Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2014: Nauczycielami są też po godzinach

P. Jęczmionka, A. Karbowniczak, J. Czekała, M. Musiał, A. Domański, Z Musielak-Rybak
Przedstawiamy kolejnych kandydatów do tytułu Człowieka Roku w Wielkopolsce. Jest wśród nich wielu wyjątkowych pedagogów.

Są pedagogami z powołania. Potrafią przekazać wiedzę, ale przede wszystkim - nie ograniczają się tylko do wykładania przedmiotów. Uczą młodych ludzi życia, pasji, poświęcenia.

Jadwiga Elantkowska (SMS o treści CZR.5), polonistka z Wąsowa (pow. nowotomyski), trzy lata temu założyła Szkolny Klub Wolontariatu "Erka". Przyłączyło się do niego wielu uczniów. - Znana jest z niesamowitego zaangażowania - mówi Jarek Biniak, jej były uczeń. - Ma dar wyciskania z każdego tego, co najlepsze. Każdy pomaga, jak tylko potrafi. A niekończące się pomysły pani Jadwigi przekładają się na świetnie zorganizowane akcje, które pomagają wielu potrzebującym.

CZŁOWIEK ROKU 2014. TUTAJ ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

Przez kilka lat "Erka" zebrała kilkadziesiąt tysięcy złotych i dary, które pomogły wielu osobom z gminy Kuślin. Wśród zeszłorocznych akcji były np. porządkowanie cmentarzy, kwesta na Dzień Papieski czy akcja "Kartka dla pani Lucyny Marek" dla chorej na białaczkę. Wolontariusze z "Erki" współpracują też z przedszkolem, opiekują się emerytami, przygotowują paczki dla najuboższych.

Irmina Pawłowska (SMS o treści CZR.8), nauczycielka języka angielskiego oraz pedagog szkolny w Mieścisku (gm. Wągrowiec), także angażuje uczniów po lekcjach. Prowadzi "Klub Młodego Podróżnika". Za tę działalność zdobyła drugie miejsce IX Kongresu Pedagogów i Psychologów Szkolnych. W klubie prowadzi m.in. cykl zajęć "Żyj z pasją". - Uczyliśmy się, jak zostać naukowcem, jak obsługiwać sprzęty radiowe, poznaliśmy sekrety obrazu damy z gronostajem i zmierzyliśmy się z tajną wiedzą medyka - mówi szkolna pedagog. - Rozmawialiśmy też przez internet z misjo-narką w Afryce.

Klub to też poznawanie świata od kuchni. Uczniowie odwiedzili m.in. sąd w Wągrowcu, Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu, zakład karny w Koziegłowach.

O tym, że szkoła musi dziś nie tylko przekazywać wiedzę, ale także przygotowywać do życia, przekonuje Genowefa Łojewska (SMS o treści CZR.15), dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży, polonistka. - Mimo wszystko szkoła nadal jest skostniała, w dalszym ciągu obowiązuje oświeceniowy system klasowo-lekcyjny - mówi nauczycielka. - Aby nadążyć za zmieniającym się światem, system edukacji będzie musiał się bardzo zmienić. Można wręcz powiedzieć, że będzie musiał przejść rewolucję!
Genowefa Łojewska jedną już w szkole przeprowadziła - całkowicie wyeliminowała "śmieciowe" jedzenie. Nawet w jej gabinecie zamiast kawy i ciastka dostaje się zieloną herbatę, owoce i warzywa.

Z kolei Mirosława Golińska i Justyna Tuszyńska (SMS o treści CZR.23), które uczą przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Politechnicznych w Śre-mie, udowadniają, że fach można zdobyć także w szkolnych warsztatach, nie tylko w szkołach zawodowych. Od lat przekazują swoje umiejętności młodym adeptom sztuki fryzjerskiej i krawieckiej. Wielokrotnie ich podopieczni byli laureatami konkursów dla młodych projektantów, m.in. Mała Pętelka. A Mirosława Golińska i Justyna Tuszyńska zdobyły tytuł Kobiety Przedsiębiorczej w plebiscycie "Głosu".

Agnieszka Słupianek (SMS o treści CZR.26), młoda nauczycielka, w 2014 r. - dzięki finansowemu wsparciu Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie Wlkp. - otworzyła w rodzinnym Brzeziu Centrum Korepetycji i Edukacji "Perfectio". Sama zatem stworzyła sobie miejsce pracy w czasach, w których tuż po studiach znalezienie etatu w szkole jest bardzo trudne. Prowadzi korepetycje z języka angielskiego, przedmiotów humanistycznych, przygotowuje uczniów do egzaminów gimnazjalnych, pomaga im przezwyciężyć szkolne trudności. Zorganizowała także kurs dla dorosłych - "Człowiek uczy się przez całe życie".

Jak głosować?

  • Głosowanie odbywa się przez system SMS według wzoru: SMS o treści CZR.X, gdzie "X" jest numerem danego kandydata. Taką wiadomość należy wysłać pod nr 72355. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT. Jeden wysłany SMS to jeden głos. Można ich oddawać codziennie niezliczoną ilość.
  • Od 6 lutego do 21 lutego trwa etap wojewódzki Człowieka Roku 2014. W nim udział biorą najlepsze trójki z lokalnych edycji plebiscytu. Głosowanie zakończy się 21 lutego o północy. Aktualne wyniki można sprawdzić na stronie: www.gloswielkopolski.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski