Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje krwi. Zachętą mają być przywileje, dwa dni wolnego i zniżki na bilety transportu publicznego. Czy to zachęci potencjalnych dawców?

Alicja Durka
Alicja Durka
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu donosi, że na dzień 28 stycznia najbardziej brakuje krwi z grup: 0 Rh-, 0 Rh+ i B Rh-. Niewiele lepiej jest z grupami A Rh + oraz A Rh -. Taki stan spowodowany jest wzmożoną pracą szpitali, które cały czas pracują, operują i ratują życie.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu donosi, że na dzień 28 stycznia najbardziej brakuje krwi z grup: 0 Rh-, 0 Rh+ i B Rh-. Niewiele lepiej jest z grupami A Rh + oraz A Rh -. Taki stan spowodowany jest wzmożoną pracą szpitali, które cały czas pracują, operują i ratują życie. Grzegorz Dembinski
We wtorek weszły w życie przepisy, w myśl których każdy dawca oddający krew lub jej składniki w czasie epidemii, otrzyma dwa dni wolnego od pracy, a jeżeli odda krew lub jej składniki trzy razy w przeciągu pół roku, będzie mógł skorzystać z 33-procentowej zniżki na bilety transportu publicznego. Ma to zachęcić ewentualnych dawców do liczniejszego oddawania krwi, której dramatycznie brakuje w całej Polsce.

Nowe przywileje i korzyści dla dawców krwi i osocza

Nowe przepisy pozwalają dawcy krwi na dwa dni wolnego, w dniu oddania krwi oraz dzień później. Na dodatkowy przywilej mogą liczyć ozdrowieńcy, którzy po trzykrotnym oddaniu osocza mogą skorzystać z 33-procentowej ulgi na przejazdy transportem publicznym przez pół roku.

W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii: 1) honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 9, z tym że wymiar zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych przysługuje w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym. (...)honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje ulga w wysokości 33 proc. na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego: a) kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, b) kolejowego w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne – na podstawie biletów jednorazowych.

- czytamy w ustawie.

Za czas nieobecności w pracy w dniu oddania krwi i następnym, przysługuje pracownikowi wynagrodzenie ustalone jak za urlop wypoczynkowy, a nieobecność w pracy traktowana jest jako usprawiedliwiona ze względu na oddanie krwi lub osocza. Dodatkową zachętą może być słodki posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal, w którego skład wchodzi 8 czekolad, 1 wafelek, 1 sok, a czasem dodatkowe upominki.

Ważną kwestią są również dodatkowe ulgi podatkowe z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa. Odliczenie dokonuje się od dochodu, a wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi, którą wylicza się przez mnożenie ilości oddanej krwi przez przyjęty dla ulgi przelicznik, w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr pobranej krwi przez 130 zł. Odliczenie z tego tytułu nie może jednak przekroczyć kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu.

By zyskać prawo zarówno do dni wolnych, jak i ulgi w komunikacji, należy zwrócić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, Wojskowego Centrum lub Centrum MSWiA po zaświadczenie.

Dramatycznie brakuje krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu donosi, że na dzień 28 stycznia najbardziej brakuje krwi z grup: 0 Rh-, 0 Rh+ i B Rh-. Niewiele lepiej jest z grupami A Rh + oraz A Rh -. Taki stan spowodowany jest wzmożoną pracą szpitali, które cały czas pracują, operują i ratują życie.

Pilnie potrzebne jest, wykorzystywane do walki z COVID-19, osocze ozdrowieńców osób, które pokonały koronawirusa. Wszystkich, którzy mogą być dawcami, zachęcam do oddawania krwi

- apelował już w październiku Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Tak wygląda procedura oddawania krwi w czasie pandemii koronawirusa - zobacz wideo:

Sytuacja się jednak nie poprawia, brakuje zarówno osocza, jak i krwi. Poznań nie jest tutaj wyjątkiem, najcenniejszego leku brakuje bowiem w całym kraju.

Gdzie można oddawać krew?

Krew i osocze można oddawać niemal każdego dnia. RCKiK w Poznaniu jest czynne w poniedziałek, wtorek i piątek w godzinach od 7 do 15; w środy i czwartki w godzinach od 7 do 18, a w soboty od 7 do 13. Na stronie RCKiK na bieżąco publikowane są również terminy akcji wyjazdowych do różnych miast i powiatów w Wielkopolsce. W Poznaniu autobus, w którym można oddać krew jest niemal codziennie w innym miejscu, często nawet w weekendy.

Zobacz też:

Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Jak się jednak okazuje, problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości.Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa. ------>

Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował wstępną listę placówek, które w Poznaniu będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Jak dotąd znalazło się w niej około 80 poradni, przychodni i gabinetów lekarskich, ale wciąż jeszcze rozstrzygane są kolejne zgłoszenia. Sprawdź w galerii, które z poznańskich placówek będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa w Poznaniu. Gdzie zapisać się i ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski