Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu powstanie w 2021 roku. Miasto podpisało umowę na budowę nowoczesnego muzeum

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
W Poznaniu powstanie Centrum Szyfrów Enigma. Będzie to nowoczesne muzeum upamiętniające poznańskich kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej. W środę, 20 listopada miasto podpisało umowę na budowę centrum. Nowa inwestycja ma powstać w 2021 roku.
W Poznaniu powstanie Centrum Szyfrów Enigma. Będzie to nowoczesne muzeum upamiętniające poznańskich kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej. W środę, 20 listopada miasto podpisało umowę na budowę centrum. Nowa inwestycja ma powstać w 2021 roku. UMP Poznań
W Poznaniu powstanie Centrum Szyfrów Enigma. Będzie to nowoczesne muzeum upamiętniające poznańskich kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej. W środę, 20 listopada miasto podpisało umowę na budowę centrum. Nowa placówka powstanie w budynku Collegium Martineum najprawdopodobniej na początku 2021 roku.

Nowa inwestycja powstanie przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Kościuszki. To nieprzypadkowa lokalizacja, ponieważ właśnie tam przed wojną zlokalizowany był oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Tam pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, czyli matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny.

Czytaj również: Centrum Szyfrów Enigma zostanie otwarte w 2021 r. - właśnie rozstrzygnięto przetarg na jego budowę [WIZUALIZACJE]

- Na ten dzień czekaliśmy bardzo długo, a zwłaszcza te osoby, które od wielu lat upominały się, żeby w naszej przestrzeni powstała placówka upamiętniająca postaci co najmniej trzech, tych najważniejszych ludzi, którzy przyczynili się do złamania niemieckiej maszyny szyfrowania - Enigmy - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Centrum Szyfrów Enigma: Nowoczesne muzeum

Centrum Szyfrów Enigma będzie miejscem, które ma upamiętnić wybitne postaci kryptologów, budować lokalny patriotyzm, a także kształcić przede wszystkim młode pokolenia.

Sprawdź też:

- Będzie to instytucja nie klasycznie muzealna, a bardziej centrum multimedialne. W sposób przystępny i praktyczny będzie opowiadać o historii naszych bohaterów, ale także na podstawie ich dziejów wprowadzać zwiedzających w świat szyfrów poprzez zabawę. Zadaniem centrum będzie edukacja młodzieży w zakresie matematyki, informatyki i programowania. Bez wątpienia Centrum Szyfrów Enigma już niedługo stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych Poznania - tłumaczy Mariusz Wiśniewski.

- Będzie to połączenie historii ze współczesnością. Tego typu placówka jest elementem poznańskiego patriotyzmu - dodaje.

Zobacz też: Poznań: Po prawie roku znów ruszyła budowa sali gimnastycznej na osiedlu Pod Lipami. Poprzedni wykonawca zszedł z placu budowy

Ekspozycja centrum będzie podzielona na strefy tematyczne, wyposażone w interaktywne i multimedialne stanowiska, ale także tradycyjne ekspozycje.

- Zwiedzający będą mogli przejść kurs szyfrów, poznać metody utajniania informacji na działającym modelu Enigmy i dowiedzieć się jak wyglądały początki działalności polskich kryptologów - wyjaśnia Grzegorz Kamiński, dyrektor biura koordynacji projektów i rewitalizacji miasta.

W centrum poza zwiedzaniem indywidualnym będzie również możliwość zajęć dla grup zorganizowanych oraz otwarte wykłady.

Centrum Szyfrów Enigma powstaje przy współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Przypomnijmy, że Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski to absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego.

Czytaj także: Porady prawne w Poznaniu w języku ukraińskim dla wszystkich chętnych. Udzielą ich studenci prawa z Ukrainy

- UAM użyczył na ten cel ponad 1000 metrów kwadratowych Collegium i zwiększył nakłady na jego remonty i unowocześnianie, tak aby mogła rozpocząć się budowa. Mam nadzieje, że Collegium Martineum wraz z centrum stanie się perełką ulicy Św. Marcin. To centrum traktujemy jako instytucję, dzięki której uczcimy pomięć absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego - przyznaje prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM.

Na tę inwestycję zaplanowano wydatki rzędu 29 237 100 zł.

ZOBACZ TEŻ:

Jesteście ciekawi, jak żyło się w Poznaniu przed wojną? Zajrzeliśmy do Narodowego Archiwum Cyfrowego i wybraliśmy kilkadziesiąt wyjątkowych zdjęć. Zobaczycie na nich obrazki z codziennego życia mieszkańców oraz niezwykłe wydarzenia z historii Poznania. Jedno jest pewne: takiego miasta już nie ma!Na zdjęciu wyścig samochodowy zorganizowany przez Automobilklub Wielkopolski na torze wyścigowym Ławica - 1929 rok.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Tak żyło się w Poznaniu przed wojną. Zobacz wyjątkowe zdjęci...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski