Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2020: Kiedy będzie Boże Ciało? Czy w związku z pandemią koronawirusa odbędą się procesje z okazji Bożego Ciała?

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Co roku w procesjach Bożego Ciała biorą udział tłumy wiernych.
Co roku w procesjach Bożego Ciała biorą udział tłumy wiernych. Robert Woźniak
Boże Ciało w 2020 roku przypada w czwartek, 11 czerwca. W związku z pandemią koronawirusa uroczystości Bożego Ciała mogą w tym roku wyglądać inaczej. Nie wiadomo, czy w tym roku w parafiach będą organizowane tradycyjne procesje z okazji Bożego Ciała. Sprawdziliśmy, co na ten temat mówi dekret arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Boże Ciało (Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa) to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Obchodzona jest zawsze w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Nierozerwalnie z Bożym Ciałem związane są procesje tłumów wiernych prowadzone ulicami miasta do czterech ołtarzy.

Boże Ciało 2020: Czy będą procesje?

Boże Ciało w 2020 roku przypada w czwartek, 11 czerwca. Czy w związku z trwającą w Polsce epidemią koronawirusa w tym roku odbędą się procesje?

Zobacz też: Arcybiskup Stanisław Gądecki zachęca wiernych do coraz odważniejszego uczestnictwa w mszach świętych

Pytany przez nas o to ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Archidiecezji Poznańskiej odpowiada, że szczegółowe informacje na ten temat zostaną podane w późniejszym czasie. Jednak zalecenia dotyczące tegorocznych uroczystości Bożego Ciała można znaleźć w wydanym przez abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego dekrecie dotyczącym duszpasterstwa w czasie epidemii. Według tego dokumentu nie mogą się odbyć duże procesje ulicami parafii.

Czytamy w nim:

Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, nie organizuje się procesji Bożego Ciała ulicami parafii. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa możliwa jest skromna procesja eucharystyczna po Mszy św. wokół kościoła – należy jednak zadbać o zachowanie stosownego dystansu między uczestnikami.

Zobacz też: Kto może zostać chrzestnym, a kto nie zostanie dopuszczony? Jakie dokumenty muszą dostarczyć rodzice chrzestni? Sprawdź

Przypomnijmy, że 17 maja rząd uznał, że w uroczystościach religijnych, podczas mszy lub innego obrzędu - na jednego uczestnika musi przypadać 10 metrów kwadratowych powierzchni kościoła.

Zobacz też:

Każdej niedzieli miliony Polaków uczęszcza do kościoła, żeby uczestniczyć we mszy świętej. Wielu wiernych wie, jak się zachować w Domu Bożym, ale część zapomina o zasadach kościelnego savoir-vivre. Zobacz najgorsze zachowania wiernych w trakcie mszy świętej. Czy też tak się zachowujesz i masz grzech na sumieniu? Zobaczcie kolejne niewłaściwe zachowania, posługując się klawiszami strzałek na klawiaturze, myszką lub gestami.

Najgorsze zachowania wiernych w kościele. Robisz tak w czasi...

Ślub w kościele od 1 czerwca 2020 roku będzie wyglądał nieco inaczej. Sama ceremonia zaślubin będzie taka sama, zmieni się jednak droga, jaką muszą pokonać narzeczeni przed ślubem w kościele. Zobaczcie 8 ważnych zmian w ślubach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ślub kościelny na nowych zasadach. Jak będzie wyglądał? 8 wa...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski