MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie mają być zasady nowej renty socjalnej i renty wdowiej. Mamy wyliczenia

S/PAP
Renta Wdowia ma być wdrożona w 2024 roku. Wyliczenia właśnie przy wskaźniku 20% podajemy na kolejnych slajdach. Dla porównania prezentujemy też wyliczenia przy ewentualnym wprowadzeniu pełnego projektu.
Renta Wdowia ma być wdrożona w 2024 roku. Wyliczenia właśnie przy wskaźniku 20% podajemy na kolejnych slajdach. Dla porównania prezentujemy też wyliczenia przy ewentualnym wprowadzeniu pełnego projektu. archiwum Polska Press
Przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan, ogłosiła, że obywatelskim projektem o rencie socjalnej zajmie się podkomisja. Dyskusja nad projektem zgromadziła osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, którzy postulują systemowe wsparcie ze strony państwa. Trwają także prace nad wprowadzeniem renty wdowiej.

Dyskusja nad projektem ustawy o rencie socjalnej dla osób niepełnosprawnych prowadzona jest na wielu płaszczyznach - politycznej, społecznej i finansowej. Jednakże głos osób bezpośrednio zainteresowanych oraz ich opiekunów stanowi klucz do zrozumienia potrzeb i konieczności systemowego wsparcia. Realizacja projektu wymaga uwzględnienia różnorodności sytuacji życiowych osób z niepełnosprawnościami oraz zabezpieczenia finansowego jego realizacji.

Potrzeba zwiększenia rent dla osób niepełnosprawnych

W obliczu obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, którego celem jest podniesienie renty do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, głosy osób z niepełnosprawnościami stają się coraz donośniejsze. Aktualna renta w wysokości 1217,98 zł netto wydaje się niewystarczająca, aby zapewnić godne życie osobom z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunom. W trakcie ponad trzygodzinnej debaty w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny podkreślono konieczność wsparcia systemowego dla tej grupy społecznej.

Wiceminister finansów Jurand Drop, podkreśla, że skutki finansowe zwiększenia renty socjalnej stanowią istotne wyzwanie dla budżetu państwa, zwłaszcza w kontekście zwiększonych wydatków na obronność. Perspektywa skutków finansowych stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji tego zadania. Na kolejne decyzje musimy poczekać.

Taka ma być renta wdowia. Mamy wyliczenia w dwóch modelach

W Sejmie istnieje także obywatelski projekt dotyczący renty wdowiej, który został zgłoszony w poprzedniej kadencji. W 2024 roku odbyła się pierwsza dyskusja na temat Renty Wdowiej w Sejmie.

Obecnie w małżeństwie emerytów po śmierci męża kobieta może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną. Obywatelski projekt ustawy o rencie wdowiej przewiduje, że wdowa będzie mogła albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 50 procent renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 50 procent swojej emerytury.

Proponowana ustawa wprowadza także pewne limity. Wysokość renty wdowiej nie przekroczy trzykrotności średniej miesięcznej emerytury w Polsce, obecnie wynoszącej 7600 złotych. Renta Wdowia ma być wprowadzona w 2024 roku, ale według obecnych zapowiedzi Lewicy najprawdopodobniej jednak w tzw. modelu kroczącym. Oznacza to, że renta wdowia będzie wprowadzona, ale nie od razu przy wskaźniku 50%, ale np. 20%. W kolejnych latach wskaźnik ten były zwiększany - wyliczenia prezentujemy w powyższej galerii.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie mają być zasady nowej renty socjalnej i renty wdowiej. Mamy wyliczenia - Gazeta Pomorska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski