Burmistrz Szamotuł skazany! Będą wybory

  Burmistrz Szamotuł skazany! Będą wybory

  Krzysztof Sobkowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Szamotułach, który w maju skazał burmistrza Szamotuł Jacka Grabowskiego na 10 miesięcy pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 2 lata. Grabowski nie może też przez 3 lata zajmować stanowisk związanych z zarządzaniem mieniem komunalnym.
  Sprawa burmistrza dotyczy przetargu, jaki odbył się w roku 2005. Wówczas burmistrz sprzedał 2 działki przy zbiegu ulic Zamkowej i Nowowiejskiego w Szamotułach. Na tym terenie firma ze Słupcy wybudowała bloki w systemie budownictwa społecznego.

  Prokuratura zarzuciła burmistrzowi przekroczenie swoich uprawnień, jako organizatorowi ustnego nieograniczonego przetargu, gdyż wpisał do przetargu ograniczenie polegające na wskazaniu, że na sprzedanych gruntach ma stanąć budynek w systemie TBS.
  Sąd w Szamotułach uznał też, że Grabowski wskazując komisji przetargowej firmę, która ma być z przetargu usunięta, przekroczył swoje kompetencje. Wina burmistrza polegała na tym, że nakłaniał jednego z uczestników przetargu do wycofania skargi na procedurę, zamiast ją rozpatrzyć. Nakłaniając firmę do wycofania się z przetargu, burmistrz oferował jej kupno innych terenów w Szamotułach.

  Szamotulski Sąd uznał, że nieruchomości zostały sprzedane za cenę niższą, niż gmina mogła żądać, choć trudno określić starty dla budżetu. Na tym właśnie oparła się obrona burmistrza, która wskazywała na korzyści, jakie przyniosła budowa 100 nowych mieszkań w gminie. - Powiedzcie tym ludziom, że było to złe - mówił obrońca.
  Sąd wziął pod uwagę niekaralność Grabowskiego i wykonanie wyroku zawiesił na 2 lata.

  Na tym jednak nie koniec. Prokuratura oskarżyła także burmistrza o narażenie budżetu gminy na straty, poprzez wyłudzenie delegacji. Grabowski pojechał na szkolenie, jednak pierwszego dnia w nim nie uczestniczył. Pobrał jednak materiały w Boszkowie i wrócił do Szamotuł, rozliczając delegację mimo, iż brakowało na niej stosownego podpisu. Za to Sąd nakazał burmistrzowi wypłacenie kary grzywny. Musi też pokryć koszty postępowania sądowego w pierwszej i drugiej instancji.
  Ani burmistrz J. Grabowski, ani jego obrońca nie pojawili się na ogłoszeniu wyroku.

  Teraz władzę w gminie obejmie sekretarz, do czasu powołania komisarza, który z kolei w ciągu 3 miesięcy musi zarządzić nowe wybory.


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo