Cyfryzacja: kto musi kupić dekoder i za ile, a kto nie?

  Cyfryzacja: kto musi kupić dekoder i za ile, a kto nie?

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dekoder dobrej jakości można już kupić za 80-100 złotych

  Dekoder dobrej jakości można już kupić za 80-100 złotych

  Już tylko rok dzieli nas od wyłączenia analogowej telewizji naziemnej. Jeszcze przed końcem tego roku wyłączone mają być jednak nadajniki m. in. w Poznaniu (28 listopada br.). Jak więc przygotować się do powszechnej cyfryzacji?
  Dekoder dobrej jakości można już kupić za 80-100 złotych

  Dekoder dobrej jakości można już kupić za 80-100 złotych

  Programy telewizyjne można w Polsce odbierać na cztery sposoby: drogą satelitarną, kablową, internetową oraz naziemną.

  Telewizja na kartę umożliwia nam odbiór określonego pakietu kanałów emitowanych drogą satelitarną. Żeby skorzystać z takiej oferty musimy podpisać umowę z operatorem, kupić od niego dekoder i opłacać co miesiąc abonament. Na wielu osiedlach dostępna jest telewizja kablowa. Tak, jak w przypadku telewizji satelitarnej, dostawcy tej usługi oferują pakiety programów zróżnicowane pod względem ceny.
  Też nie musimy kupować tunera, a jedynie uiszczać comiesięczną opłatę. Od pewnego czasu dostępna jest również Telewizja IPTV, z której korzystać możemy za pomocą telewizora podłączonego do sieci za pośrednictwem specjalnego tunera STB. Powszechna cyfryzacja dotyczy tylko czwartej z tych kategorii - telewizji nadawanej drogą naziemną (nie satelitarną, internetową czy kablową lecz poprzez antenę znajdująca się np. na dachu).

  - Obecnie bezpłatnie dostępna jest naziemna telewizja analogowa, w której oglądać można program 1, 2 i 3 Telewizji Polskiej, a także TVN i Polsat. Po wyłączeniu nadajników analogowych, programy te, a także wiele nowych, będą nadal dostępne, ale pod warunkiem zaopatrzenia się w dekoder lub telewizor z wbudowanym tunerem - wyjaśnia Roman Hetmański, ekspert poznańskiej firmy Ferguson. - Oznacza to, że bez dodatkowych opłat na rzecz operatora telewizji satelitarnej czy kablowej, będziemy mogli oglądać sporą liczbę programów w bardzo dobrej jakości.

  Zmiana sygnału telewizyjnego z analogowego na cyfrowy spowodowana jest bowiem właśnie tym, byśmy mieli lepszą jakość odbioru. Telewizja cyfrowa to aż 19 bezpłatnych programów telewizyjnych: TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP2 HD, TVP INFO (wersja regionalna), Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV6 i Polsat Sport News, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia. Dokładny zakres programów będzie jednak zależał od tego, w jakim regionie kraju mieszkamy. Nowoczesna technologia cyfrowa zaoferuje osobom, odbierającym dotychczas kanały naziemnej telewizji analogowej, możliwości dostępne dotąd jedynie dla abonentów telewizji satelitarnej lub kablowej. Dzięki odpowiedniemu dekoderowi, będzie można np. skorzystać z przewodnika po programach, a także zdecydować, czy film chcemy obejrzeć w wersji z lektorem czy polskimi napisami.

  Dostosowanie się do nowego systemu jest proste i może być też mało kosztowne. Alno kupimy nowy telewizor wyposażony w dekoder STB, albo sam dekoder - co jest oczywiście znacznie tańsze. Dobrej jakości dekoder można kupić już w granicach 80-140 zł. Decydując się na tuner telewizyjny, należy zwrócić uwagę, czy proponowane urządzenie spełnia wszelkie wymogi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Jeden z podstawowych warunków, jakim powinien sprostać dekoder jest obsługa standardów MPEG-4 (nie MPEG-2) oraz Dolby Digital Plus (DD+ inaczej E-AC-3).

  - Jednym z istotnych elementów jest prostota obsługi - automatyczne wyszukiwanie kanałów oraz listy ulubionych programów na pewno znacznie ułatwią korzystanie z dekodera - mówi Roman Hetmański. - Bardzo ważne są również tak zwane wejścia i wyjścia - złącza EURO (SCART) i HDMI pozwalają w prosty sposób podłączyć tuner do telewizora. Wbudowany port USB umożliwia nagrywanie kanałów na zewnętrznej pamięci oraz odtwarzanie zdjęć, muzyki, a także filmów z polskimi napisami TXT.

  Istotna jest też jakość wykonania i wygląd dekodera. Niektórzy producenci mają jednak w ofercie przystawki tak małe, że można je ukryć za telewizorem. Montaż jest bardzo prosty. Dobry dekoder podłączony do zasilania i anteny sam wynajdzie potrzebne programy. Kanały te należy następnie zapisać w pamięci urządzenia, zgodnie z instrukcją. Pamiętajmy także o odpowiednim ustawieniu anteny telewizyjnej, żeby uzyskać jak najlepszą jakość odbioru.

  STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

  Chcesz skontaktować się z autorem informacji? m.kochanowska@glos.com

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo