Chleb i rozum (nie)powszedni

  Chleb i rozum (nie)powszedni

  Sławomir Kmiecik, szef działu opinie Poznań

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jak to pisał Cyprian Kamil Norwid? "Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba, tęskno mi, Panie...". Te słowa poety trzeba znowu przywołać, bo choć od ich przelania na papier minęło prawie 150 lat, to nieoczekiwanie nabrały nowego sensu.
  Dziś wprawdzie nie musimy - tak jak poeta - marzyć na wygnaniu o ojczyźnie, ale znacznie silniejsza staje się w naszych czasach tęsknota za krajem, gdzie (ponoć) szanuje się chleb powszedni. Norwid w swej nostalgii widział Polskę jako chrześcijańską arkadię, w której nie marnuje się żaden okruch, a ludzie odróżniają dobro od zła i prawdę od fałszu.


  Mocno by się zdziwił, gdyby dowiedział się, że obecnie w jego kraju co roku wyrzuca się na śmietnik 40 tysięcy ton żywności z powodu głupoty biurokratów. Jak bowiem inaczej nazwać sytuację prawną, w której bardziej opłaca się utylizować niesprzedany chleb, niż darować go szkolnej stołówce czy kościelnej jadłodajni?

  Twórcy przepisów opodatkowali żywność przekazywaną na cele charytatywne, wychodząc chyba z założenia, że każdy producent to chciwiec i oszust, którego nie stać na rzeczywisty odruch serca. Złośliwie mógłbym powiedzieć, że skoro tak uznali, to najpewniej mierzyli ludzi swoją miarą... Bo tylko bezdusznością można wytłumaczyć wymyślenie i utrzymywanie przez lata idiotycznych przepisów, które doprowadziły do bankructwa piekarza przekazującego najuboższym nadmiar chleba.

  Chwała pilskiemu senatorowi, że walczy o zniesienie absurdalnych przepisów, choć można ubolewać, że dopiero teraz politycy zajęli się tą sprawą. Ilu bowiem darczyńców zdążyło się zniechęcić i ilu ubogich ludzi nie zjadło swej powszedniej kromki w czasie, gdy tony żywności z woli fiskusa lądowały na wysypiskach?

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo