MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plac Andersa w Poznaniu - miejsce, które zmieniło się nie do poznania. Wszystko dzięki umowie zawartej przez miasto z inwestorem 30 lat temu

Szymon Paź
Szymon Paź
Widok na Stary Browar i wyrastające zza niego wieżowce przy placu Andersa stał się jednym z landmarków Poznania. Do tych dwóch dołączy wkrótce gotowy, najwyższy budynek Poznania, 116-metrowy AND2.
Widok na Stary Browar i wyrastające zza niego wieżowce przy placu Andersa stał się jednym z landmarków Poznania. Do tych dwóch dołączy wkrótce gotowy, najwyższy budynek Poznania, 116-metrowy AND2. Łukasz Gdak
100-metrowe wieżowce przy placu Andersa w Poznaniu - PFC, Andersia i budowany wciąż AND2 - zmieniły wizerunek miasta. Nadały mu tak pożądanego przez wielu metropolitalnego sznytu. Widok z ulicy Ogrodowej, przez park przy Starym Browarze, centrum handlowe na poznańskie wysokościowce, należy do najchętniej fotografowanych w mieście. Podpisana 19 kwietnia 1994 r. umowa z Von der Heyden Group z pewnością zmieniła Poznań!

Spis treści

Plac Andersa

Miejsce ograniczone ul. Półwiejską, Królowej Jadwigi i Kościuszki powstało po rozbiórce obwarowań twierdzy pierścieniowej, która otaczała centrum Poznania w XIX w. Rozebrano je w latach 1902 - 1912. Jednym z nielicznych pozostawionych wówczas elementów był bastion Grolman, który znajdował się w miejscu budowanego wciąż wieżowca AND2. Śladem po dawnych umocnieniach jest kształt skarpy w leżącym po drugiej stronie ul. Królowej Jadwigi parku Drwęskich.

Bastion Grolman rozebrano wreszcie w latach 60. Na zachód od niego w latach 70. wybudowano w technologii wielkiej płyty 68-metrowy hotel Orbis, obecnie Novotel. W miejscu bastionu stanął częściowo wielopoziomowy parking hotelu. Pozostała część placu Andersa nie została wówczas zagospodarowana. Tak było aż do lat 90.

Poznań Financial Center

W 1993 r. miasto Poznań, rządzone wówczas przez Wojciecha Szczęsnego-Kaczmarka, ogłosiło przetarg na projekt deweloperski dla placu Andersa. Zwycięzcą tego przetargu została niemiecka firma Von der Heyden Group, której przedstawicielem w Polsce był i jest Adam Trybusz. 19 kwietnia 1994 r. podpisano umowę pomiędzy miastem a inwestorem. Ma ona charakter partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto Poznań jest jednym z "inwestorów" na placu Andersa.

Budowa pierwszego, nowoczesnego wieżowca biurowego w Poznaniu ruszyła w 1998 r. Za projekt Poznań Financial Center odpowiadają Ewa i Stanisław Sipińscy. Prace budowlane trwały do 2002 r., ale już w 2000 r. budynek nagrodzono nagrodą im. Jana Baptysty Quadro na najlepiej zaprojektowany i zrealizowany budynek w Poznaniu. Byłą to trzecia edycja konkursu. Wysokość do dachu wynosi 75 m, wraz z iglicą - 91 m. Powierzchnia użytkowa PFC wynosi 22 tys. mkw.

Zobacz, jak przez lata zmieniała się zabudowa placu Andersa:

Andersia Tower

Niedługo później rozpoczęto prace nad drugim wieżowcem na pl. Andersa - Andersia Tower. Prace budowalne rozpoczęto w kwietniu 2004 r. i zakończono w 2007 r. Po raz kolejny za projekt odpowiadała pracownia Ewy i Stanisława Sipińskich. Wysokość budynku do dachu wynosi 84 m, wraz z iglicą 102,1 m. Choć sam budynek do dachu był wyższy od górującego nad miastem Collegium Altum, to gmach UEP pozostawał najwyższą budowlą Poznania, bo jego iglica sięga 103,4 m. Powierzchnia użytkowa Andersii wynosi 35,2 tys. mkw.

Choć wielu miało nadzieję, że Von der Heyden Group ruszy wkrótce z budową kolejnej, jeszcze wyższej wieży, inwestor postanowił wpierw wybudować niższy budynek Andersia Business Centre przy ul. Królowej Jadwigi. Jego autorem ponownie została pracownia Sipińskich, prace ruszyły w 2010 r. i zakończono je pod koniec 2012 r. Powierzchnia użytkowa ABC wynosi 14,5 tys. mkw.

AND2 dawniej zwana Silverem

Długo musieli czekać poznańscy miłośnicy wieżowców na IV etap zabudowy placu Andersa. Choć informacje o jeszcze wyższej niż Andersia wieży ukazały się w trakcie budowy drugiego wieżowca, to prace rozpoczęto dopiero w 2020 r. Po raz kolejny za projekt odpowiedzialni są Ewa i Stanisław Sipińscy. Budowa 116-metrowego, najwyższego w Poznaniu budynku, powierzchni 39 tys. metrów kwadratowych, wciąż trwa. Obiekt ma być gotowy w 2025 r.

W ostatnich dniach fanów wieżowców zelektryzowała informacja, że inwestor złożył wniosek o wydanie warunków zabudowy dla budynku położonego między AND2 a ul. Królowej Jadwigi, którego liczba kondygnacji miałaby sięgać nawet 35, czyli nawet 150-160 m. O tym co powstanie w ostatnim etapie zabudowy placu Andersa dowiemy się pewnie dopiero za jakiś czas.

Zobacz na zdjęciach, jak przez lata zmieniała się zabudowa placu Andersa:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

AND2 to 116-metrowy biurowiec klasy A, który powstaje przy placu Andersa. Imponujący wieżowiec osiągnął swoją ostateczną wysokość we wrześniu zeszłego roku i tym samym stał się najwyższym budynkiem w Poznaniu. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Gigantyczny wieżowiec w Poznaniu wzbudza ciekawość mieszkańc...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski