Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nowa strategia walki z epidemią koronawirusa oznacza dla Wielkopolski? Jakie zmiany czekają szpitale, przychodnie, lekarzy i pacjentów?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Zgodnie z nową strategią, lekarze POZ, mieliby kierować pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem na testowanie.
Zgodnie z nową strategią, lekarze POZ, mieliby kierować pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem na testowanie. Karolina Misztal
Jak twierdzą eksperci, jesienią nadejdzie druga fala zakażeń koronawirusem. Co więcej, zbiegnie się ona z sezonem przeziębień i grypy. By jak najbardziej przygotować się na wszystkie ewentualności, Ministerstwo Zdrowia stworzyło plan jesiennej strategii walki z epidemią koronawirusa. Jednak, jak twierdzą przedstawiciele wielkopolskich lekarzy i szpitali, nie do końca wiadomo, jakie konkretne zmiany miałaby ona przynieść.

W czwartek, 3 września resort zdrowia poinformował, że jesienią wdrożona zostanie nowa strategia walki z koronawirusem. W jej wyniku lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zostaną włączeni do systemu testowania pacjentów. Zmiany zajdą także w szpitalach.

Nie będzie szpitali jednoimiennych

Nowa, jesienna strategia walki z koronawirusem wprowadzi trzy stopnie funkcjonowania szpitali. Co więcej, zniknie też termin szpitala jednoimiennego. Oznacza to zmianę dla Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu, który stanowił jeden z najważniejszych szpitali w województwie w czasie epidemii.

Czytaj też: Kolejne ogniska koronawirusa w Poznaniu: Przybywa zakażonych w szpitalu HCP, są potwierdzone przypadki w Amazonie i KRUK Technika i Energia

- Od 14 września zostanie odwołane funkcjonowanie placówki jako szpitala jednoimiennego. Z kolei następnego dnia, do funkcjonowania w zakresie realizowania świadczeń opieki zdrowotnej na rzecz pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, powołany będzie Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia z zakładem opiekuńczym

- informuje w oparciu o pismo wojewody wielkopolskiego prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu. I dodaje: - Rozumiem z tego, że zmienia się jedynie nazewnictwo, natomiast w praktyce oznacza to, że nadal będziemy realizować te świadczenia dedykowane dla pacjentów z potwierdzonym SARS-CoV-2, do czego szpital jest całkowicie przygotowany.

Trzy poziomy działania szpitali

Nowa strategia zakłada trójpoziomowy podział funkcjonowania szpitali. Poziom I stanowić mają szpitale będące w tzw. sieci szpitali. Placówki te będą pełniły swoje dotychczasowe role. Jedyną zmianą będzie obowiązek funkcjonowania izolatek, do których na diagnozę trafią pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Poziom drugi w praktyce będzie spełniał najważniejszą rolę. W ramach tego poziomu działać będą szpitale posiadające oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne. Ich rolą będzie opieka nad pacjentami z potwierdzonym zakażeniem, u których poza SARS-CoV-2 nie ma innych chorób i schorzeń. Oczywiście pozostałe oddziały tych szpitali będą funkcjonować normalnie, jednakże będą musiały być oddzielone od oddziałów zakaźnych. W Wielkopolsce na poziomie drugim znajdą się szpitale w Kalisz, Koninie, jak również przeznaczony dla dzieci Szpital Kliniczny im. K. Jonschera w Poznaniu.

Sprawdź też:

Trzeci poziom to opieka nad pacjentami zakażonymi z dodatkowymi dolegliwościami, chorobami współistniejącymi i innymi schorzeniami. Tę rolę w Wielkopolsce pełnić będzie dotychczasowy szpital jednoimienny, czyli Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu. Tzw. pacjenci "covidowi" trafią na poszczególne oddziały w zależności od dodatkowych problemów, z którymi się zmagają.

Zobacz również: Koronawirus w Wielkopolsce: 95 nowych zakażeń w regionie, z czego aż 16 dzieci (piątek, 4 września)

Zmiany w Poznaniu nie są jeszcze konkretne

Jak jednak udało nam się dowiedzieć, w przypadku Poznania sprawa poziomów nie jest jeszcze do końca jasna, ponieważ szpital im. J. Strusia w praktyce mógłby spełniać rolę zarówno poziomu trzeciego, jak również - dzięki osobnemu oddziałowi zakaźnemu - drugiego poziomu. Podobnie nie sprecyzowana jest także rola Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ul. Polnej w Poznaniu, w którym na czas pandemii utworzono odrębny oddział dla pacjentek ciężarnych z zakażeniem koronawirusem.

Lekarze POZ będą kierować pacjentów na testy

Kolejnym z założeń nowej strategii walki z epidemią, która miałaby zostać wdrożona jesienią, jest nowa rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Jak wynika z informacji na stronie Ministerstwa Zdrowia, to głównie lekarze POZ będą kierować pacjentów na testy w kierunku COVID-19.

Pacjent w pierwszej kolejności, tak, jak dotychczas, będzie korzystał z teleporady. W przypadku, gdy lekarz POZ stwierdzi u niego objawy mogące świadczyć o zakażeniu koronawirusem, pacjent zostanie zaproszony na badanie w poradni. Gdy po takim badaniu lekarz nadal będzie podejrzewał zakażenie SARS-CoV-2, wówczas będzie miał obowiązek skierować pacjenta na test.

Sprawdź też:

Lekarze POZ niezadowoleni z nowej strategii

Jednak, jak twierdzą przedstawiciele wielkopolskich lekarzy POZ, nowa strategia jest nieprecyzyjna i nieprzemyślana.

- Na ten moment nie ma konkretnych przepisów wykonawczych i narzędzi, do których moglibyśmy się odnieść - mówi Violetta Fiedler-Łopusiewicz, prezes Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Zwraca uwagę na nasuwające się pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

- Pan minister rzucił hasło, że mamy przyjmować pacjentów z podejrzeniem COVID-19 i badać ich osobiście. Ale proszę mi powiedzieć, co dokładnie mamy badać u pacjenta, który w czasie teleporady zgłasza, że ma zaburzenie węchu i smaku? To jest prawie jednoznaczne, że takiego pacjenta od razu należałoby wysłać na test

- dodaje.

Sprawdź także: Koronawirus: Nowe strefy czerwone i żółte. Zobacz aktualną listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami

Prezes Zarządu Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia zaznacza także, że wizyta pacjenta z podejrzeniem zakażenia w poradni może przynieść więcej problemów niż pożytku.

- Nie rozumiem dlaczego mamy narażać innych pacjentów i cały personel, tylko po to, by osłuchać takiego pacjenta. Co więcej, nie mamy również możliwości przygotowania placówek do przyjmowania pacjentów z objawami zakażenia, takich, jakie są w szpitalach zakaźnych. Przypomnijmy sobie, jak w okresie marca i kwietnia szpitale, które były wyznaczone do walki z koronawirusem, wręcz specjalnie dobudowywały różnego rodzaju śluzy, robiły remonty, przed szpitalami rozstawiane były specjalne namioty. Nam nikt nie mówi, czy my także mamy się w ten sposób przygotowywać - podkreśla Violetta Fiedler- Łopusiewicz. I dodaje: - Jeśli zaś chodzi o kierowanie pacjentów na testy, to także nie wiemy, jaka miałaby być forma takiego skierowania, ani gdzie dokładnie mielibyśmy tych pacjentów kierować.

Tu z odpowiedzią przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia, który na swojej stronie opisał proces kierowania pacjentów na testy przez lekarzy POZ.

- W aplikacji gabinet.gov.pl została udostępniona funkcjonalność do wystawiania zleceń przez lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej na wykonanie testu w kierunku zakażenia koronawirusem - tłumaczą przedstawiciele NFZ. - Po wystawieniu zlecenia, pacjent będzie mógł udać się do dowolnego punktu mobilnego w celu pobrania wymazu. Po wykonaniu badania, wynik będzie dostępny dla zlecającego lekarza w ww. aplikacji, a dla pacjenta na jego Internetowym Koncie Pacjenta - dodają.

Zobacz też:

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? To pytanie nabiera znaczenia teraz, gdy odmrażana jest gospodarka, a my coraz częściej wychodzimy z domu do ludzi.  Okazuje się, że nie wszystkie miejsca są jednakowo groźne.Zobacz na kolejnych slajdach galerii w jakich miejscach należy uważać na koronawirusa. >>>>

10 miejsc, w których możesz złapać koronawirusa. Bardzo uważ...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski