Czy do potrąconej sarny trzeba wezwać policję?

  Czy do potrąconej sarny trzeba wezwać policję?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Czy do potrąconej sarny trzeba wezwać policję?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Zderzenia z dzikimi zwierzętami zawsze są dużym problemem, szczególnie gdy zwierzę jest duże, a finałem kraksy jest śmierć bądź poważne uszkodzenie ciała człowieka. Jak w takeij sytuacji należy postąpić i od kogo dochodzić odszkodowania?
  Kierowca, który potrącił zwierzę, ma obowiązek zapewnić mu stosowna pomoc lub zawiadomić odpowiednie służby. Jeśli zwierzę jest ranne, a kierowca nie może mu pomóc powinien wezwać policję. Może też o tym powiadomić straż miejską, a jeśli zajdzie konieczność uśmiercenia zwierzęcia, konieczne okaże się sprowadzenie na miejsce lekarza weterynarii.

  Jeśli do szkody doszło przy polowaniu, odpowiedzialność ponosi dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego – muszą oni mieć polisę OC.
  Taki sam obowiązek mają przedsiębiorcy, którzy organizują polowania dla cudzoziemców. Jeżeli więc zwierzę uciekające przed nagonką wpadło pod samochód, za zniszczenie auta zapłaci ubezpieczyciel polujących. Takie sytuacje jednak zdarzają się rzadko. Przeważnie zajścia z udziałem saren, łosi, zajęcy czy dzików mają miejsce wtedy, gdy zwierzę chcąc przejść przez drogę nagle wyjdzie z lasu albo gdy wpadnie pod auto uciekając przed człowiekiem czy innym zwierzęciem.

  Za szkody, które zwierzę wyrządzi kierowcy w takich okolicznościach, nie podczas polowania, zarządcy bądź dzierżawcy obwodu łowieckiego nie odpowiadają. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wypadek był spowodowany przez wolno żyjące zwierzę dlatego, że członkowie obwodu łowieckiego nie wywiązali się z obowiązków, np. nie poinformowali zarządcy drogi o migracji zwierząt (a tym samym na drodze zabrakło odpowiednich oznaczeń).

  Jeżeli zarządca drogi został powiadomiony, że zwierzęta mogą przechodzić przez jezdnię i nie oznakował odpowiednio drogi, to on ponosi odpowiedzialność za szkodę. Jednym z obowiązków zarządcy drogi jest ostrzeganie kierujących znakami drogowymi o występującej na zalesionych odcinkach dróg dzikiej zwierzyny. Zaniechanie lub wadliwe wypełnienie obowiązków i będące z nim w związku przyczynowym zdarzenia wywołujące szkody może prowadzić do powstania odpowiedzialności odszkodowawczej po stronie zarządcy. Zgodnie z art. 6 kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia okoliczności zaniechania lub niedopełnienia obowiązków przez zarządcę spoczywa na poszkodowanym.

  Warto pamiętać, że jeśli kierowca ma ubezpieczenie autocasco to może naprawić samochód z tej polisy. Gorzej jest z odszkodowaniem za uszkodzenie ciała. Jeśli nie ma podmiotu odpowiedzialnego za szkodę, to nikt takiego odszkodowania nie wypłaci. W razie uszczerbku na zdrowiu można otrzymać świadczenie z polisy NNW, ale przeważnie nie są to kwoty wysokie.

  Podstawa prawna:

  Art. 25 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2013 r. poz. 856 z późn. zm.)

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A czy inne służby też wezwać?

  omega 3 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Autor pyta w tytule "Czy do potrąconej sarny trzeba wezwać policję?". A ja jeszcze zapytam czy wezwać też pogotowie ratunkowe i inne służby ??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ......wezwij policję.....

  przemek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  ....... a prócz uszkodzonego auta poczęstują Ciebie jeszcze mandatem za spowodowanie kolizji :))))) hahahahhahaaa.......... taka jest nasza policja !!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ubezpieczenie AC

  mfind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Większość przypadków potrąceń zdarza się niestety w miejscach, gdzie występują oznaczenia z ostrzeżeniami o dzikich zwierzętach. W tym przypadku, bez ubezpieczenia AC, nie ma możliwości naprawienia...rozwiń całość

  Większość przypadków potrąceń zdarza się niestety w miejscach, gdzie występują oznaczenia z ostrzeżeniami o dzikich zwierzętach. W tym przypadku, bez ubezpieczenia AC, nie ma możliwości naprawienia auta i roszczenia jakichkolwiek praw od odszkodowania.. Dlatego warto przemyśleć zakup tego ubezpieczenia, ponieważ zawsze jest w stanie nas uratować, nawet w beznadziejnej sytuacji ;) Pozdrawiam,
  Maciek,
  porównywarka OC i ACzwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  ubezpieczenie AC

  mfind.pl

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Większość przypadków potrąceń zdarza się niestety w miejscach, gdzie występują oznaczenia z ostrzeżeniami o dzikich zwierzętach. W tym przypadku, bez ubezpieczenia AC, nie ma możliwości naprawienia...rozwiń całość

  Większość przypadków potrąceń zdarza się niestety w miejscach, gdzie występują oznaczenia z ostrzeżeniami o dzikich zwierzętach. W tym przypadku, bez ubezpieczenia AC, nie ma możliwości naprawienia auta i roszczenia jakichkolwiek praw od odszkodowania.. Dlatego warto przemyśleć zakup tego ubezpieczenia, ponieważ zawsze jest w stanie nas uratować, nawet w beznadziejnej sytuacji ;)
  Pozdrawiam,
  Maciek,
  porównywarka OC i ACzwiń

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY