Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chomik biega po ogrodzie? Nie uciekł nikomu z klatki, to jego środowisko naturalne. Skąd się tutaj wziął?

Justyna Madan
Justyna Madan
Jest większy od tych hodowanych w domu i żyje dziko również w Polsce. Niestety chomik europejski zagrożony jest wymarciem
Jest większy od tych hodowanych w domu i żyje dziko również w Polsce. Niestety chomik europejski zagrożony jest wymarciem 123rf
No właśnie. Ten chomik wcale nie trafił do ogrodu z klatki, ponieważ są to inne zwierzęta. W sklepach zoologicznych można kupić chomika syryjskiego, dżungarskiego czy chińskiego. Te, które w Polsce żyją dziko i czasem zakradają się do naszych ogrodów to chomiki europejskie. Jest ich co prawda coraz mniej, ale w niektórych częściach kraju wciąż się pojawiają. Co wiemy o tym zwierzęciu?

Spis treści

Już kilka lat temu naukowcy przewidzieli, że dziki chomik to bardzo rzadki gatunek tego gryzonia, który za 30 lat prawdopodobnie całkowicie zniknie. Co ciekawe, chomik europejski to bardzo waleczne zwierzątko. Nie warto podejmować próby pogłaskania, bo będzie skakał i gryzł w obronie.

- Nawet ten niebezpieczny półkilogramowy gryzoń nie jest sobie jednak w stanie poradzić z takimi zagrożeniami, jak zmiany klimatu, rolnictwo i zanieczyszczenie światłem. Siły te prawdopodobnie przyczyniły się do spadku populacji dzikich chomików – wyjaśnia National Geographic.

Skąd chomik europejski wziął się w Polsce?

Chomik europejski to dziko żyjący ssak, który w Polsce jest chroniony prawem od 1995 roku, pozostaje zagrożony wymarciem, chociaż kiedyś w naturze występował bardzo licznie.

Niekiedy, w zależności od regionu, nazywany jest też skrzotkiem, reckiem, pieskiem polnym czy pieskiem ziemnym. Jego przodkiem jest dziki chomik stepowy z terenów Azji i Europy. W Polsce najczęściej występuje w południowo-wschodniej Polsce i na Dolnym Śląsku. Niestety, przez działalność człowieka, jego naturalne siedliska są coraz mniejsze.

To mały Bob Budowniczy, bo buduje sobie cały system podziemnych nor. To zazwyczaj po jednym pionowym i ukośnym tunelu i kilkumetrowe korytarze, którymi dostają się do swojej komory gniazdowej. Może się ona znajdować na głębokości, nawet 2 metrów. To nie tylko gniazdo, ale też osobne pomieszczenia na spiżarnię i ślepe uliczki, które służą za toaletę.

Zapada w sen zimowy w listopadzie i budzi się zazwyczaj w marcu, chociaż w tym roku, były widziane już w lutym. Woli żerować w nocy, więc jego aktywność zwiększa się wieczorem. Jest samotnikiem, do samicy wpada na chwilę, w czasie rui.

Żyje dziko, nie próbujmy go udomawiać

Chomik europejski jest największym przedstawicielem swojego gatunku, waży średnio pół kilograma, chociaż znajdowano i kilogramowe osobniki. Jego cechą szczególną jest czarny brzuch i białawe plamy m.in. na policzkach.

Je głównie rośliny, ich zielone części, korzonki oraz ziarna zbóż, rzepak, lucernę, kukurydzę, grykę, groch, soczewicę, marchew, czy rzepę. W jego diecie pojawiają się też bezkręgowce, dżdżownice, ślimaki, czy owady, a nawet niekiedy niewielkie pisklęta.
Pamiętajmy, że jest to zwierzę dzikie, żyjące w naturze, które dodatkowo znajduje się pod ochroną. W żadnym wypadku nie powinniśmy próbować go łapać i udomawiać.

- Warto pamiętać, że chomik jest gatunkiem parasolowym. Oznacza to, że ochrona jego i jego siedlisk, m.in. poprzez stosowanie dobrych praktyk rolniczych, sprzyja ochronie innych gatunków żyjących w agroekosystemach, gatunków, które kiedyś występowały w polach powszechnie - wyjaśnia Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chomik biega po ogrodzie? Nie uciekł nikomu z klatki, to jego środowisko naturalne. Skąd się tutaj wziął? - Strefa Agro

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski