Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwiec 1956: Próby wyłudzania zapomóg od państwa

Krzysztof M. Kaźmierczak
10-20 procent wniosków o zapomogi dla uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku to próby wyłudzenia pieniędzy przyznawanych kombatantom przez państwo.

- W ubiegłym roku ze 195 złożonych wniosków o dofinansowanie odrzuciliśmy 19, a przeddwoma laty wymogów nie spełniało 38 osób - informuje Przemysław Pacia, wicewojewoda wielkopolski, kierujący komisją przyznająca zapomogi.

Co roku do podziału jest 500 tys. złotych. Pieniądze z tytułu udziału w społecznym buncie rozdzielane są obecnie już po raz szósty. Szanse na uzyskanie zapomogi mają osoby, które biorąc udział w Czerwcu'56 doznały uszczerbku na zdrowiu, były represjonowane, mają szczególne zasługi w niesieniu pomocy poszkodowanym lub ich nieżyjący współmałżonkowie zginęli lub byli ranni w poznańskiej rewolcie.

Wielu kombatantów to ludzie w trudnej sytuacji, dla których pomoc państwa to istotne wsparcie domowych budżetów. Co roku o zapomogi występują jednak też osoby, które nie spełniają kryteriów ich uzyskania.

W ubiegłym roku o dofinansowanie występował m.in. mężczyzna, który jak dowód swojego udziału przedstawiał zdjęcie z tłumem na czołgu twierdząc, że jest na nim widoczny. O zapomogę wystąpił też poznaniak, który twierdził, że był represjonowany gdyż rok po Czerwcu zwolniono go z pracy. Wniosek złożyła też kobieta, która przedstawiła zaświadczenie od lekarza, który napisał, że blizna na jej nodze może być śladem po ranie postrzałowej.

Uczestnicy Czerwca'56 dostają zwykle 2,3-4 tys. złotych zapomogi

W wstępnej weryfikacji praw do zapomóg biorą udział przedstawiciele organizacji zrzeszających kombatantów Czerwca'56. Zasadnicze sprawdzenie przeprowadza natomiast Instytut Pamięci Narodowej.

- Zapomogi przyznajemy wyłącznie osobom, co do których istnieją urzędowe dokumenty potwierdzające, że były one ranne lub represjonowane w związku z ich udziałem w Poznańskim Czerwcu - zastrzega Przemysław Pacia.

- Zdarza się, że osoby, których wnioski odrzucono w następnym roku składają je ponownie - dziwi się Włodzimierz Marciniak, szef Związku Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Mimo tego komisja nie zawiadamia prokuratury o próbach wyłudzenia świadczeń.

- Podchodzimy do tego problemu tolerancyjnie, gdyż wnioski składają osoby w podeszłym wieku. Na dodatek nie mamy możliwości rozstrzygnąć czy ubieganie się o nie przysługujące zapomogi jest działaniem z premedytacją, czy też wynika raczej z niezrozumienia zasad ich przyznawania - wyjaśnia wicewojewoda Pacia.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski