Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy jerzyki da się ochronić?

JL
Eksperci, architekci i urzędnicy szukają sposobu na uratowanie jerzyków – jednych z najbardziej pożytecznych ptaków w mieście. Jerzyki żywią się muchami i komarami, dzięki czemu zmniejszają populację uciążliwych dla poznaniaków owadów. Niestety, przez to, że gnieżdżą się w małych otworach, padają ofiarą remontów i termomodernizacji budynków

Jak tłumaczył podczas ostatniej konferencji profesor Tadeusz Mizera, ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w
Poznaniu, gdy pojawia się zagrożenie, jerzyk nie ucieka w powietrze, ale przyczaja się w gnieździe.– Zostaje więc zamurowany i ginie okrutną śmiercią – mówił prof. Mizera.

O ochronę ptaków walczy emerytowany inżynier lotnictwa Adam Gatniejewski, który od lat prowadzi obserwacje ich miejsc gniazdowania oraz miejsc, w których jerzyków już nie ma. Z jego badań wynika, że z powodu prac termoreno-wacyjnych budynków z wielkiej płyty rozpoczęło się znikanie siedlisk jerzyków (W całej Polsce zniszczono ich aż 80 procent).

Katarzyna Podlewska z Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP, organizatorka konferencji, przekonuje, że w Poznaniu można wypracować mechanizmy, które poprawią sytuację. Przede wszystkim należy dążyć do lepszej współpracy między inwestorami, wykonawcami a jednostkami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska w mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski