Czy twoje dziecko jest bezpieczne podczas wakacji? Ustawa Lex Kamilek wchodzi w życie

Materiał informacyjny Polskiej Izby Turystyki

Rodzice wysyłając dzieci na obozy, kolonie i wszelkiego rodzaju letni wypoczynek    coraz częściej zwracają uwagę na bardzo ważny temat, pytając siebie i organizatorów wypoczynku, czy ich dziecko będzie pod dobrą, a przede wszystkim bezpieczną opieką. Czy jesteście pewni, że Wasze dziecko nie stanie się ofiarą przemocy podczas wakacji?

Przemoc wobec dzieci ze strony opiekunów podczas wakacji i wypoczynku stała się w ostatnim czasie tematem społecznej debaty i działań legislacyjnych. W dniu 15 sierpnia 2024 roku kończy się okres wdrożeniowy przepisów, tzw. ustawy Lex Kamilek, nakładających na organizatorów wypoczynku szereg obowiązków formalnych związanych z usługami turystycznymi dla małoletnich.

Gdzie można uzyskać informacje na temat ustawy Lex Kamilek?

Polska Izba Turystyki, na zlecenie Fundacji Pozytywni, organizuje cykl szkoleń dofinansowywanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Tematami są między innymi obowiązki nałożone ustawowo na przedsiębiorców organizujących turystykę z udziałem osób małoletnich. W programie szkolenia ujęto też takie tematy, jak Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz jakie informacje powinny znaleźć się na zaświadczeniu z Krajowego Rejestru Karnego.

- Przedstawiamy kwestię dokumentacji niezbędnej do wypełnienia przewidzianych ustawą wymogów. Opowiadamy czego może żądać zleceniodawca, a do jakich wymagań nie ma prawa. Wyjaśniamy zakres kontroli oraz kary przewidziane niewypełnieniem przepisów Ustawy. Informujemy, kto może już w sierpniu wystawić mandat i w jakiej wysokości. Głównym prowadzącym szkolenia jest Anna Ptak - Prezes Oddziału Turystyki Dziecięcej i Młodzieżowej Polskiej Izby Turystyki, Pani Prezes jest także członkiem zespołu przy Ministerstwie Sportu i Turystyki do spraw opracowania standardów ochrony małoletnich dla touroperatorów – mówi Paweł Radoliński – Sekretarz Generalny Polskiej Izby Turystyki.

Na początek zaświadczenie opiekuna o niekaralności

Uchwalone w ubiegłym roku przepisy nazwane zbiorczo „ustawą Kamilka” wprowadzają szereg rozwiązań, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci, w tym także podczas letniego i zimowego wypoczynku. Organizatorzy takich wydarzeń muszą wypełnić obowiązki nałożone nowymi zapisami ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich w zakresie weryfikacji niekaralności kadry pedagogicznej, instruktorskiej i medycznej.

- Zgodnie z nowymi przepisami przed dopuszczeniem osoby do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich a także z opieką nad nimi należy zweryfikować zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939) – informuje Krzysztof Wilk, radca prawny, Członek Rady Polskiej Izby Turystyki oraz członek zespołu przy Ministerstwie Sportu i Turystyki do spraw opracowania standardów ochrony małoletnich dla touroperatorów.

Osoba, która będzie pracować z dziećmi ma obowiązek przedstawić takie zaświadczenie organizatorowi wypoczynku, zaś rodzice dziecka mogą poprosić organizatora o potwierdzenie posiadania takiego dokumentu.

Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Organizatorzy wypoczynku mają też obowiązek sprawdzenia, czy dane osoby, która ma być skierowana do pracy z dziećmi, są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze. Uzyskanie informacji jest obowiązkiem organizatora - rejestry dostępne są na stronie https://rps.ms.gov.pl

Należy pamiętać, że Rejestr z dostępem ograniczonym wymaga uprzedniej rejestracji, podczas której Ministerstwo Sprawiedliwości weryfikuje czy dany podmiot jest uprawniony do dostępu. Zgodnie z przepisami do rejestru poza organami państwa mają dostęp pracodawcy i organizatorzy działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi – tłumaczy Krzysztof Wilk.

Kolejne zabezpieczenia dzieci przed przemocą

To nie koniec obowiązków nałożonych na organizatorów, które zabezpieczają nasze dzieci przed przemocą. Organizator wypoczynku powinien dodatkowo uzyskać od osoby, która ma być skierowana do pracy z dziećmi, oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa.

- Jeżeli osoba posiada inne obywatelstwo lub zamieszkiwała poza Polską, organizator musi zweryfikować informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi – podkreśla Krzysztof Wilk.

Przydatne linki:

Centrum Monitorowania Rynku Turystycznego - https://cmrt.com.pl/

Polska Izba Turystyki - https://pit.org.pl/

Weryfikacja kolonii i obozów MEN - https://wypoczynek.men.gov.pl/

Ewidencja Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego – https://ewidencja.ufg.pl/ewidencja/obywatel/wyszukiwanie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy twoje dziecko jest bezpieczne podczas wakacji? Ustawa Lex Kamilek wchodzi w życie - Gazeta Wrocławska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski