Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co kupić na Dzień Dziecka? Współczesne dzieci cieszą się z innych prezentów, niż dawniej

Gabriela Jelonek
Gabriela Jelonek
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Czasy, gdy szczytem marzeń były klocki lub kolejka odeszły w zapomnienie. Dziś „zwykłe” zabawki zdają się nie robić na najmłodszych wrażenia. Co dzieci najchętniej wybrałyby na prezent, a co kupują im rodzice? Powstały specjalne badania.

Dzieci od najmłodszych lat wychowują się w otoczeniu komputerów, smartfonów i innych nowoczesnych technologii. Już kilkulatkowie z powodzeniem obsługują ekrany dotykowe tabletów, grają na nich używając specjalnych programów edukacyjnych, które instalują im sami rodzice, a nawet potrafią bez problemu połączyć się z użyciem wideo, dzwoniąc np.: do babci czy dziadka.

Dzieci kochają elektronikę

Nic więc dziwnego, że według najnowszego badania zrealizowanego w ramach kampanii Słodka Równowaga, wśród prezentów najbardziej pożądanych przez dzieci są sprzęty elektroniczne. Wybrało je jako najlepsze aż 34 proc. ankietowanych dzieci. Na dalszych miejscach znalazły się gry elektroniczne (27 proc.), słodycze (26 proc.) i pieniądze (24 proc.), a także możliwość wspólnego spędzenia czasu (21 proc.).

Dorośli stawiają na edukację

Zupełnie inaczej o prezentach myślą dorośli. Okazuje się, że przede wszystkim stawiamy na takie podarunki, które będą nie tylko bawić, ale i uczyć. Prezenty, z których dzieci cieszą się najbardziej to nie te, które w tym roku większość rodziców na swojej liście zakupów. Do rozbieżności pomiędzy tym, co planujemy kupić, a tym co podoba się dzieciom, wynikają nie tylko z ograniczeń finansowych, ale i celów wychowawczych. Wyniki badania pokazują, że spore grono rodziców myśląc o Dniu Dziecka decyduje się na prezenty praktyczne, które w powszechnej opinii wspierają rozwój dziecka, np.: zabawka edukacyjna czy książka.

Czytaj też: Jak rozmawiać z dziećmi w sytuacjach kryzysowych i o koronawirusie?

Zatem prezent wybierany przez dorosłych powinien być rozwijający i pomagać w kształceniu nowych umiejętności. Dlatego Polacy najczęściej planują podarować z okazji Dnia Dziecka książki (25 proc. badanych) i pieniądze (24 proc.) - te podarunki wskazał co czwarty badany. Wielu z nas planuje kupić swojemu dziecku zabawkę edukacyjną (22 proc.) czy puzzle lub grę planszową, które przeżywają obecnie swój renesans (wybór 20 proc. badanych, więcej o grach planszowych przeczytasz na str. 7 Magazynu Rodzinnego). Część z nas decyduje się na tzw. „czasoprezent”, czyli wspólne spędzenie czasu z dzieckiem w formie wyjścia lub wyjazdu (20 proc.). Na kolejnym miejscu znalazły się słodycze (18 proc.).

Najmłodsi chcą spędzać więcej czasu z rodzicami i… jeść słodycze

Co ciekawe, wysoko we wskazaniach zarówno najmłodszych, jak i starszych ankietowanych znalazły się pieniądze, słodycze i… możliwość wspólnego spędzania czasu. Co więcej, taki prezent częściej wskazywały dzieci, co powinno dać do myślenia zapracowanym dorosłym. Wszystkie trzy rzeczy można zgrabnie połączyć – np.: ucząc dzieci gospodarowania pieniędzmi. Wspólne wyjście na lody będzie ku temu świetną okazją. W badaniu sprawdzono też, jakie słodycze najchętniej kupujemy na prezent. Najchętniej wybieramy słodkości w formie czekolady (aż 44 proc.), lodów (32 proc.) i jajka niespodzianki (29 proc.). To dla wielu dorosłych smaki dzieciństwa. Dzieci chętnie wybierają także żelki, pianki i gumy rozpuszczalne.

Co więcej, okazuje się, że dzieci w wieku 5-17 lat swoje oszczędności najchętniej wydają właśnie na słodkie smakołyki.

Czytaj też: Przytulanie - czy jest potrzebne tylko dzieciom?

– Dzieci mają naturalnie uwarunkowaną preferencję słodkiego smaku z uwagi na słodkawy smak mleka matki. Słodki smak jest dla dziecka czymś naturalnym i przyjemnym. To także dobra okazja, by uczyć dzieci trzymania się zasady, że słodycze możemy jeść „odświętnie”, czyli okazjonalnie – mówi dietetyk Jadwiga Przybyłowska, ekspert programu Słodka Równowaga.

Warto także pamiętać o tym, że zdrowe słodycze możemy przygotowywać samodzielnie. Podane pod postacią słodkiego deseru zdrowe produkty, takie jak naturalne kakao, świeże owoce, miód i orzechy, są cennym źródłem witamin, składników mineralnych, antyoksydantów i błonnika. Czas spędzony razem w kuchni może być nauką, zabawą, a jednocześnie frajdą dla najmłodszych. W ten sposób można pogodzić pragnienia każdego pokolenia.

Zobacz też:

Za oknami zrobiło się ciepło, więc sezon na lody można uznać za oficjalnie otwarty! W Polsce od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszą się lody naturalne, wykonywane metodą rzemieślniczą na podstawie tradycyjnej receptury. Gdzie w Poznaniu zjeść najlepsze lody bez ulepszaczy? Zapytaliśmy o rekomendacje naszych czytelników. Sprawdź, gdzie są najlepsze lody w Poznaniu --->

Poznań: Lody naturalne w stolicy Wielkopolski. Oto rekomenda...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski