Cóż za mecz poznańskich akademiczek! Enea AZS Politechnika żelazną defensywą i trójkami rozmontowała mistrza Polski z Lublina!

Jovana Popović (z piłką) była jedną z bohaterek niedzielnego spotkania. Serbka zdobyła 14 punktów i pięknie zastąpiła nieobecną w składzie akademiczek Amerykankę Chloe Wells Waldemar Wylegalski
Tego mało kto  się spodziewał. Po trzech wyjazdowych porażkach koszykarki Enei AZS Politechniki w wielkim stylu  ograły u siebie mistrza Polski z Lublina. Sezon koszykarski na Piotrowie otworzył rektor Politechniki Poznańskiej, profesor Teofil Jesionowski.

Poznanianki mimo osłabienia (przeziębiona jest podstawowa rozgrywająca Amerykanka    Chloe Wells) zaczęły niedzielny mecz z wysokiego C, bo błyskawicznie wyszły na prowadzenie i pierwszą kwartę wygrały 24:18. Pod obiema tablicami szalała Mikayla Vaughn, potwierdzając, że ma już za sobą czas aklimatyzacji.

W drugiej kwarcie lublinianki przebudziły się, ale nie na tyle, aby odzyskać inicjatywę. Wprawdzie w 15 min    po rzucie Shyli Heal objęły prowadzenie 31:30, ale już po chwili komplet widzów podziwiał celne trójki Alicji Rogozińskiej i Agnieszki Skobel. W pierwszej połowie wyróżniały się również Mailis Pokk i Jovana Popović.

Prawdziwy demontaż ekipy Krzysztofa Szewczyka zaczął się w trzeciej kwarcie, w której zdobyła ona zaledwie 5 punktów. Do żelaznej defensywy akademiczki dorzuciły kilka niesamowitych trójek i na początku czwartej odsłony spotkania prowadziły już 64:40. W końcówce przyjezdne zmniejszyły rozmiary porażki, ale nie były w stanie już uciec przeznaczeniu. Enea AZS Politechnika rozegrała wielki mecz    i pięknie przywitała się ze swoimi kibicami.

Pewną wygraną KGHM BC Polkowice zakończyło się natomiast sobotnie spotkanie z zespołem z Bydgoszczy, które rozegrane zostało na otwarcie 4. kolejki Orlen Basket Ligi Kobiet.

W meczu wystąpiła wracająca po kontuzji Stephanie Mavunga, która w ciągu 12 minut rzuciła 5 punktów i zebrała 5 piłek.
Nadal na pierwsze zwycięstwo w OBLK czeka MKS, który na inaugurację sezonu w Pruszkowie nie sprostał Ślęzie Wrocław. Drużyna z Dolnego Śląska wygrała 100:53.

Z kolei ósmej porażki w sezonie doznał w sobotę beniaminek I ligi, Sokół Marbo Międzychód. Podopieczni Marcina Chodkiewicza przegrali 57:90. Najwięcej punktów dla Sokoła zdobyli: Marcin Wróbel 20, Damian Szymczak 11 i Mariusz Małachowski 11. Ani przez moment zwycięstwo Kociewskich Diabłów nie było zagrożone.

W następnym meczu międzychodzianie po raz drugi w tym sezonie wystąpią przed własną publicznością. W niedzielę, 12 listopada o godz. 20 ich rywalem będzie Śląsk II Wrocław.

Dobrą formę na starcie pierwszoligowego sezonu prezentują koszykarze Miasta Szkła Krosno. Ekipa z Podkarpacia w 8. kolejce Pekao S.A. 1 Ligi Mężczyzn w meczu na szczycie pokonała Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 73:70. Samodzielne prowadzenie utrzymał Górnik Zamek Książ Wałbrzych, który bez większych problemów pokonał GKS Tychy. Czwartą wygraną z rzędu zanotował HydroTruck Radom. Enea Basket Poznań grał po zamknięciu wydania gazety z AZS AGH w Krakowie.

Orlen Basket Liga Kobiet: Enea AZS Politechnika Poznań – Polski Cukier AZS Poznań 71:65 (24:18, 12:17, 19:5, 16:25)
Enea AZS: Vaughn 20, Popović 14, Skobel 12, Pokk 9, Rogozińska 9, Piasecka 5, Puc 2.
Polski Cukier: Zięmborska 17, Heal 16, Gustavsson 12, Bernath 4, Fluker 4,Kalenik 4, Ullmann 3, Fiszer 3, Ziętara 2.
Inne wyniki: BC Polkowice – Basket Bydgoszcz 95:71, MKS Pruszków – Ślęza Wrocław 53:100, Energa Toruń – Enea Gorzów 49:82.

I liga koszykarzy: SKS Starogard Gdański – Sokół Międzychód  90:57 (24:14, 20:9, 22:25, 24:9)
Najwięcej dla SKS: Majewski 15, Czerlonko 13.
Sokół: Wróbel 20, Szymczak 11, Małachowski 11, Żeleźniak 7, Kunc 3, Smarzy 2, Lynch 2, Lewandowski 1.
Inne wyniki: HydroTruck Radom – Polonia Warszawa 63:58, Miasto Szkła Krosno – Enea Abramczyk Bydgoszcz 73:70,AZSAWF Katowice – Decka Pelplin 68:75, Górnik Wałbrzych – GKS Tychy 88:55, Śląsk II Wrocław – Niedźwiadki Przemyśl 83:80.

I liga koszykarek: Enea AZS II Poznań – Korona Kraków 60:72 (16:21, 19:18, 16:9, 9:24)
Najwięcej dla Enei: Piechowiak 15, Piasecka 12.
Wisła Kraków –Lider Swarzędz 71:38 (13:16, 9:12, 19:6, 30:4)
Najwięcej dla Lidera: Urbaniak 10, Ratajczak 8.
Basket Ostrów – MOSiR Bochnia 67:53 (18:17, 18:10, 15:10, 16:16)
Najwięcej dla Basketu: Joks 25, Dżochowska 24.