Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co łączy kardiologa z podróżnikiem? W Poznaniu rusza kongres kardiologów. A na nim - podróżnik Jacek Pałkiewicz

Leszek Waligóra
Leszek Waligóra
Podróżnik Jacek Pałkiewicz będzie gościem kongresu kardiologów w Poznaniu
Podróżnik Jacek Pałkiewicz będzie gościem kongresu kardiologów w Poznaniu arch. Jacek Pałkiewicz
Podróżnik i odkrywca Jacek Pałkiewicz będzie 29 września gościem specjalnym na XXVII Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Poznaniu. Kongres rozpoczął się w czwartek, 28 września.

Dziś w Poznaniu rozpoczął się XXVII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. To najważniejsze spotkanie branży - bierze w nim udział ponad 4500 uczestników, nie tylko kardiologów, czy pracowników ochorny zdrowia. To najważniejsze spotkanie naukowe i edukacyjne kardiologów w Polsce, ma służyć poszerzaniu wiedzy oraz inspirować do wspólnych działań w podnoszeniu standardów opieki kardiologicznej.

W ramach Kongresu planowane są sesje poświęcone najnowszym wytycznym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące m.in. ostrych zespołów wieńcowych, kardiomiopatii, zapalenia wsierdzia, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego i chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzycą. Ciekawostką Kongresu będzie jednak wystąpienie... Jacka Pałkiewicza. Znany podróżnik, wygłosi wykład: „Podróże z sercem po mapie - kardiologia w podróży”.

- Pierwszych fizjologów cechowała naukowa dociekliwość, ale to nie jest nauka laboratoryjna

- mówi Jacek Pałkiewicz.

I dodaje:

- Nic nie zastąpi człowieka, szukających wyzwań nieustraszonych śmiałków usiłujących badać granice możliwości ludzkiego organizmu. Żyjąc niejednokrotnie na krawędzi, kiedy musiałem znajdować granicę oddzielającą ostrożność od śmiałości, a śmiałość od ekscesu, przychodziło mi zajmować się tym tematem w okowach srogiej syberyjskiej zimy, palącego żaru Sahary i innych bezlitosnych żywiołów. Wspomagałem fizjologię i biologię człowieka, eksperymentując na sobie, jak daleko można się posunąć i gdzie leży czerwona linia, której nie można przekroczyć. Moja wyprawa na biegun zimna miała stanowić dla nauki swego rodzaju laboratorium na syberyjskim poligonie. Specjaliści od biologii człowieka i fizjologii z jakuckiego Instytutu Medycyny Dalekiej Północy szukali rozwiązań, które umożliwiłyby skrócenie okresu adaptacyjnego i uczyniły łatwiejszym życie w zimnym regionie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski