Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy możliwe jest przejście na 4-dniowy tydzień pracy? Jest oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w tej sprawie

Angelika Sarna
Angelika Sarna
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim wydała oświadczenie dotyczące pracy ludzkiej - współczesnych wyzwań i zagrożeń z nią związanych. Przygotowany tekst został podjęty bardzo długiej dyskusji i przedstawiony we wtorek, 7 marca opinii publicznej.
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim wydała oświadczenie dotyczące pracy ludzkiej - współczesnych wyzwań i zagrożeń z nią związanych. Przygotowany tekst został podjęty bardzo długiej dyskusji i przedstawiony we wtorek, 7 marca opinii publicznej. Fot. Waldemar Wylegalski
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim przestawiła oświadczenie dotyczące pracy ludzkiej - współczesnych wyzwań i zagrożeń. Odniosła się również do możliwości przejścia na 4-dniowy tydzień pracy.

Oświadczenie dotyczące pracy ludzkiej

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim wydała oświadczenie dotyczące pracy ludzkiej - współczesnych wyzwań i zagrożeń z nią związanych. Przygotowany tekst został podjęty bardzo długiej dyskusji i przedstawiony we wtorek, 7 marca opinii publicznej.

- Nad doborem tematu wiodącego zastanawialiśmy się długo, jednak uznaliśmy, że często wypowiadamy się o rodzinie, kościele a teraz niezbędna jest refleksja nad środowiskiem pracy. W pracy spędzamy ⅓ naszego życia. Powinniśmy słuchać siebie odnośnie szans i wyzwań, tekst ma być źródłem refleksji i pewnych wniosków - przedstawił prof. Szczepan Cofta, który jest jednym z głównych twórców oświadczenia.

Oświadczenie składa się z 4 części - pierwsza dotyczy kwestii samej pracy i tego, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boga. Działając przedłuża jego pracę i stworzenie, dlatego jest to powinność człowieka. Druga część to niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z przestrzenią pracy.

- Chcielibyśmy ukazać zarówno stronę pracodawcy i pracownika. Każdy ma swoje obowiązki. Pracodawca musi tworzyć dobre środowisko pracy. Zagrożeniem są zakłady, gdzie nie docenia się osoby pracujące. Powinno się obnażać mobbing i dyskryminację. Podczas naszych dyskusji padały kwestie współczesnych korporacji i tego jak to oddziałuje na społeczeństwo. Uznaliśmy, że korporacja sama w sobie nie jest zła, ważne żeby niosła jakieś dobro. Dowiedzieliśmy się, że tylko 12-14% Polaków stwierdza, że pracuje w miejscach, gdzie się realizują - dodaje Cofta.

Trzecia część nawiązuje do tradycji wielkopolskich i pracy organicznej. Natomiast w czwartej opisane są wyzwania -podkreślając szansę utworzenia dobrego środowiska pracy. Miejsce pracy musi być wypełnione dobrą, harmonią. Podkreślono relacje, o strukturze, wynagrodzeniu i przywództwie.

- Niedziela musi być dniem odpoczynku to trzeba bezwzględnie podkreślić. - zaznaczył Cofta.

Czy możliwe jest wprowadzenie 4- dniowego tygodnia pracy?

- Trzeba zapewnić środki do życia i jeżeli okazałoby się, że jesteśmy w ciągu 4 dni roboczych wypracować takie warunki, które zabezpieczą godność ludzi to nie ma żadnego problemu. Problem jest taki, że nie jesteśmy teraz w stanie tego wypracować. Kiedyś pracowaliśmy 6 dni, potem 5- dlatego nie wykluczam, ze dojedziemy do tego, ze 4 dni wystarczą - powiedział sekretarz Rady Społecznej Paweł Deskur.

Komentarz do reportażu "Franciszkańska 3"

W poniedziałek, 6 marca w programie TVN ukazał się głośny reportaż "Franciszkańska 3" ukazujący nieznane do tej pory fakty z życia Karola Wojtyły z czasów kiedy był biskupem krakowskim. Reporter Marcin Gutowski przedstawił historię ofiar księży, którzy w latach 60. podlegali Karolowi Wojtyle. Dotarł również do ludzi, którzy osobiście informowali go o przestępstwach popełnianych przez duchownych i do kościelnych dokumentów potwierdzających te działania.

- Ilość artykułów, które negatywnie wypowiadają się o Janie Pawle II sugeruje, że jest to zmasowana akcja, która ma na celu podważenie autorytetu, który jest istotny i bezcenny. Mamy tendencje, że rozbijamy autorytety, które są dla Polaków ważne. Prawda jest zawsze naczelną wartością, jeśli byłyby jakieś dokumenty, które ukazywałyby niewłaściwe zachowania to trzeba o tym mówić. Sytuacja w minionych stuleciach była zupełnie inna niż teraz. Teraz istnieje szereg dokumentów, które regulują jak należy postępować, jednak one pojawiły się dopiero w XXI wieku. W związku z tym tamte działania były wykonywane zgodnie z intuicją. Jestem pewien, że sytuacja w jakich papież działał 40 - 50 lat temu była inna niż teraz, przez inne praktyki. I nie wyobrażam sobie, żeby papież działał wbrew instynktowi - skomentował Jakub Destor sekretarz Rady Społecznej.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski