MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co powinieneś wiedzieć o hodowli gadów?

materiał partnera
Wśród sympatyków zwierzaków domowych, oprócz kociarzy, psiarzy, znaleźć możemy także.. gadziarzy (autor zastrzega sobie prawo do nazwy), tj. miłośników gadów. Niektórym ciężko sobie wyobrazić jak można tulić, głaskać i rozpieszczać coś, co zamiast miękkiego futerka czy sierści posiada łuski lub twardą skorupę. Jest to coraz częściej spotykane - gady już od dawna zajmują szczególne miejsce wśród domowych zwierzaków. Może nie wyglądają tak słodko jak kociaki i nie są tak rozrywkowe jak psy, ale potrzebują tyle samo miłości, co one! Jak zadbać o te niezwykłe stworzenia?

Jak się przygotować do hodowli gada?

Hodowanie gadów w swoim domu lub mieszkaniu to ciekawy pomysł dla osób, które marzą o posiadaniu zwierzaka, ale nie mają wystarczająco czasu na ich pielęgnację. Gady potrzebują stałej opieki i przede wszystkim dużo miejsca. Zanim podejmiemy się hodowli, oczywiste jest, że musimy zdobyć odpowiednią wiedzę na ich temat. Pomoże nam ona przygotować się i wybrać idealne zwierzę dla nas i do naszych czterech kątów.

Wąż, jaszczurka, a może żółw?

Węże, jaszczurki czy żółwie nie potrzebują tak szczegółowej pielęgnacji, jak psy czy koty. Którego z gadów wybrać? Musimy określić, ile czasu możemy poświęcić na opiekę nad nim. Przede wszystkim powinniśmy zgłębić informacje na temat natury danego zwierzęcia, jego środowiska, tak aby móc je jak najlepiej odtworzyć w terrarium. Wiedzę możemy czerpać z różnych podręczników, książek poświęconych danemu gatunkowi, forum internetowego, a najlepiej od osób, które same są "gadziarzami". Fachową wiedzę zdobędziemy także w sklepie zoologicznym (książki i wszelkie potrzebne akcesoria znajdziesz w największym internetowym sklepie zoologicznym KrakVet). Musimy się dowiedzieć, co nasze wymarzone zwierzę spożywa, jakie dawki powinniśmy mu serwować, jakiego zachowania się spodziewać i kiedy może być ono niebezpieczne.

Jakie terrarium wybrać?

Terrarium możemy zbudować sami, jeśli posiadamy zdolności aranżacyjne lub też kupić je w sklepie zoologicznym. Mamy do wyboru różne modele, dla różnych gatunków, w odpowiedniej wielkości. Zwierzęta muszą mieć wystarczającą ilość miejsca, aby mogły się swobodnie poruszać w terrarium. Kolejna ważna kwestia – temperatura. Należy wiedzieć, że gady są zwierzętami zmiennocieplnymi. Temperatura nie może być ani zbyt niska ani za wysoka, ponieważ zwierzęta zapadną w letarg lub się przegrzeją. Musimy zapewnić im odpowiednią ilość światła i ciepła.

Każdy gatunek wymaga wyjątkowej opieki i indywidualnego podejścia. To ogromna sztuka stworzyć zwierzęciu takie warunki, aby czuło się ono jak w swoim naturalnym środowisku. Dzięki temu zapewnimy mu możliwość prawidłowego rozwoju. Musimy pamiętać, że każdy gad ma własne wymagania i jest przystosowany do życia w specjalnych warunkach - np. jaszczurka nie potrzebuje tak dużo miejsca jak wąż.

Terrarium biotopowe i sterylne - charakterystyka

W terrarium biotopowym węże będą czuć się jak w domu, ponieważ imituje ono środowisko naturalne niektórych gatunków. Mamy możliwość stworzyć im mini pustynię czy las równikowy. W terrarium biotopowym mamy szerokie pole do popisu i możemy je bogato zaaranżować (mile widziane kryjówki, ozdobne kamienie, itp.). Z kolei w terrarium sterylnym odnajdą się duże okazy węży, takie jak dusiciele, np. pytony. Najważniejsze, aby zapewnić im sterylne warunki i odpowiedni mikroklimat, wystrój nie jest aż tak istotny i powinien być ograniczony do minimium. Musimy również pomyśleć o zabezpieczeniu terrarium. Jeśli będzie szczelne, to nasze zwierzę nie ucieknie, a my będziemy mogli poczuć się bezpieczniej.

Karmienie gadów

Zależnie od tego, co jedzą konkretne gatunki, musimy je karmić tym samym pożywieniem, które by spożywały w swoim naturalnym środowisku. Warto jednak dodać do niego różne witaminy i suplementy diety. Musimy się także dowiedzieć, w jakich ilościach powinniśmy karmić nasze zwierzątko, aby nie było niedokarmione lub żebyśmy go nie przekarmili. Co ciekawe, niektórym gatunkom musimy serwować pożywienie raz dziennie, a inne wystarczy karmić raz na miesiąc!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski