Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny prądu 2019. Pierwsze rekompensaty powinny być wypłacane ok. 20 sierpnia. Rozmowy z Komisją Europejską trwają

(TIK)
Dzięki ustawie z 28 grudnia 2018 r. oraz przygotowywanym zmianom odbiorcy energii elektrycznej w Polsce zabezpieczeni zostaną w 2019 r. przed skutkami znacznego wzrostu cen energii elektrycznej.
Dzięki ustawie z 28 grudnia 2018 r. oraz przygotowywanym zmianom odbiorcy energii elektrycznej w Polsce zabezpieczeni zostaną w 2019 r. przed skutkami znacznego wzrostu cen energii elektrycznej. Patrick Tomasso / Unsplash
Rozliczenie wyższych cen prądu za pierwsze półrocze 2019 r. odbędzie się wg cen z czerwca 2018 r., od lipca ceny pozostaną zamrożone dla gospodarstw domowych, jednostek finansów publicznych, w tym JST, i szpitali - podali w środę przedstawiciele Ministerstwa Energii.

Ministerstwo Energii (ME) poinformowało w środę, że "rozmowy z Komisją Europejską w sprawie ustawy chroniącej odbiorców energii elektrycznej przed wzrostami cen energii w 2019 r. wkroczyły w końcową fazę. Jak dotąd strony uzgodniły oparcie rozwiązania na koncepcji tzw. usługi powszechnej, realizowanej przez przedsiębiorstwa obrotu w zamian za odpowiednie wynagrodzenie."

Strony uzgodniły także wstępnie zakres beneficjentów tej usługi. Będą to gospodarstwa domowe, jednostki sektora finansów publicznych, szpitale, mikro i małe przedsiębiorstwa. Dla średnich i dużych przedsiębiorstw dostępna będzie dopłata do zużytej kilowatogodziny energii elektrycznej w ramach pomocy de minimis.

To Cię może też zainteresować

Jednocześnie Ministerstwo Energii informuje, że rozmowy z Komisją Europejską prowadzone są z uwzględnieniem posiedzeń Sejmu RP w kalendarzu prac sejmowych.

Dzięki ustawie z 28 grudnia 2018 r. oraz przygotowywanym zmianom odbiorcy energii elektrycznej w Polsce zabezpieczeni zostaną w 2019 r. przed skutkami znacznego wzrostu cen energii elektrycznej - zaznacza ME.

Na ostateczne porozumienie przyjdzie jeszcze poczekać do przyszłego tygodnia. Najtrudniejszy jest problem rozliczenia pierwszego półrocza - zaznaczają eksperci portalu "Wysokie Napięcie".

Jak wyjaśniał w środę zastępca dyrektora departamentu energetyki i ciepłownictwa ME Paweł Koroblowski, po pierwsze KE przystała, żeby pierwsze półrocze 2019 r. rozliczyć zgodnie z aktualnym stanem prawnym i aktualnym brzmieniem ustawy o cenach prąd. Czyli wszyscy odbiorcy końcowi mają ceny z 2018 r. a firmy handlujące prądem dostają rekompensaty według nieznanych jeszcze zasad.

Przeczytaj też:
- Ceny energii porażają samorządy, a te nadal czekają na rozwiązanie
- Ceny prądu dla samorządów mogą spaść już w sierpniu

"Zmiany nastąpią dopiero od 1 lipca. Zamrożone ceny z 2018 r. będą dalej obowiązywać gospodarstwa domowe oraz mikro- i małe przedsiębiorstwa. Zgodnie z unijną dyrektywą mieszczą się w tym firmy, które średniorocznie zatrudniają mniej niż 50 pracowników, a ich przychody w ciągu dwóch lat nie przekraczają 10 mln euro. Zamrożeniem objęte też będą jednostki sektora finansów publicznych (w definicji tej mieszczą się samorządy oraz ich spółki) a także wszystkie szpitale. Jednak wszyscy, oprócz gospodarstw domowych, będą musieli złożyć oświadczenie, że spełniają ustawowe kryteria. Pozwoli ono spółce obrotu zidentyfikować uprzywilejowanego odbiorcę - podaje "Wysokie Napięcie".

Ale na zamrożenie cen dla większych firm KE nie mogła już przystać. Dlatego od 1 lipca średnie i duże firmy będą płacić rynkowe ceny energii. Jak zatem rząd zamierza im zrekompensować droższe zakupy? Jak już informował jako pierwszy obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl wypłacając rekompensatę ukrytą w pomocy de minimis. To rodzaj niewielkiej pomocy publicznej, na który nie trzeba uzyskiwać zgody Komisji Europejskiej. Problemem jest limit - 200 tys. euro na wszelkie formy tej pomocy w ciągu trzech lat obrotowych.

Jak uważają eksperci cytowanego portalu, to ograniczenie oznacza, że duża firma, której rachunek za prąd sięga milionów złotych rocznie, może nawet nie zauważyć rekompensaty. A jeżeli przedsiębiorca w ciągu ostatnich lat korzystał z pomocy de minimis, to może dostać odpowiednio mniej, bo pula 200 tys. euro została wyczerpana. W dodatku pomoc de minimis nie obejmuje sektora rolnego i spożywczego - zakłady mięsne, mleczarnie i młyny zapłacą więc za prąd rynkową stawkę i nie dostaną rekompensat.

Przedstawiciele ME dodali, że projekt ustawy może zostać rozpatrzony przez Sejm 12-14 czerwca, a Senat miałby się zająć ustawą kilka dni później. Nowe rozporządzenie planowane jest na pierwszy tydzień lipca, wnioski o rekompensaty za pierwsze półrocze spółki obrotu będą mogły składać od ok. 20 lipca do ok. 20 sierpnia i od tego momentu powinny być możliwe pierwsze wypłaty. Przy czym z informacji "Wysokiego Napięcia" wynika, że nowy będzie także algorytm wedle którego firmy mają dostawać zwroty, bo poprzednia propozycja została bardzo mocno oprotestowana.

Negocjacje wciąż trwają.

Spółki komunalne wyłączone? Zdrożeją m.in. bilety

- Każda forma powrotu do cen z 30 czerwca 2018 jest dla nas dobra - uważa Tomasz Bońdos, koordynatora zespołu ds. zarządzania energią Urzędu Miasta Bydgoszczy (UMB). - Oznacza to, że nie wydamy 7 mln więcej na energię w tym roku w stosunku do ubiegłego a nawet powinno być na poziomie 2017 roku. To dobra widomość dla mieszkańców i budżetu miasta. Jednak od 28 grudnia padło już wiele obietnic i zapowiedzi, łącznie z nowelizacją ustawy prądowej w lutym oraz propozycją rozporządzenia, które nie weszło w życie.

- Obawiam się kolejnych perturbacji legislacyjnych jeżeli zejdziemy na poziom większej szczegółowości - dodaje Tomasz Bońdos. - Niepokój budzi kwestia wyłączenia w drugim półroczu spółek komunalnych z zamrożenia cen, przewidzianego w obwiązującej obecnie ustawie. Przecież spółką jest m.in. Tramwaj Fordon czy Miejskie Zakłady Komunikacyjne. Ceny prądu muszą finalnie przełożyć się na wzrost cen biletów. Spółkami są też Wodociągi i KPEC. Kwestię tę na pewno będę kolejny już raz monitował w Ministerstwie Energii. Reasumując: z ogłoszeniem sukcesu i rzeczywistej realizacji obietnic rządu, tylko konkretnej, mającej przełożenie w faktach poczekałbym aż pierwsze faktury korygujące spłyną do UMB.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny prądu 2019. Pierwsze rekompensaty powinny być wypłacane ok. 20 sierpnia. Rozmowy z Komisją Europejską trwają - Gazeta Pomorska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski