Cofanie licznika w aucie: 5 lat więzienia za przekręcanie...

  Cofanie licznika w aucie: 5 lat więzienia za przekręcanie liczników. Za cofanie licznika kara dla właściciela auta i mechanika

  Grzegorz Okoński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Sprawca tzw. cofania licznika, zarówno właściciel samochodu, który zleca taki zabieg, jak i mechanik, który tego dokonuje, będzie zagrożony karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. 15 marca posłowie niemal jednogłośnie poparli zmianę w kodeksie karnym, która będzie karała za przekręcanie liczników w samochodach. Kiedy przypisy zakazujące cofanie liczników wejdą w życie? Obecnie w Polsce cofanie licznika nie jest jeszcze przestępstwem i niestety ocenia się, że proceder ten dotyczy nawet do 80 proc. używanych samochodów sprowadzanych zza granicy. Tym samym polscy kierowcy wprowadzani są w błąd - płacą za samochód bardziej zużyty, niż wynika to z informacji udzielonych przez sprzedającego.
  Kierowca teoretycznie może cofać licznik, musi jednak powiadamiać o tym fakcie rzetelnie osobę, której ten samochód później sprzedaje. Jeśli tego nie robi, to dopuszcza się przestępstwa, bo dla osiągnięcia dla siebie korzyści majątkowej, wprowadza w błąd nabywcę samochodu i dalej – powoduje niekorzystne zarządzanie mieniem przez osobę oszukaną. Kodeks karny mówił dotąd o karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

  Czytaj też: Do pięciu lat więzienia za cofanie licznika w samochodzie? Sejm ma ukrócić praktyki oszustów

  Projekt zmian w ustawach, związany z zakazem cofania liczników mówi też o karze grzywny w wysokości do 3 tys. złotych lub naganie, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany licznika (gdy np. dojdzie wcześniej do awarii licznika) – na co będzie miał 10 dni, lub jeśli uniemożliwi diagnoście odczytanie licznika.

  Na razie mówi się, że nowe przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

  Zobacz też:

  Nawet 5 lat więzienia za przekręcanie liczników aut? Zobacz wideo:


  POLECAMY:
  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Liczniki

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Co za głupoty piszecie przepisy miały obowiązywać od 1 stycznia 2019r a mamy zaraz marzec to jest mydlenie ludziom oczu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kierowcy

  kierowca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Prawda jest taka, że ogólnie kierowcy są hcyba najbardziej ciśniętą grupą, nie mówię konkretnie o tym, ale o całości, przecież choćby bez yanosika nie da się wyjechać na drogę nawet

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY