Czy się dziś uduszę w Poznaniu? Ciężki smog spowił całą Wielkopolskę

Marta Danielewicz
Przez ciężkie, bezwietrze powietrze w Poznaniu wzrosło stężenie pyłu PM10, który może być bardzo groźny dla ludzi. Jego ziarenka są tak małe, że przenikają w głąb płuc
Przez ciężkie, bezwietrze powietrze w Poznaniu wzrosło stężenie pyłu PM10, który może być bardzo groźny dla ludzi. Jego ziarenka są tak małe, że przenikają w głąb płuc Michał Gąciarz
W niektórych wielkopolskich miastach poziom zanieczyszczenia powietrza gwałtownie wzrósł. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW ostrzega: unikajmy spacerów na powietrzu.

Wielkopolska nie tylko zmaga się z mgłą. Przez ciężkie, bezwietrzne powietrze wzrosło stężenie pyłu PM10. W ostatnich dniach stacje pomiarowe odnotowały znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm nawet do 200 mikrogramów na metr sześcienny. Mieszkańcy Poznania odczuwają to na własnej skórze. Jak mówią: w mieście źle się oddycha.

W tej sprawie właśnie Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego wydał na swojej stronie i wysłał za pomocą mobilnej aplikacji ostrzeżenie dla mieszkańców niektórych wielkopolskich miast, gdzie taki wzrost odnotowano. W tym do Kalisza, Piły i Konina. Radzi, by osoby podatne na zanieczyszczenia pozostawały w pomieszczeniach zamkniętych, ograniczyły spacery, zwłaszcza w rejonach najbardziej zagrożonych, a także unikały wysiłku fizycznego na dworze.

Czy się dziś uduszę w Poznaniu? - twórcy tej strony na facebooku informują o stężeniach pyłów w stolicy Wielkopolski.

Grupami najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego, osoby z niewydolnością układu krążenia, dzieci i osoby starsze. Jak uważają specjaliści pył PM10 jest bardzo groźny, gdyż jego ziarenka są tak małe, że z łatwością przenikają w głąb płuc.

Szkodliwe paleniska

Na szczęście, zdaniem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska sytuacja nie jest tak tragiczna jak np. w Krakowie, gdzie stężenia pyłów przekraczają nawet 300 mikrogramów na m3, a mieszkańcom zaleca się chodzenia w maskach.

- Trzeba mieć na uwadze, że nie jest to przekroczenie roczne a dobowe - zaznacza Hanna Kończal, z-ca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. - Pył ten oczywiście ma wpływ na jakość powietrza w mieście. Dlatego też zaleca się, by niektóre osoby, szczególnie te, mające problem z oddychaniem, ograniczyły spacery na otwartej przestrzeni.

Do wysokiego poziomo stężenia pyłu zawieszonego przyczynił się z pewnością sezon grzewczy. Niektórzy mieszkańcy, wciąż ogrzewają domy paląc w piecach węgiel, lub… śmieci.

- Na taki stan rzeczy ma z pewnością wpływ niska emisja pyłu i gazów szkodliwych, niekoniecznie zanieczyszczenia związane ze spalinami samochodów. Przy takiej pogodzie nie powinniśmy palić węgla i drewna, jednak wiadomo, że nie wszystkich stać na ogrzewanie gazowe - mówi Jerzy Juszczyński z Polskiego Klubu Ekologicznego. Jak zauważa ekolog ogrzewanie gazowe jest coraz droższe, dlatego niektórzy sami decydują się na ogrzewanie za pomocą ekogroszku.

Program Kawka

By ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery uruchomiono Program Kawka, który na ten cel udziela dofinansowania na wymianę pieców i kotłowni opalanych węglem jednostkom terytorialnym. Tym samym wspiera likwidację kotłowni i palenisk. Jednak, zdaniem ekologa, program ten zupełnie się nie sprawdził.

- Bardzo trudno znaleźć chętnych, którzy weszliby w ten interes. Mimo dofinansowania, trzeba mieć pieniądze, by zmienić źródło ciepła. A przecież, to głównie ludzie ubożsi palą w piecach - mówi Juszczyński.

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Borys Boczko
Jeśli pani konserwator w końcu zgodzi się na docieplanie ruin kamienic w centrum a miasto pomyśli o dofinansowaniu instalacji pomp ciepla i solarnych to może tendencja ulegnie zmianie. Póki co widzę to szaro.
a
adam
Gaz 3 x drożej niż węgiel, jak chcesz to mi dopłać doogrzewania ekologu.
P
Poznański Alarm Smogowy
Dziękuję za podjęcie tematu. Szkoda, że smog zauważyliście Państwo dopiero po 2 tyg. przekraczania norm, a ostrzeżenie publikujecie dziś, gdy mamy 1y dzień z czystym powietrzem. Radzenie ludziom, by zostali w domu jest zatem zupełnie bezzasadne.
BTW od wczoraj strona "Czy dzisiaj się uduszę w Poznaniu?" nie istnieje. Zmieniliśmy nazwę na "Poznański Alarm Smogowy" oficjalnie przyłączając się do ruchu społecznego Polski Alarm Smogowy.
Pozdrawiamy!
O
Oliwia
Niektórych, jak napisano w artykule, na to nie stać łosiu.
p
podgladacz
Proszę się przejść na Junikowo, a dokładniej Osiedle Kwiatowe. Wdychanie palonego plastiku gwarantowane, a przy długotrwałej kuracji to jeszcze raka płuc lub przełyku, czy gardła się do stanie. Żyć nie umierać... Głupota ludzi, którzy innych trują i jeszcze siebie do tego, nie zna granic. Kupcie już ten węgiel, ale plastików, czy klejonego drewna nie palcie ludzie, bo ja się zastanawiam, czemu z zakupem maski przeciwgazowej jeszcze zwlekam.
D
Debil
Palić gazem, znacznie mniejsza emisja niż z paliw niż z paliw stałych!!!
P
Pepe
Kolejne dni z PM10 przed nami.
x
x
Na poznaniaków czeka duża rzecz, na dużą skalę budowana spalarnia śmieci, oparta o technologię z lat 70!
I na wielki ruch ciężarówek też czekamy... przywożących do Poznania śmieci z daleka, i oczywiście wywożących ze spalarni niebezpieczny pył/popiół oraz żużel.
t
typowymarianek
W elektrociepłowniach mają wysokie kominy, które wyrzucają szkodliwe pyły na dużej wysokości, aby nie zostały one uwięzione przy ziemi z powodu zjawiska inwersji cieplnej powietrza atmosferycznego. Chyba powinno się uruchomić w szkołach dodatkowy przedmiot z ochrony środowiska, bo jeszcze kilka dekad i nie będzie można wyjść z domu bez maski przeciwgazowej...
i
insidon
Ciekawe a czym palą w elektrociepłowni? To Ci powiem redaktorzyno z Głosu- także węglem! A dla Ciebie tylko trują biedni ludzie?
a
adam
Wiarze się już w d...ch poprzewracało z tego dobrobytu, węglem palą.
a
adam
Debil na debilu, a nawiększe debile w Głosie.
Czy mają k.... palić , jak nię węglem?
Węgiel to paliwo więc palą.
j
jakdlugojeszcze
Poziom niekompetencji pracowników WIOŚ osiąga już apogeum...cały tydzień poziom PM 10 przekracza w Poznaniu normy trzy a nawet pięciokrotnie - było juz 250 mikrogramów na m3..., ale dla urzedniczki Kończal to tylko przekroczenie dobowe, więc jej zdaniem nie ma praktycznie problemu...cała ekipa z WIOŚ do wymiany, nic nie robią w sprawie ochrony środowiska, a nawet nie informują o zagrożeniach poprzez media, tylko patrzą na statystyki...co z tego, że jest komunikat na stronie WIOŚ?? We Francji jak poziom 80 mikrogramów PM 10 jest przekroczony, to już są podejmowane odpowiednie kroki w trosce o zdrowie mieszkańców, a u nas niekompetentni pracownicy WIOŚ nic nie robią...
Z
Zły Lokator
Poznańska CENTRA truje Warte! Poznańscy dziennikarze nabierają wody w uta i zamiatają sprawę pod dywan. Sprwadź link: e*********/blogi-blog-578-6277
Dodaj ogłoszenie