjant może np. kierować ruchem, a już w pierwszym dniu emerytury uznaje się z mocy prawa, że nie może pełnić podobnych zadań- mówi W. Kapustyński. - Dlatego zastanawiamy się, jak wykorzystać umiejętności i doświadczenie fachowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski