Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz przekazać 1 proc. podatku? Sprawdź dokładnie, czy organizacja, którą wspierasz, wciąż jest na liście OPP i wprowadź zmiany w PIT

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Dla większości organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku to warunek skutecznego działania
Dla większości organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku to warunek skutecznego działania Arkadiusz Wojtasiewicz
Chcesz przekazać 1 proc. organizacji pożytku publicznego? Jeśli robisz to po raz kolejny, sprawdź, czy we wstępnie wypełnionym PIT w usłudze Twój e-PIT zostało to uwzględnione. Jeśli organizacja straciła status OPP, trzeba dokonać zmiany w rocznym rozliczeniu. W ubiegłym roku OPP dostały łącznie 907 milionów złotych, ale w Wielkopolsce z możliwości skierowania do nich 1 proc. podatku skorzystało zaledwie około połowy podatników. Pozostali wciąż mogą to zrobić.

- Od kilku lat przekazywałam 1 proc. na jedną i tę samą organizację pożytku publicznego - mówi czytelniczka "Głosu". - Sądziłam, że w tym roku ta sama organizacja zostanie wpisana przez Urząd Skarbowy w mój PIT. Gdy się zalogowałam, okazało się, że takiej informacji nie ma.

Powodem, dla którego we wstępnie wypełnionym zeznaniu podatkowym, dostępnym w usłudze Twój e-PIT nie ma organizacji wspieranej wcześniej może być fakt, że organizacja wspierana w poprzednich latach straciła prawo do korzystania z 1 proc. odpisów przy rozliczaniu podatku.

- W wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok podatkowy w roku następnym uwzględniamy organizacje pożytku publicznego, które w terminie spełniły obowiązek sprawozdawczy i w stosunku do których nie została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego informacja o otwarciu likwidacji lub ogłoszenia upadłości - informuje Jolanta Wierzbicka z Narodowego Instytutu Wolności, prowadzącego rejestr organizacji pożytku publicznego. - Wykaz tworzymy na dzień 30 listopada, publikujemy go do 15 grudnia. Wykaz obowiązujący w 2021 roku upubliczniliśmy 15 grudnia 2020 roku - dodaje.

Organizacjom, które w nim się nie znalazły, nie można przekazywać 1 proc. podatku. Trzeba więc w zeznaniu podatkowym wskazać KRS wybranej organizacji, które znalazły się na liście.

1 proc. - więcej wpłacających, mniejsze wpłaty

Organizacje pożytku publicznego już w zeszłym roku alarmowały, że wpłaty, jakie otrzymały, są niższe niż w latach ubiegłych. Choć Ministerstwo Finansów informowało o rekordowej liczbie podatników, którzy zdecydowali się przekazać 1 proc. - w 2020 roku miało ich być o 300 tys. więcej niż rok wcześniej - organizacje narzekały, że pieniędzy dostały mniej. Wiązały to przede wszystkim z centralnym rozliczaniem 1 procenta.

Czytaj także

Do 2019 roku przekazywany 1 proc. płynął do organizacji bezpośrednio z urzędów skarbowych, w których rozliczali się podatnicy. Od 2020 roku wszystkie wpłaty na OPP przekazuje organizacjom Centrum Rozliczeń w Bydgoszczy. W zasadzie ten fakt nie powinien niczego zmieniać, ale utrudnia ewentualne weryfikowanie wpłat.

Wcześniej organizacja otrzymywała przelewy wraz z informacją, z których urzędów skarbowych pochodzą. Teraz takiej informacji organizacja nie otrzymuje. Nie sposób więc sprawdzić, kto faktycznie przekazuje podatek.

Wpłacone pieniądze docierają też do organizacji nieco później. – W poprzednich latach zaczynały spływać z poszczególnych urzędów skarbowych już od końca lipca – mówi Aneta Badzińska z Fundacji Niesiemy Nadzieję. – W ubiegłym roku spłynęły wszystkie pod koniec sierpnia.

Kolejny trudny rok

W ubiegłym roku, podobnie jak w całym kraju, w Wielkopolsce więcej osób niż poprzednio zadeklarowało przekazanie 1 proc. podatku. Średnia wpłata wyniosła 60 zł, o 2 zł mniej niż rok wcześniej.

– Nominalnie zebraliśmy taką samą kwotę – mówi Aneta Badzińska. – Ale przybył nam podopieczny, a wraz z nim dodatkowi darczyńcy, którzy wpłacali na jego rzecz. Faktycznie więc wpłaty były niższe. Z niepokojem myślimy o tym roku. I pojedyncze osoby i firmy z powodu pandemii maja mniejsze dochody. Pozostaje mieć nadzieję, że na przekazanie 1 proc. zdecydują się ci, którzy dotąd tego jeszcze nie robili. To przecież bardzo proste i nic nie kosztuje – podkreśla.

Najprościej zadeklarować przekazanie 1 proc. na OPP, składając zeznanie przez Internet, za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Wystarczy wybrać z listy numer KRS wybranej organizacji i zatwierdzić zeznanie. Składając je na papierze, trzeba numer KRS wpisać w odpowiednią rubrykę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski